Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Desenele animate

Desenele animate fac parte din viata copiilor nostri si daca atunci cand noi eram copii acestea se limitau la 10 minute pe zi acum sunt cateva canale dedicate exclusiv desenelor animte plus dvd-uri cu desene animiate care pot fi folosite oricand. Si cred ca de aici pleaca si intreabre desenele animate...cat? Cat lasam copilul sa se uite la desene animate, ce tip de desene animate il lasam sa vada?
    Acum copiii se joaca mult mai putin cu masinutele sau papusile, petrec mult mai putin timp jucandu-se in aer liber pentru ca nu vor sa piarda episoade din desenele animte preferate.

Eu nu sunt de acord cu desenele animate care ruleaza acum pe tv, pentru ca din pacate foarte multe dintre ele sunt violente, promoveaza violenta (se tiate capte si zboara mai mult sange decat vezi in filmele horror), personajele sunt urate, hidoase, diforme... Poate ca am ramas eu la percerceptia legata de desenele alimate din copilaria mea. Eu cand ma gandesc la desene animate imi vin in mite cele clasice Popey marinarul (care apropo se difuzeaza pe DDTv), tom&jerry, Mickey Mouse samd.

Am decis ca atunci cand va mai creste si va fi interesat de desene animate sa il imprietenesc de la inceput cu acestea clasice care au o poveste frumoasa, au morala si sunt frumos desenate si nu prezinta violenta.

Ce parere aveti voi vis-a-vis de desenele animate?

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    fetitei mele deocamdata nu ii plac dar ma uit eu si pt ea:)

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Pe Maria o mai las sa se uite la minimax, la desenele animate de la tvr1 de sambata sau duminica dimineata si la tvr2 tot sambata sau duminica dimineata este o emisiune pentru copii cu un catel.
    La minimax am gasit niste desene animate cu animalute care mergeau la picnic, mancau se jucau si strangeau in sac gunoaiele.
    La tvr sunt desene animate in care ii invata pe copii zilele saptamanii, sa numere, culorile etc.
    Iar la tvr2 este o emisiune educativa, ea nu cred ca intelege mare lucru, dar ii place catelul.
    Acum sa nu credeti ca se uita in fiecare zi sau chiar in fiecare sambata sau duminica. Depinde cand deschidem televizorul, daca are chef si nu mai mult de 10-15 min.; se plictiseste.

Floricica Nou Venita ana_stefy's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2010
    Postari in forum
    2
    Stefan si Ana se uita la dvd-uri in general , cand sunt langa ei ii mai las la minimax sau pe boomerang la tom si jerry. Nici mie nu imi plac majoritatea desenelor care le dau la tv, nu ii las pe copii sa se uite, Stefan e mai mare si a invatat sa schimbe programul daca sunt desene urate si nu sunt eu langa ei.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari