Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mapatricia's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2009
    Postari in forum
    10
    As vrea si eu cateva idei de jocuri si activitati pentru Patricia mea care are 2 anisori. Sunt in pana de idei si nu stiu cum sa ma mai joc cu ea si cum sa o tin ocpuata si sa ii dezvolt diferite abilitati.

Floricica Nou Venita vali partene's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2008
    Postari in forum
    244
    Noi avem mai multe joculete pe care le jucam dar exista si anumite momente cand imi vin idei noi si le pun in aplicare doar atunci. De exemplu "servirea ceaiului". Avem cescute, ceainic, ligurite, farfurioare si 2 papusi sau o papusica si un bebelas. Una dintre papusi vine in vizita la cealalta si acolo stau la taclale (improvizezi), apoi servesc ceaiul, mananca etc. Eu ii dau cu o cescuta, fetita mea ii da cu cealata cescuta sau le dam sa manance.
    Apoi, un alt joc e mersul la gradina zoologica. Avem tot felul de animale si incerc sa le creez spatii la fiecare si le vizitam impreuna cu papuselele. Apoi ii explic ce fel de animal e, unde traieste, cam tot ce stiu despre el. Sau punem animalele pe specii.
    Acum sa nu crezi ca are intotdeauna chef si rabdare. Sunt momente cand se joaca singura. De ex isi pune toate jucariile una peste alta formand o gramada mare, altadata facem lego. Ea imi da piesele, eu construiesc si o incurajez sa puna si ea cate una.
    Si sa nu uit cartile, le rasfoim in fiecare zi, recunoastem personaje, invatam obiecte noi. De citit inca nu are rabdare, trebuie sa mai astept....

Floricica Nou Venita vali partene's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2008
    Postari in forum
    244
    Eu am incercat pe cat posibil sa-i cumpar cat mai multe jucarii educative, dar nu le agreaza pe toate. De pilda cuburile nu au reprezentat niciodata pentru ea un interes, nu s-a jucat niciodata cu ele. Papusile ocupa un loc secundar in topul jucariilor, masinile placandu-i mai mult.
    Si are momente (destul de dese) cand vrea sa asculte muzica si sa danseze, muzica pentru ea e ceva sublim.
    Trebuie sa acordam atentie sporita jocului, pentru ei e cel mai important mijloc de cunoastere si explorare.

Floricica Nou Venita maria_bubu's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.05.2010
    Postari in forum
    4
    Noi ne-am gandit cum sa-i ocupam intr-un mod placut timpul piticei noastre, asa ca o ducem la un atelier de creativitate in Cluj. Are acolo tot felul de activitati creative, joculete in grup, deseneaza,
    picteaza, decupeaza, e foarte incantata si se imprieteneste cu alti copilasi. Ne place tare mult. Pastram fiecare creatie de-a ei. Avem picturi, felicitari, tot felul de figurine.:)

Floricica Novice mihaelarascu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2007
    Postari in forum
    380
    Noi mergem cat putem de mult la gradina, fetitele au o galetusa cu uneltele lor din plastic si coltisorul lor pe care il ingrijesc... e distractiv sa le vezi cum sapa si uda, mai mult se uda pe ele si scurma pamantul dar le place la nebunie!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari