Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

Cum dezvoltam creierul copiilor nostri?

Buna fetelor!
    Ajutati-ma, va rog, cu un sfat. Ma gandeam ca ar fi cazul, ca de acum, sa ii cumpar baietelului meu si niste jucarii mai educative, carti care sa ii dezvolte mintea, istetimea etc. Are carti de povesti ilustrate, carti cu animalute, fructe, culori. dar ma gandeam la ce tip de jucarii (in afara de sortatoare) mai folositi voi ca sa le puneti mintea la contributie? sau ce jocuri jucati cu ei? eu nu prea sunt foarte inventiva, sincer. Nu am avut de a face cu copii mici pina la fi-miu si nu sunt foarte plina de idei. Astept pareri de la voi. Mersi. Pupici.

mada_lyna
    Guest
    a,si dati-mi si mie niste titluri de cantecele pt copilasi asa mici,ca pe youtube sunt,dar dak nu le stiu titlurile,nu stiu ce sa caut.mersi.ps: as vrea sa il fac sa inceapa sa vorbeasca cursiv(vorbeste,dar nu leaga inca 2 -3 cuvinte).inca mai gesticuleaza si arata cu mana ce vrea

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Madalina, la Scoala de acasa (de aici, de pe pagina cu activitati educative) sunt aproape 80 de pagini cu jocuri si activitati educative, sfaturi si jucarii si tot ce vrei pentru a incepe activitati distractive si educative cu baietelul tau. Daca vrei activitati pentru dezvoltarea abilitatilor practice, este subiectul cu activitatile Montessori. Este un subiect care se numeste Ora de arta pentru cei mici, daca te intereseaza activitatile de tip Arts and Crafts. De asemenea, daca te intereseaza activitati de gimnastica pe care poti sa le faci si in casa, incearca la subiectul "Cand incepem sa facem sport.
    Sper ca ti-am fost de folos!

mada_lyna
    Guest
    mersi.o sa intru maine, cand doarme fi=miu,ca e mult de citit

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Mai ales primele pagini, sunt de cand avea silviu varsta baietelului tau, si pe masura ce creste poti incerca si activitatile din paginile ulterioare- e un subiect construit in mai mult de un an.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Cantecele:- In padurea cu alune-Oac Oac Diri Diri Da
    -Ratustele mele
    -Un catel mititel
    -Alunelu
    -Iepuras Coconas
    -Daca vesel se traieste
    -Saniuta fuge
    -Melc melc codobelc
    -Vine melcul suparat
    -Un elefant se legana
    -Vulpe tu mi-ai furat gasca
    -Azi Grivei e manios
    -Ceata lui pitigoi
    Mai sunt cateva dar nu mi le amintesc acum. Oricum, gasesti multe pe youtube, pe bara aceea din dreapta.
    Legat de jucarii, poate face incastru, mini puzzle de imbracat animale(exista din lemn, la care trebuie sa puna pe rand picioarele,mainile si capul), jocuri de asociere din cartonase(trebuie sa aleaga din mai multe cartonase cate 2 care sunt identice; sau mai exista si varianta"mama si puiul" in care trebuie sa aleaga animalul mare si puiul lui, din mai mute cartonase).Alte activitati pe care le poate face sunt coloratul (in carte de colorat), pictatul cu degetele, ii poti colora manutele pe rand cu diverse culori si apoi sa le imprimi pe o foaie, va fi incantat. Puteti face jocuri de rol, usurele.
    Cat despre vorbit, la 2 ani abia se incepe vorbirea in propozitii scurte(de 2 cuvinte, de ex: masina merge), asa spune medicul.Normal ca exista si copii care la 2 ani vorbesc deja in fraze, povestesc, dar nu e neaparat sa fie asa.Adica daca leaga 2 cuvinte e ok.Si stai linistita, lucrul acesta se poate intampla si la 2 ani si ceva, nu obligatoriu la 2 ani fix asa trebuie sa fie.Alti copii le leaga abia la 3 ani, deci nu exista reguli, fiecare copil se dezvolta in ritmul lui.Abia daca dupa 3 ani se observa ca nu leaga cuvintele se poate consulta un medic, insa de obicei logopedul actioneaza incepand de la 4 ani(asa am auzit ca se procedeaza la gradinite).
    Sanatate!

mada_lyna
    Guest
    fetelor,va multumsc tuturor. o sa intru pe subiectul ala sa ma inspir.si mersi si pt titlurile de cantecele.

Floricica Nou Venita feel's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2011
    Postari in forum
    28
    incearca niste puzzel-uri de lemn , sunt frumoase si majoritatea copiilor sunt atrasi de ele.

dod
    dod este offline.
    Floricica Nou Venita dod's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2012
    Postari in forum
    37
    Jucarii de inchiriat:
    bebelajoaca.wordpress.com - ieftin, simplu si mereu nou!

Floricica Nou Venita Andreeaa89's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2017
    Postari in forum
    14
    Eu cred ca jucariile din lemn sunt o metoda foarte buna pentru a dezvolta creativitatea si imaginatia copiilor.

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!