Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739

Cartile si copiii din ziua de azi

Imi aduc aminte cu mare placere de cartile citite in copilarie,cred ca nu a existat carte in biblioteca scolii pe care sa nu o fii citit(nu exagerez),o exasperasem pe bibliotecara cand ma vedea ma intreba:iar ai venit?ce sa iti mai dau?Copii din ziua de azi nu mai citesc, este mult mai interesant calculatorul si implicit jocurile,filmele,si chatul.Voi cum va ajutati copii sa descopere cartile care pe noi ne fascinau in copilarie(e drept pe vremea aia nu exista calculatorul si prea multe moduri de a ne distra)?Le-ati impus sa citeasca sau sunt atrasi ei de citit?

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Antonia e inca mica pt a citi ea singura carti dar eu ii citesc...am toata colectia de la DISNEY si adora povestea cu Alba ca zapada...cand ajung pe la jumatate mereu se plictiseste:))

Floricica Nou Venita aliver's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    I-am citit povesti de cand era mica si acum la sapte ani ii mai citesc,dar nu in fiecare seara.Sper sa-mi urmeze exemplul,eu as citi tot timpul-daca l-as avea.Deocamdata ii plac cartile,mereu imi cere sa-i cumpar si, desigur, le citim.
    Vom vedea mai tarziu ce drum va urma

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Denisa are 4 anisori si este atrasa de carti si asta ma bucura enorm. Cat despre calculator , o las sa joace jocuri educative dar nu mereu si cu program , se mai uita la povesti dar cand o sa creasca o sa am grija sa nu devina dependenta iar cu chaturile sunt contra.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    fetita mea nu sta sai citesc,dar e atrasa de carti,imi povesteste ce vede..mie imi placea sa citesc,dar daca o semana cu sotul,nu o sa am carti in casa niciodata

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Dar are adultii de azi mai citesc? Copiii isi vad parintii citind? Caci povestirile de tipul ”cand eram varsta ta citeam mult” nu par sa stimuleze placerea de a citi a copiilor :-(

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Eu inca mai citesc(pe bune!)nu atat de multe carti pe cat as vrea,ca nu mai am timp liber prea mult.Ultima carte citita de mine este Enigma Otiliei.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Cititul copilului de cand este mic (eu am inceput cu S. de cand l-am adus de la maternitate) si exemplu personal sunt cele mai sigure cai de a insufla dragostea de lectura.

Floricica Nou Venita cer_senin's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.01.2012
    Postari in forum
    2
    Noi o iubim pe Miffy, este o fetita iepuras tare draguta! Iar cartile sunt numai bune pentru varsta fetitei mele. Au texte ritmate si poze sugestive. V-o recomand cu caldura, e de la Cartea Copiilor.

Rasfoim impreuna cartile cu Miffy. Iar seara, cand vine vorba de povesti de culcare, aleg ceva clasic.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Si Irini este foarte atrasa de cartile de orice fel, incepand cu cele care au doar ilustratii pentru bebelusi si terminand cu Larousse :)))
    Momentan insa cel mai mult citim carti de povesti ilustrate, in ordinea preferintelor: Scufita rosie, Pinocchio, Cei trei purcelusi, Cei trei ursuleti, Alba ca zapada, Cenusareasa, Lupul si cei 7 iezi (seamana foarte mult cu "Capra cu trei iezi"), si inca vreo 2-3 povesti al caror echivalent in limba romana nu il stiu...
    De cateva zile ii citesc si fabule de Esop, le-am gasit intr-o editie pentru copii, fiecare fabula reprezentand o carticica frumos ilustrata. Ma bucur sa vad ca este incantata si de astea.
    Irini, din fericire, este destul de rabdatoare si e foarte bucuroasa cand ii citesc cate ceva si in general asculta pana la sfarsit. Povestile de mai sus aproape ca le stie pe de rost, atat de mult le-am citit... si inca nu s-a plictisit de ele.
    Astazi i-am cumparat chiar un teatru de papusi; mai exact i-am cumparat doar personajele (scena si cortina le pot improviza eu) si a fost extaziata. La culcare a vrut neaparat sa ii ia cu ea in pat pe cei 3 purcelusi si pe lup :))))))

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Fata mea este pur si simplu indragostita de carti,are deja propria ei biblioteca,cu povesti in mai multe limbi.Stie exact unde se gaseste orice poveste si se supara daca incerc sa i le aranjez altfel.Seara avem cateva ore (cam de la 6 la 9) cand impreuna cu tati citim si punem in scena povesti,iar cand avem musafiri nu scapa nimeni pana nu interpreteaza.Avem niste prieteni foarte buni ,care inainte sa treaca pe la noi se informeaza in legatura cu ce ar trebui sa pregateasca pentru lectia de teatru,sunt niste draguti!
    Cand fac mancare, ori ma ajuta sa pregatesc,ori isi ia cate o carte cu poze sau chiar o revista si ma intreaba de fiecare poza in parte ce reprezinta,desi majoritatea le stie :).
    De cateva zile imi spune ca a vazut in curte ba un soricel,ba un leut,ba un sarpe si ma cheama repede sa vad,si asta se intampla de obicei atunci cand calc ,iar activitatea respectiva nu-mi prea permite sa-i dau ei toata atentia.Asa ca pentru maine m-am gandit sa citim Petrica si lupul.Din pacate nu am cartea,dar am povestea in album.Albumul(de fapt albumele) nostru consta intr-un fel de agenda cu foi albe si destul de groase,in care lipesc povestile scoase la imprimanta color,cu scrisul destul de mare.Mai am si un album de poezii,unul de fabule si unul de cantecele.
    Arata chiar foarte bine si compenseaza intr-un fel lipsa carticelelor pe care nu pot sa le gasesc in limba romana.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari