Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita eva.alina's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2009
    Postari in forum
    15
    Evelina are un an si 5 luni insa oricat am incercat noi in joaca bineinteles, ea nu este atrasa de carti deloc. Nu are rabdare sa ii citesc sau nici macar sa ii arat animalutele din carte. Se uita doar la reviste pe care le "jumuleste" bine de tot.

Floricica Novice mihaelarascu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2007
    Postari in forum
    380
    Cine stie, poate ca din reviste ii vine pofta de carte. Micutele mele ar manca cartea si pe paine. Stefania de 1 an face ochii cat cepele si rasfoieste cartile de parca chiar ar intelege ceva din ele. Cea mare, de 3 ani are deja preferate, imi cere mereu sa ii citesc iar acum e innebunita de prima ei carte de limba engleza. Ma amuza cand o aud cum repeta numele legumelor, animalelor sau alimentelor in engleza cand nici macar romaneste nu le pronunta corect. Nu trebuie sa te sperii, copiii nu seamana unul cu altul si pofta de carte poate veni oricand.

Floricica Debutanta cristynutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    1.141
    si noi ''citim'' dar mai mult jumulim,doar la cartile cu animale si cartonate avem voie

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu recomand sa le cititi copiilor cat mai mult, chiar daca nu par interesati, urmarind cu degetul pe carte in timp ce cititi. Pofta vine mancand, daca copilului i se citeste de mic, pt el asta va deveni o obisnuinta. Incercati sa vedeti care e momentul in care el e cel mai linistit, si cititi carticele scurte, cartonate, daca mai fac si ceva e super (sa aiba ferestre care se deschid, diferite texturi de atins), daca au ritm si rima e si mai bine. Nu le lasati la indemana lor, sa le rupa, ci, dupa ce le cititi impreuna puneti+le pe raftul de sus. Silviu are 1 aan si 8 luni si pot spune cu toata sinceritatea ca jucariile lui preferate sunt...cartile. Am dat mai multe detalii despre subiectul asta pe Scoala de acasa pt copii intre 1+3 ani...poate va inspira.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari