Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806

Cadouri educative de Craciun?

Eu visez pentru Silviu o jucarie pentru invatarea primelor concepte de matematica, tatal lui a si pus ochii pe o macara cu telecomanda. Fiecare dintre acestea ar putea sa ii starneasca interesul sau ar putea sta uitata dupa cateva mici folosiri. Voi spre ce va indreptati cand alegeti cadourile de Craciun pentru copiii vostri? Cam ce buget alocati pentru ele? Preferati lucruri mai mici, dar mai multe, sau o singura jucarie mai "consistenta"?

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    eu deja i am comandat o bucatarie heloo kitty ,un aspirator si o rochita si vreau sa i mai luam niste puzzel uri incastru ca nu prea are anul acesta vine si la gradi mosul asa ca...ca buget nu stiu noi nu i am luat noi noute ca oricum interesul va dura f putin asa ca nu merita sa investim mult cred ca cu 200 lei este suficient pt ambii mosulei...)))

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Sunt sigura ca va fi incantata de bucatarie! Ca si de celelalte cadouri si da, 200 de lei mi se pare mai mult decat rezonabil :)

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Si eu imi storc creierii ce sa le mai iau de Craciun, si sa nu fie ceva ce au deja, gen papusi si masinute. M-am gandit la o orga pentru Denisa - cat mai apropiata de un mini-pian real, deci fara multe briz brizuri luminite si melodii gata compuse, jucarie mai serioasa. Pentru Mihnea as fi vrut o chitara, dar ce am vazut era mult prea "jucarie" si parca nu as lua una adevarata inca, nu are decat 5 ani. Le voi lua si ce isi doresc si au solicitat deja, zoobles, masinuta de nu stiu care, papusa cutare... dar la noi sunt atatea serbari si petreceri de Craciun in diverse locuri unde trebuie sa primeasca cadouri (luate de noi), incat cu toate solicitarile lor tot raman in pana de inspiratie. As mai alege pentru ei seturi gen kit de detectiv, kit de observat insecte, mini laborator de... ceva, experimente, sau o mini-sera - asta acum mi-a venit, pe loc. Imi surade idea sa le iau ceva de experimentat. Bine, ai mei nu se mai incadreaza la categoria 1-3 ani, dar tot in pana de idei sunt...
    Modificata de roxie; 13.11.2011 la 21:28:26.

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Imi place enorm sa le iau jucarii/jocuri educative....tati zice ca in curand el va dormi afara:))) pentru ca nu mai are loc de jucarii.
    Cel mare isi doreste tare mult jocuri lego....inca nu ne permitem unul original...ii voi lua un set tip lego(ceva cu pompieri sau politisti), oricum el nu sesizeaza diferenta prea mult...piesele sunt la fel....un joc de pe un site-magazin online cu jucarii sh(de acolo cumparam in fiecare luna si suntem fff incantati).Cel mic , cat e el de mititel stiu sigur ca i-ar placea un catel cu functii(sa latre, sa se miste)...tot caut o oferta sh....deocamdata nu am gasit un pret rezonabil, pe care sa ni-l permitem.
    Eu as vrea sa-i iau un Aqua Doddle...sper sa reusesc(as vrea o plansa si cu sunete)-cea mai ieftina am zarit-o la 70 ron.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    eu vreau sa ii cumpar un birou in genul asta: Aviso de redirección sau ceva asa: Aviso de redirección pentru ca e innebunita dupa culori si desenat si inca nu are... mi-e si mila de ea cand o vad cum isi tot duce foile de la un scaun la altul :) si mai vreau un fotoliu de copii pentru ca a vazut unul la o prietena si i-a placut tare mult... cam asta... pentru ca haine oricum ii cumparam cand ii trebuie, jucarioare de care se plictiseste in 10 minute are gramada... a! si se mai impune un scaun de masina, dar ala e obligatoriu, nu mai tine de cadou... dar tot pe atunci e prevazut in buget...
    Imagini atasate

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu pentru mos nicolae ii voi lua un trenulet thomas mai mare,si carticele educative,iar pentru mos craciun un calut balansoar,ca isi doreste fata.undeva la 2milioane amandoi mosii ca mai multi bani nu am.am si multe cadouri de facut,iar fata o sa primeasca si ea cadouri.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Cu Irini nu pot fi niciodata sigura de faptul ca o jucarie ii va placea sau nu.
    I-am cumparat sau a primit jucarii care mai de care mai sofisticate iar rezultatul a fost sa se plictiseasca in 1-2 zile... De ziua ei i-am cumparat bucatarie Miele... wow, ce incantare, ce entuziasm... si-a pus fata mea si sortul si manusa... a gatit, a copt, bla bla bla. totul a durat vreo 2-3 ore!!!
    Acum vreo 2 saptamani i-am cumparat un tobogan cu 3 trepte, destul de maricel. E la ea in camera, iar in prima zi nu vroia sa mai iasa de acolo. Acum, daca se urca de 2-3 ori pe zi, e mare lucru...

De Mos Craciun, Stefanos (taticul ei) a spus ca vrea sa ii cumpere o casuta in care sa se poata ascunda, sa se joace cu jucariile... eu inca am dubii, in primul rand pentru ca ocupa destul spatiu in camera ei si asa plina de jucarii. In al doi-lea rand, e destul de costisitoare si nu o sa imi placa sa vad ca singura utilitate va fi, in curand, doar de obiect pe care sa se aseze praful..
    Eu una sunt sigura ca Irini va fi incantata daca de la Mos Craciun va primi o papusa maaaare... Care sa si vorbeasca, pe care sa o poata pieptana etc etc. Si costa de 10 ori mai putin decat casuta.
    Jucarii educative gen puzzle, numaratori, alfabetare etc are o gramada, si desi ii plac, nu cred ca in cazul nostru va fi entuziasmata sa le primeasca de Craciun.

Pentru cele care aveti spatiu muuuuult in casa, o idee ar fi sa cumparati prichindeilor un castel gonflabil. Garantez ca nu se va plictisi repede. Noi avem unul destul de mare (la exterior are diametrul de 2,5m), are " ziduri" cu gauri prin care poate arunca mingi, este foarte sigur, il poate umple cu mingi si poate topai fara grija.
    Noi il avem intr-un apartament pe care l-am avut inchiriat (in acelasi bloca in care locuim) iar acum deocamdata il folosim ca loc de joaca pt Irini si loc de vazut meciurile de fotbal cu prietenii :)) Irini e foarte incantata ori de cate ori are ocazia sa se joace acolo.
    In Romania nu stiu care sunt preturile, dar aici (un totul e mult mai scump) costa cam 50 de euro si a meritat toti banutii.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Am aflat o multime de idei interesante de la voi- chiar sunt jucarii la care nu ma gandisem niciodata. Pentru mine e important sa ii iau ceva care sa ii starneasca suficient interesul lui S. incat sa il si tina preocupat cat timp ma ocup eu de Cati. Si cumva sa il faca sa uite de desene animate- la noi cuburile au acum mare cautare, Silviu construieste foarte frumos cu ele. Mi-ar placea ceva care sa il pasioneze la fel de mult (si e inca mic pentru LEgo). BUgetul cel mare insa, s-a dus anul acesta pe Cati- care avea nevoie de niste chestii mai scumpe.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Eu am o problema cu ce cadou sa ii cumpar fiicei mele de 12 ani. Nu vrea haine, vrea ceva sa o impresioneze. Ce anume? Nici ea nu stie. I-am luat un glob pamantesc veioza, si un atlas anatomic. E foarte interesata de anatomie si vrea sa devina medic. Dar ce as putea sa iau sa o incante ?

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Aoleu abia astept sa ii cumpar ceva,ador sa fac cadouri.Tinand cont ca Antonia e nascuta pe 7decembrie si anul acesta va face 1an cu siguranta va primi ft multe cadouri.Mosica a zis ca vrea sa ii ia de imbracat un palton de la Zara sau H&M iar nasii au zis ca ii cumpara un scaun de masina.Eu vreau sa ii cumpar o carticica mare cu animale care scot sunete,am auzit ca este in jur de 80lei si am mai vazut eu la cineva pe facebook care aduce haine si jucarii din Anglia un bebe mare care vorbeste,plange,rade.Si as mai vrea sa ii iau un costumas de craciunita.La noi in oras oferta nu este prea mare dar vom merge la Buc sau Pitesti unde sunt mai multe hipermarketuri.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari