Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Ioana44's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2011
    Postari in forum
    32

Cadou pentru copil 2-3 ani

Ce cadou pot lua pentru un copil mic 2-3 ani ? Nu ma pot hotara daca sa-i iau o jucarie de plus ,de ex un ursulet de plus sau alt animalut sau ceva care sa-i dezvolte anumite abilitati ?Fetei mele ii plac mult jucariile din plus . Cadoul este pentru o fetita .
    Ce spuneti fetelor? Astept raspuns urgent
    Modificata de Ioana44; 21.10.2011 la 13:05:43.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu as sugera jucarii care sa ii dezvolte abilitatile sau sa stimuleze jocul imaginativ- sunt convinsa ca daca copilului ii plac jucariile de plus, are deja cateva favorite. Daca e baietel, nu dai gres cu masinute (odata si odata tot se va juca cu ele- am experienta baietelului meu care nu prea le baga in seama, insa acum se joaca f mult cu ele), daca e fetita, un set de vase de bucatarie, pentru ambele sexe un set de doctor, un puzzle, sau si mai bine- plastilina si forme pt plastilina. Si, de ce nu, o carte- cu coperti cartonate si o poveste scurta.

Floricica Nou Venita Ioana44's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2011
    Postari in forum
    32
    Multumesc mult de tot pentru idei .Nu stiu daca am postat unde trebuie, sunt noua si nu prea am reusit sa-mi dau seama unde ar fi trebuit postata intrebarea .Poate ma ajuti putin ,te rog .
    Incerc sa ma hotarasc totusi daca raman la plusuri sau caut tot ceva in genul acesta cum ar fi un animalut interactiv care sa scoata sunete sau sa ...faca ceva .Fetitei mele ii plac foarte mult si oricate jucarii de plus i-am luat ,este foarte incantata de fiecare data .Da plastilina ar fi interesanta .Cadoul il fac unei fetite de 2 ani si urmeaza sa ma gandesc pentru o alta fetita de 3 ani .

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu, ca mama, as fi mai incantata de o jucarie cu care copilul sa se joace in mai multe feluri+ un plus il poti eventual dragali, poti face joc imaginativ cu el, si cam atat. Jucariile pe care apesi si canta sunt potrivite mai mult pentru bebelusi, un copil de 2-3 ani are alte abilitati de stapanit (nu neaparat jucariile de tip cauza- efect). Aici am povestit despre jucariile care au avut cel mai mult succes la noi- Cum ne mai jucam . poate te inspira...

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Rog administratorii sa mute subiectul fie la Activitati educative, fie la Dezvoltarea emotionala si fizica-

Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037
    Citat Postat de raluca28 Vezi mesajul
    Rog administratorii sa mute subiectul fie la Activitati educative, fie la Dezvoltarea emotionala si fizica-
    L-am mutat, Raluca. Multumim pentru promptitudine!

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Si eu te-as sfatui sa-i iei tot ceva educativ, un joc care sa-i puna mintea la contributie, iti garantez ca va fi mult mai prinsa de joc decat de o jucarie de plus pe care o indrageste pe moment si apoi o lasa undeva uitata..asta iti spun din experienta cu baietelul meu.El e mai incantat de un puzzle, un joc de asociere etc. decat de un plus( are 3 ani, sfatul ti-l dau pt fetita de 3 ani).
    Pt cea de 2 ani poti cumpara un plus interactiv, un catel sau o pisica care sa latre etc. sau o papusa care sa spuna mama, tata etc.

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    o tricicleta ar fi cadoul perfect,acum depinde si de cati bani dispui

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Eu cand ma duc la ziua cuiva, ii cumpar mai bine niste hainute, daca e fetita o rochitza frumoasa,daca este baiat o pereche de blugi cu o camasa de iesit undeva cu parintii, nu stiu dar eu personal in cazul meu fetita mea are destule jucarii si ii i au si eu si bunicii , prea multe.. asa hainele le i au intodeauna cu 1 an mai mult, implineste 2 ani , i au ptr 3ani...

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Un set de bucatarie cu oale, polonice etc, sau un set de ceai sau un set de coafat papusa, un aspirator de jucarie ,ceva ce poate face cum vede la mama.
    Citat Postat de Ioana44 Vezi mesajul
    Ce cadou pot lua pentru un copil mic 2-3 ani ? Nu ma pot hotara daca sa-i iau o jucarie de plus ,de ex un ursulet de plus sau alt animalut sau ceva care sa-i dezvolte anumite abilitati ?Fetei mele ii plac mult jucariile din plus . Cadoul este pentru o fetita .
    Ce spuneti fetelor? Astept raspuns urgent

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Fetita mea, care tocmai a implinit 2 ani, e foarte incantata de casutele in miniatura (pe o parte se vede fatada casei si pe cealalta incaperile mobilate) si de personaje-omuleti miniatura. Se joaca foarte frumos cu aceste jucarii.
    Este foarte indiferenta cu jucariile de plus. A mai primit si un aragaz pe masura ei, dotat cu farfurii, oale... vesela in general. S-a jucat in prima zi, iar acum zace in dormitorul ei.
    Acum, depinde de fiecare copil in parte.
    Fetitei mele ii mai place sa se distreze cu acuarele, creioane colorate, plastelina.
    A, si mandra mea are o mare pasiune pentru Barbie.
    O alta jucarie cu care se joaca foarte mult Irini, este un elicopter care are o sfoara de care daca tragi il pune in miscare si se invart si elicele. Stiu ca e jucarie pt baieti dar ea are o pasiune si pentru elicoptere.

Am fost cam haotica cu ce am scris, dar am incercat sa iti sugerez cateva idei.
    Cred ca cel mai bine ar fi sa afli ce jucarii prefera copilasii respectivi.
    La Irini daca ai veni cu o jucarie de plus, nici nu s-ar uita la ea...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari