Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806

Alfabetul distractiv

Se stie ca pana la 6 ani copiii au o capacitate de invatare enorma, ce e bine sa fie exploatata. Cine ma cunoaste cat de cat, stie deja ca sunt pentru early education. La unii copii se preteaza, la altii nu, insa eu inainte de a ramane insarcinata cu Silviu mi-am dorit un copil pe care sa il invat- si am
    Pana acum am facut diferite activitati, unele tip Montessori, altele de alte genuri- si am povestit despre ele la Scoala de acasa.
    https://www.copilul.ro/forum/copilul...ani-31302.html
    De doua saptamani am inceput sa fac cu Silviu activitati centrate pe litere- nu e el baietelul care sa prinda din prima, asa ca ma gandesc ca daca incepem devreme si le repetam de cateva ori in cativa ani, tot o sa ajunga sa citeasca la un moment dat
    Pentru varsta lui, totul se face in joaca si cat mai distractiv- cu multe jocuri si lucru manual, sau activtati senzoriale.
    O parte dintre activitatile pentru litera A (de la avion) le gasiti pe blogul meu de pe copilul.ro
    O alta parte aici- 10 rechizite (8)
    Despre litera B am scris aici- Litera B (1)
    Litera B (2)

Silviu are un cuvant nou in vocabular, "coaia", care inseamna scoala- nu stiu de unde i-a venit ideea, ca eu nu ii spun ca facem scoala, ci ca ne jucam- dar probabil m-a auzit vorbind cu alte persoane. Ei bine, imi cere el insusi sa facem "coaia", deci nu e traumatizat sau fortat, cel putin...sper. Daca activitatile credeti ca sunt prea complexe pt copii mici, le puteti adapta pentru cei de peste 3 ani.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu va astept sa povestiti mai ales voi despre activitaile pe care le faceti cu cei mici pentru a-i invata alfabetul- de multe ori postarile voastre au fost o sursa de inspiratie pentru mine.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Super Raluca!
    David a invatat usor primele litere cu ajutorul literelor magnetice...si acum le recunoaste si pe carti reviste.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Raluca, fetele mele au invatat literele pe un set de litere - forme de nisip. Ne jucam si spuneam cuvinte care incepeau cu litera respectiva. A nu a fost A multi ani, era un avion. B era un bebe, D era Didi, o prietena, M era mama, T era tata si tot asa. Literele aveau cumva numele lor de alint. Dar in felul asta au fost prietenoase, iar recunoasterea lor mai tarziu si adunarea in scrierea cuvintelor nu a fost greoaie. Doar atat de multa vreme M fusese mama...Sau cel putin asa am simtit eu apropierea lor fata de alfabet. Pentru ca au fost foarte prietenoase cu el.
    Au invatat repede sau relativ repede sa scrie - mai intai! - cuvinte uzuale, simple. Numele lor, de exemplu...
    Si abia apoi au invatat sa citeasca. Fetita cea mare pe la 6 ani a avut o revelatie - a reusit brusc sa citesca toate literele unui cuvant dintr-o reclama si a ramas muta de uimire ca a inteles ce citeasca. Pana atunci fusesera numai litere, nu vedea cuvintele.
    Iar fetita cea mica, pe la cinci ani, a putut brusc, intr-o seara, sa lege literele in cuvinte. E uimitor cum se fac salturile astea in mintea lor. Cum astazi nu pot si maine pot sa faca un lucru!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Raluca, Irini a invatat primele litere foarte devreme, pe la 13-14 luni. Am inteles ca are memorie fotografica. Acum, la 22 de luni recunoaste cuvinte si asocieri de cuvinte, fara sa stie insa ca e vorba de citit. Pentru ea sunt doar niste imagini pe care in mintea ei, le asociaza cu ceva. recunoaste asocieri de genul "go Diego, go" (este un desen animat), Mickey Mouse, "Dora the explorer", "stop", "polly pocket", "barbie", "thomas the train", "batman" si multe altele.
    E atat de simpatica cu cititul asta... Cand mananca iaurtul pe a carui cutie scrie "delta advance", imi spune "aici scrie iaurt". Sau ieri cand am fost la benzinarie, pe steagul de acolo scria numele benzinariei iar irini imi spune "pe steag scrie benzina" :)))))
    Literele pe care le stie (A,E,I,O,M,T,H,K,N) le-a invatat simplu, i le-am aratat pe hartie sau la tastele de la un laptop de jucarie dar probabil ca pentru ea nu reprezinta decat niste forme deocamdata.
    Eu cu Irini probabil ca ma voi opri aici, as vrea sa ii las cate ceva de invatat la gradinita sau la scoala; nu as vrea sa isi piarda interesul mai tarziu...

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Ana, mai uimesti...la varsta aia de-abia stia sa spuna primele cuvinte, nu?!

Floricica Debutanta cristyangeleu's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2007
    Postari in forum
    772
    si Vladut a invatat foarte repede literele, asa ca acum se opreste pe strada daca vede litere si incepe ca "chiteasca". Literele le-a invatat de la un laptop de jucarie, care era in catalana, dar asta nu l-a influentat prea mult, i-am luat laptopul pe la 1 an si se juca apasand pe litere si laptopul ii zicea cum se numesc, si apoi dupa un timp a inceput si el sa le zica asa cum le zicea laptopul. Nu zic ca le stie pe toate, dar cu siguranta daca ii zici sa iti arate o litera stie unde este.

Apoi a descoperit un joc pe laptop care il punea sa gaseasca litere si asa usor usor a invatat si cum se numesc. si tot la fel si cu cifrele. eu am ramas uimita cat e de receptiv.

Acum cea mai mare preocupare a lui este sa scrie pe google MICKEY MOUSE, dupa dictare adica ii zicem noi pe litere ce sa apese si el apasa. Clubul lui Mickey Mouse este desenul lui preferat, si de acolo a invatat multe lucruri, sa numere, culorile, formele...

Eu cred ca daca se incepe mai devreme ei sunt mai receptivi. Acuma Vladut a inceput sa aiba si preferinte in ceea ce priveste jocurile, sau desenele. adica daca nu ii plac zice :"Nu pace"

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Nicole, asa este, Irini a inceput sa invete literele odata cu rostirea primelor cuvinte cu adresa (ma refer la alte cuvinte in afara de mama, tata, mamaie, tataie, papa, nani etc).
    Acum deja stie poezioare (eu ii zic primul cuvand din fiecare vers si ea continua) si cantecele. Nu cred ca e vorba de un copil cu o inteligenta iesita din comun ci mai degraba de un copil cu o putere mai mare de concentrare. Cand ii vorbesc se uita cu atentie la mine si parca imi soarbe cuvintele. Cand ii explic ceva, la fel, nici nu clipeste. Este foarte atenta la tot ce se vorbeste, la tot ce se intampla in jurul ei si probabil de aceea acumuleaza atat de repede informatiile.
    Parerea mea personala este ca atunci cand vrem sa "lucram" cu copilul trebuie mai intai de toate sa ne asiguram ca are rabdare si ca se poate concentra; intr-adevar, copiii au o mare capacitate de invatare dar asta doar daca vrea el insusi sa invete ceva.

Floricica Nou Venita ioanaszalka's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2011
    Postari in forum
    93
    uau topicul asta e super , o sa vin si eu cu cateva idei curand

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Exact despre asta spuneam- sunt copii care prind din zbor, de la desene animate sau de pe o jucarie. Silviu nu e asa, acum stie destul de multe pentru varsta lui, dar asta pentru ca l-am invatat. Ne-am jucat, am repetat, am insistat pe lucrurile pe care doream sa le invete (prin joc, diverse activitati, nu fortat). Si da, la un moment dat m-a surprins ca le stie (le identifica, pentru ca nu e foarte verbal nici acum). Eu planuiam sa incep cu literele de la 2 ani, dar pentru ca am vazut ca nu e interesat, am amanat jumatate de an, si acum e cu totul altceva...Si probabil ca va trebui sa trecem de mai multe ori prin ele inainte sa le stie, dar cu cat incepem mai devreme, cu atat mai bine pentru el. Datorita activitatilor pe care le fac cu el, i-a crescut puterea de concentrare, dexteritatea, coordonarea, si nu in ultimul rand, cunostintele.
    Pentru ca nu stii de fapt cum va fi copilul, e bine sa il iei din timp. Exista copii foarte inteligenti, care prind din zbor, retin, etc. Exista copii foarte verbali de la care parintii au asteptari mari pentru scoala, dar daca nu sunt obisnuiti sa se concentreze, pot avea probleme. Exista copiii care prind mai greu, iar pe unii trebuie sa ii stimulezi si sa lucrezi mult cu ei, ca sa ii prinda din urma pe colegi. Mai ales daca copilul a suferit hipoxie la nastere si da semne ca in anumite domenii are o intarziere.
    Nu esre acesta cazul liui S, el a fost foarte curios si inteligent de mic, dar eu prefer sa nu il las sa se plictiseasca (se vaicareste si ii trec tot felul de idei de pozne prin cap), mai bine ii alcatuiesc niste activitati si invata sa-si puna mintea la lucru. Ii va fi de folos pe termen lung.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Foarte bun topicul, Raluca! Si noi vom incepe cat de curand invatarea sistematica a literelor. Acum baiatul meu stie sa isi scrie numele si "mama" si poate identifica cam jumatate din literele din alfabet. Sta mult mai bine cu cifrele, stie sa le scrie pe toate si face socoteli pana la 10 (la 6 ani).

+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari