Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita claudette's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2010
    Postari in forum
    68

Adaptarea la gradinita

aveti un copil care trebuie sa mearga la gradinita sau copilul deja este prescolar cu vechime? cum sa le usuram adaptarea in colectivitate?
    cum s-au comportat copiii in primele zile? cand consideram ca s-a adaptat?

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    S-a discutat aici despre acest lucru

https://www.copilul.ro/forum/copilul...esa-29539.html

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Baietelul meu v-a incepe gradinita in august. Va avea aproape 1 an si 3 luni atunci. Dar aici, in Suedia, raman parintii la gradinita cu copii lor primele zile. Treptat sunt lasati si singuri, incepand cu jumatate de ora si crescand succesiv. De obicei dureaza acomodarea 1-2 saptamani. Nu prea sunt probleme mairi dupa aceasta perioada. Uneori sunt tristi, daca au o zi mai proasta, sau nu se simt prea bine, dar nu se intampla prea des. Banuiesc ca nu trec prin teama de a fi lasati singuri, in aceeasi masura ca si cum ar trece daca direct din prima zi ar fi "abandonati" pentru ore intregi....

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Noi il vom da pe Silviu la gadi ceva mai tarziu, pe la 3 ani jumatate, si incercam sa prindem un loc la o gradi privata, catolica, aprope de casa, unde am inteles ca sunt tratati ceva mai bine- si asa sper sa nu ii fie acomodarea prea grea- mai ales ca el (desi nu e timid), are nevoie de mai mult timp sa se obisnuiasca cu persoane noi. Am ales vaianta asta pt ca oricum nu e independent cu olita si mancarea, si cum primul an de colectivitate inseamna boli si raceli, vreau sa protejez bebelusa macar in primul ei an de viata, sa nu ii distrug sistemul cu antibiotice.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari