Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806

Activitati pascale cu copiii

Pentru noi, adultii, poate ca Sarbatorile de Paste vor trece repede si fara prea multa semnificatie, dar pentru copii ele trebuie sa fie ceva special.
    Voi aveti ceva deosebit planificat pentru Paste?
    Eu m-am gandit la niste decoratiuni speciale, decorare de oua, un egg-hunt, povestea Invierii, un craft mai special...detalii si poze aici- Daca as fi acasa de Paste…
    Voi aveti si alte idei?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mie mi se pare micuta fata.eu o sa ii cumpar ceva bun de mancat dar in forma de iepuras,nu neaparat ciocolata..sa vad ce gasesc.tot la decoratiuni ma gandesc si eu.si am sa ii cumpar ceva semnificativ de paste ca sa ii spun ca de paste vine iepurasul,si in primul rand o sa o duc la doamne doamne ca sa o impartasesc.dar idei marete nu am,si nici posibilitati.

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Mi-a placut mult ideea cu vanatoarea oualelor de Pasti.
    Cu siguranta, vom citi in familie povestea Invierii Mantuitorului(bineinteles ca ne vom folosi de imagini), vom invata un cantecel de Pasti, vom merge impreuna la biserica(dupa aceea vom avea discutii despre ceea ce am vazut/auzit).
    Noi suntem credinciosi protestanti: el insusi va fi implicat intr-o serbare de PAsti cu ceilalti copilasi de varsta lui.

In urma cu o luna...se uita singur pe o revistuta in care erau imagini despre rastignire....ocupata cu bebelusul...am uitat de el...si cand ma uit spre el dupa vreo 10 minute, el plangea.....se uita la mine si imi spuse:"ce oameni rai....ce i-au facut?"...a fost pentru prima oara cand a inteles ce s-a intamplat atunci.

Sigur vom face si un craft...ne vom inspira din ideile Ralucai...

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Uite, asta cu cantecelul mi-a scapat- dar baietelul meu nu e mare cantaret- rareori ma lasa sa ii cant. Mai sunt muuuulte chestii de facut, si sper sa adunam impreuna idei faine!

Floricica Nou Venita claudette's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2010
    Postari in forum
    68
    si mie imi place ideea cu vanatoarea de oua si cred ca o sa-i fac cateva oua din gips, sa le picteze
    de obicei isi baga nasul si pe la bucatarie cand fac prajituri, deci o sa avem activitati :))
    i-as da si sa coloreze niste oua pe hartie, ca la colorat stam cam prost

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Raluca, ai idei geniale, ca de obicei.
    Eu, cum am spus-o in nenumarate randuri, am doua maini stangi si idei ioc. Dar ieri, pt ca am stat acasa si n-aveam ce face, ne-am hotarat sa facem si noi o plansa frumoasa pt Pasti. Pe un carton mare alb am lipit tot ce am gasit: un iepuras, un fluture si niste flori decupate de pe o cutie de bomboane, flori decupate de pe o punga de cadouri, iar in rest am pictat noi oua de Pasti, pasarele, soare, fluturi etc. Vreau sa mai gasesc niste bucati textile colorate din care sa mai decupam oua.
    Si cred ca o sa facem si vanatoarea de oua.

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Citat Postat de raluca28 Vezi mesajul
    Uite, asta cu cantecelul mi-a scapat- dar baietelul meu nu e mare cantaret- rareori ma lasa sa ii cant. Mai sunt muuuulte chestii de facut, si sper sa adunam impreuna idei faine!
    la noi in familie toooata lumea canta, inclusiv bebelusul...

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Raluca- ca majoritatea ideilor pe care le prezint, ele sunt preluate de pe net (iar pe blogosfera cu specific gasiti o sumedenie de altele la fel de usor de facut si de interesante)- deci nu am nici un merit in privinta lor (m-as bucura daca as reusi si eu sa le pun in practica cu Silviu, ca acum nu prea am nici chef nici energie...)
    Uite, vezi ce chestii faine ai facut cu Mara? Felicitari! Si exista o multime de planse de colorat de printat de pe net...e si asta o idee.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Citat Postat de ursulet Vezi mesajul
    la noi in familie toooata lumea canta, inclusiv bebelusul...
    Eu i-am cantat lui Silviu de cand s-a nascut...dar acum refuza sa ii mai cant (e drept, nici eu nu sunt un talent in domeniu...dar credeam ca ajuta :) ). Acum imi pune mana la gura si nu ma mai lasa sa ii cant...asta e (muzica ii place, mai ales cea clasica, ii place sa asculte, ii plac instrumentele muzicale, dar sa ii cand eu, mai putin...).

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Raluca eu ma mai inspir de pe activitaticopii.ro,au niste activitati interesante la lucrul manual(au si activ pascale)

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Citat Postat de ALESUTA Vezi mesajul
    Raluca eu ma mai inspir de pe activitaticopii.ro,au niste activitati interesante la lucrul manual(au si activ pascale)
    Ii cunoastem, fac o treaba minunata, insa incercam sa adunam cateva idei faine si pentru mamicle care intra numai aici, de ex.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari