Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miru_iri's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37

Urticarie acuta cu angioedem

Am avut o perioada ingrozitor de grea cu baietelul meu cel mare. De sarbatori a facut o varicela, o forma usoara cu cateva pustule fara febra sau alte simptome. La doua zile de la inceperea gradinitei a facut o urticarie foarte urata, cu pete mari si rosii pe aproape tot corpul, dar in special la incheieturi si cu umflaturi ale mainilor, picioarelor si ale fetei. Am stat internati o noapte pentru ca trebuia sa se desumfle si pe parcursul a doua saptamani a facut aceste umflaturi dublate de petele rosii de pe corp de cateva ori. avea picioarele atat de umflate incat nu mai putea merge si nu se retrageau aceste umflaturi decat cu hidrocortizon. Antihistaminicele au inceput sa-si faca efect de abia din a doua sapatamana de tratament si regim alimentar. Acum e mai bine, nu s-a mai umflat, nu mai are pete decat cateva si razlete, i-am facut analizele de alergii si au iesit negative, iar doctorii nu reusesc sa ma lamureasca care a fost cauza. A suferit foarte mult si si eu pe langa el, era ingrozitor sa vad ca nu mai poate merge si trebuia sa il car in brate prin casa. Voi v-ati confruntat cu asa ceva? Mi-ar prinde bine sa aflu daca ati reusit sa depistati cauza?

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    si eu am avut asa ceva, mie mi se umfla buza (aveam edem Qiunqe- se manifesta prin umflarea zonelor moi ale corpului). am facut si eu teste de alergie insa...nimic nu a iesit. am fost si la dermatologi insa mi-au zis ca nu au ce sa-mi faca, ca e un fel de alergie la ceva neidentificat. am avut asta vreo 6 luni, dupa care am ramas insarcinatasi mi-a trecut. doctorul mi-a zis ca e pe fondul slabirii excesive a organismului, si ca e bine ca au aparut la exterior, ca era mai grav daca era in interiorul organismlui. asta apare din senin si tot asa si dispare. sanatate multa! sper sa nu fie nimic grav nici la baietelul tau!

Floricica Nou Venita miru_iri's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37
    Si eu sper, asa mi-au spus si mie dr ca sunt persoane care se confrunta cu episoade de urticarie acuta o perioada destul de lunga, si care dispar dintr-o data fara a putea sa afli cauza, dar am citit o gramada de chestii care m-au speriat, cu boli autoimune, infectii si alte chestii de astea inspaimantatoare. :(

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari