Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597

Tuse productiva, noaptea

Buna tuturor!
    Baietelul meu in varsta de 3 ani a inceput gradinita anul acesta.Dupa numai o saptamana de mers la gradi a facut febra 39,5 timp de o zi si o noapte(ii trecea cu Novocalmin supozitor,dar dupa aprox. 6 ore facea iarasi febra).Am fost la medic, l-a ascultat la plamani, gatul foarte rosu.Mi-a spus sa ii dau Zinnat, nurofen, tantum verde. Dupa vreo 3 zile de antibiotic a incepu sa tuseasca(la inceput si ziua, iar acum tuseste doar seara cand incearca sa adoarma si noaptea).Pare ca se ineaca in timp ce doarme, iar gatul si nasul ii harcaie de atatia muci(scuzati expresia).
    Momentan ii dau Rhinathiol pt tuse si sirop de patlagina.Ambele favorizeaza curatarea secretiilor,nu sunt antitusive fiindca in cazul tusei productive am inteles ca nu e bine sa fie inhibata.
    Cum as putea sa-l ajut pe timpul noptii fiindca doarme destul de rau din cauza acestei tuse suparatoare, se trezeste plangand fiindca efectiv se ineaca de la aceste secretii.
    Mentionez ca in timpul zilei nu tuseste deloc, nu ii curge nasul, e vesel, alearga etc.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de qwer1 Vezi mesajul
    Buna tuturor!
    Baietelul meu in varsta de 3 ani a inceput gradinita anul acesta.Dupa numai o saptamana de mers la gradi a facut febra 39,5 timp de o zi si o noapte(ii trecea cu Novocalmin supozitor,dar dupa aprox. 6 ore facea iarasi febra).Am fost la medic, l-a ascultat la plamani, gatul foarte rosu.Mi-a spus sa ii dau Zinnat, nurofen, tantum verde. Dupa vreo 3 zile de antibiotic a incepu sa tuseasca(la inceput si ziua, iar acum tuseste doar seara cand incearca sa adoarma si noaptea).Pare ca se ineaca in timp ce doarme, iar gatul si nasul ii harcaie de atatia muci(scuzati expresia).
    Momentan ii dau Rhinathiol pt tuse si sirop de patlagina.Ambele favorizeaza curatarea secretiilor,nu sunt antitusive fiindca in cazul tusei productive am inteles ca nu e bine sa fie inhibata.
    Cum as putea sa-l ajut pe timpul noptii fiindca doarme destul de rau din cauza acestei tuse suparatoare, se trezeste plangand fiindca efectiv se ineaca de la aceste secretii.
    Mentionez ca in timpul zilei nu tuseste deloc, nu ii curge nasul, e vesel, alearga etc.
    eu i-am facut aerosoli Mariei anul trecut cand s-a imbolnavit. dupa, ii aspiram secretiile din nas, iar tusea se calma pentru toata noaptea. dimineata tusea de mi se rupea sufletul (avea 8 luni), dar dupa 3 zile nu mai avea nimic.

Floricica Nou Venita andya's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    eu ii dau sirop de catina si macese si ii pun niste picaturi in nas care ajuta la eliminarea secretiilor. A mea de o saptamana e racita dar pana acum nu a facut febra. ieri m-a tinut numai in febra 38. ii scade si iar ii creste. este epidemie de viroze . am inteles ca pediatria ii plina. si a mea a inceput cresa anul asta si dupa 4 zile iata ce am patit. e vorba si de temperaturile de afaraa. Dimineata la noi sunt 6 sau 7 grade iar la pranz 25. Nici nu stiu cum sa o mai imbrac

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    mie dr tot timpul imi da sa le fac aerosoli cu adrenalina 3sedinte/zi timp de 3 zile,dupa 3 zile cu adrenalina facem cu flixotide 2 sedinte /zi timp de 7 zile si local in nas picaturi cu antibiotic de 3 ori/zi 7 zile(garasone,floxal,etc),sanatate!!!!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    cel mai bine e sa mergi din nou la medic, poate necesita o schimbare de tratament. noi aici scriem despre copiii nostri, despre experiente similare, insa fiecare copil e altfel, reactioneaza diferit la un anumit tratament sau medicament si cu asta nu e de joaca. eu sunt total contra automedicarii, mai ales daca e vorba de copii, nu putem da copilului ceva ce am citit undeva ca s-ar putea sa ajute. si cum in Romania se poate cumpara aproape orice de la farmacie... personal, prefer sa nu dau denumirile a ceea ce am utilizat, ci doar metoda de tratament, ca si sugestie. sper sa se faca repede bine baietelul tau.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si fata mea a facut cateva episoade dastea,si ia trecut cu ceai de cimbrisor cu miere si lamaie si ca medicament mucosolvan dimineata si seara paxeladin.pana la med astea am incercat eurespal,rinatiol,ambroxol,erdomed..si alte naturiste.cu astea in 2 zile era ca noua

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Din pacate tusea e greu de suportat la copii mai ales pe timpul noptii cand le strica somnul. Continua tratamentul si mai ales tantu verde ca e foarte bun ceai de tei cu lamaie si miere seara inainte de culcare este calmant si ceai din nuci sfarmate cu tot cu coaja si coji de ceapa indulcit cu miere este foarte bun. Siropul din muguri din brad este foarte bun si picaturile ambroxol . Sanatate

Floricica Nou Venita olgastere's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2016
    Postari in forum
    7
    Eu am gasit legatura dintre umiditatea aerului, sirop de tuse si criyele de noapte. Daca ii dau yiua sirop si pun pe noapte umidificatorul nu face criza, daca nu le pun atunci pe la 3-4 noaptea tuseste pina vomita.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari