Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita CristinaAndreea's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2011
    Postari in forum
    7

Tuse care nu a trecut cu tratament de raceala

Buna seara

Micutul meu a racit acum, pe fond de imunitate scazuta banuiesc, odata cu venirea primaverii. I-am tratat raceala asa o facem de obicei (nurofen, paracetamol, vitamina c, ceaiuri) insa tusea persista in ciuda tratamentului. Acest simptom trebuie tratat separat intr-o raceala? Pana acum la racelile usoare ii trecea de la tratamentul normal. Voi ce folositi pentru tusea productiva?

sun2shine
    Guest
    Sirop de tuse!prea scuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuurt

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Citat Postat de CristinaAndreea Vezi mesajul
    Buna seara

Micutul meu a racit acum, pe fond de imunitate scazuta banuiesc, odata cu venirea primaverii. I-am tratat raceala asa o facem de obicei (nurofen, paracetamol, vitamina c, ceaiuri) insa tusea persista in ciuda tratamentului. Acest simptom trebuie tratat separat intr-o raceala? Pana acum la racelile usoare ii trecea de la tratamentul normal. Voi ce folositi pentru tusea productiva?
    Tu ai tratat tusea cu nurofen si panadol?Dar la ce pediatru mergi?Nu ai scris varsta copilului

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Mai poti incerca ridiche neagra scobita, in scobitura pui miere.Sucul lasat il dai copilului.Eu asa le mai fac alor mei.

cristina elena
    Guest
    Daca are copilul peste un an, daca nu, nu merge cu miere.

Voi ce folositi pentru tusea productiva? Siropuri de tuse ce le poate recomanda orice farmacista.
    Dar inainte de toate copilul trebuie vazut de un medic.

Floricica Nou Venita CristinaAndreea's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2011
    Postari in forum
    7
    Nu, cu nurofen am tratat raceala, nu tusea. Ii curge tare rau nasul si era infundat. Tusea putin dar m-am gandit ca e doar simptom al racelii. Odata ce raceala trece, de obicei nu ramane cu tuse (nici mie nu mi s-a intamplat de cate ori am racit) si ma gandeam ca tusea face parte din simptomele racelii, deci este posibil sa treaca de la medicatia clasica. Copilul are 5 anisori, miere i-am dat si zilele trecuta, nu observ o imbunataire iar in recomandarile farmacistei nu am neaparat incredere, ma gandesc ca oricum trebuie vazut de medic, ascultat la plamani, etc

Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Citat Postat de CristinaAndreea Vezi mesajul
    Nu, cu nurofen am tratat raceala, nu tusea. Ii curge tare rau nasul si era infundat. Tusea putin dar m-am gandit ca e doar simptom al racelii. Odata ce raceala trece, de obicei nu ramane cu tuse (nici mie nu mi s-a intamplat de cate ori am racit) si ma gandeam ca tusea face parte din simptomele racelii, deci este posibil sa treaca de la medicatia clasica. Copilul are 5 anisori, miere i-am dat si zilele trecuta, nu observ o imbunataire iar in recomandarile farmacistei nu am neaparat incredere, ma gandesc ca oricum trebuie vazut de medic, ascultat la plamani, etc
    Da trebuie sa mergi cu copilul sa-l asculte la plamani,daca doar tuseste(nu are febra)poti face aerosoli si un sirop natural:prospan,stodal,coughend,favitusin,koflet,etc,La noi a mers coughend si baraka,sanatate!

cristina elena
    Guest
    Exact.
    Coughend-ul atentie! Noi nu l-am putut bea.

Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Citat Postat de cristina elena Vezi mesajul
    Exact.
    Coughend-ul atentie! Noi nu l-am putut bea.
    De ce nu le-ai putut da coughend ?Nu ii placea la gust sau ce?Se poate administra si la copii mai mici de 5ani,noi nu am avut probleme cu coughend,le-am dat la amandoi copii(la indicatia medicului)

cristina elena
    Guest
    Nu l-au putut inghiti, am inteles ca sunt mai multe firme, ma rog! Ce-am luat noi era ingrozitor, am gustat si eu, oribil gust.

Floricica Avansata the_pretty_nurse's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2008
    Postari in forum
    1.432
    ..la noi cel mai bine functioneaza Prospanul...sirop sau picaturi(aerosoli)....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari