Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810

Nefericire Stafilacocul auriu...Am nevoie de ajutor, sfaturi si experiente personale!

Buna ziua,
    fetita mea cea mare 5 ani, este un copil foarte sensibil de mic, cu repetate raceli zona O.R.L!In ultima perioada, situatia s-a agravat, raceste des, tuseste urat...nu sunt pro antibiotic, evit si incerc sa nu le dau fetelor, insa sincer nu mai stiu ce sa fac...dupa 2 antibioticuri (Cefaclor si Klabax ) la care '' nu stim ce???'' nu cedeaza...dupa 5 zile de antibiotic 3-4 zile pare k dupa care incepe iarasi muci, tuse, febra...tusea destul de urat si ciudata incat am fost la raze...dr. suspecta un inceput de astm..of, of...pulmonar este k, rezultatul a iesit k, dupa vreo 4 zile incepem iarasi cu febra si muci, pediatra recomanda consult alerologic + tratament injectabil Cefort..Am fost la alergolog...bineinteles ca nu a putut face testul de alergii, deoarece dr. pediatru ne-a pescris Aerius - trebuie oprit Aerius !! si ne intoarcem peste o saptamana ptr. teste!!Alergologul nu a zis nimic, asteapta sa facem lunea viitoare testele si intre timp de maine incepem tratament cu Bronhovaxom, 10 zile pe luna timp de 3 luni...cica e bun ptr. imunitate...sincer sunt depasita....atatea medicamente, siropele, granulite...unde ajungem, bietii nostri copilasi...Dupa ce am terminat tratamentul injectabil cu Cefort...azi, a venit si rezultatul (doar telefonic fara antibiograma - stafilococ auriu in nasuc!!)) acum asteptam antibiogarama si speram ca sa fie sensibil la Cefort ???Tratamentul cu Bronhovaxon a fost oprit, deoarece NU SE FACE CAND COPILUL ESTE RACIT!!, dupa rezultatul exudatului, pediatra a decis intreruperea lui!
    Maine, mergem din nou la dr. vine antibiograma...o doamne sper sa fie k, Cefortul, ca al 4 antibiotic in nici 2 luni...mititica mea nu mai rezista saracuta, tratamentul injectabil a fost ingrozitor...
    Daca sunt mamici care au patit ceva asemanator, care s-au ''luptat'' cu acest stafilococ, au informatii, va rog sa nu ezitati...am nevoie de o parere, avizata sau nu...Este transmisibil acest stafilococ...???Stiu doar ca cedeaza greu chiar si la antibiotic...Acum ma documentez pe internet, dar ce am citit e dastul de vag...
    Multumesc,
    O zi frumoasa!
    Ema

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Buna ema, noi am avut stafilococul auriu dar pe piele...se manifesta prin bubitze care in cateva zile ajungeau ca un furuncul...cu unul am ajuns la operatie. E adevarat ca cedeaza f greu...a luat 2 feluri de antibiotice (dupa antibiograma) si in 2 sapt iar a aparut o bubita dar am ajuns la un dr pediatru f bun si cu tratament doar local in 2-3 zile dadea bubita inapoi si nu se mai infecta...dar la 2-3 sapt i tot iesea cate una...aveam atunci un stres enorm ca stiam ca daca nu da inapoi cu tratament local ajungem la operatie iar si asa ne-am chinuit vreo jumatate de an. Coincidenta sau nu din luna iunie dupa ce a luat un antibiotic pt raceala nu i-a mai iesit...desi era putin racita med de fam i-a prescis antibiotic ca cik ar avea rosu in gat (el prescrie f repede antibiotic) dar eu pana nu merg la pediatra nu il dau si atunci pediatra era plecata din tara...am citit prospectul la antibiotic si scria acolo ca printre altele distruge si 99% din stafil. aurii de la nivelul pielii si am zis sa il dau poate scapam de stafilococ si de atunci nu i-a mai iesit nimic.
    Da, stafilococul auriu se transmite f usor, noi l-am luat din maternitate (e vestita maternitatea din Iasi pt asa ceva)...mai mult de jum din copii nascuti acolo iau staf. auriu sub diferite forme...mai grav sau mai putin.
    A si inca ceva...am facut tratament cu LANTINGEN B si poate din cauza lui am scapat, e pt crestere imunitatii dar nu din cauza racelilor.
    Pediatra ne-a zis ca e f rezistent si ca o data cu crestere imunitatii vom scapa de el.
    I-ai facut un exudat faringian sa vezi la ce antibiotic e sensibil stafilococul?
    Deci ti-am dat o parere neavizata...ti-am povestit doar experienta noastra cu acest stafilococ iar daca aveti si la nivelul pielii probleme asa cum le-am avut noi spune-mi ca sa-ti zic tratamentul local cu care am scapat de fiecare data...poate daca il stiam nu mai ajungeam la operatie.
    Sanatate multa.
    Modificata de cristina16; 26.10.2010 la 00:06:23.

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    Buna Cristina,
    multumesc pentru raspuns!Am facut exudat, stafilococul este localizat in nasuc, am facut si antibiograma, a iesit sensibil la cefalosporine...norocul nostru caci pediatra ne-a prescris chiar dupa ce am facut exudatele Cefort injectabil, 5 zile dimineata si seara...a fost o alegere super inspirata!Problema este ca am fost la alergolog si fetita a iesit alergica la : acarieni, fan, polen...faina, praf, iarba cosita...puf, pene, plushuri....uf, ma dispera, are rinita alergica si o tine sub observatie pentru astm alergicDupa sosirea rezultatului exudatului, am facut tratament cu picaturi de tobrex si fucidin in nasuc!De maine incepem tratament cu Bronhovaxom, vaccin pentru imunitate prescris in cazul bronsitelor repetate, de ieri seara luam Singulair o perioada lunga de timp!Cat despre stafilococ, posibil sapt. viitoare vom face exudate din nou!Multumesc mult pentru parerea ta, multa sanatate si voua!

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    si copilul meu are stafilococ... in gat...luat de la cresa... avem antibiograma... mergem pe schema respectiva de tratament cand este cazul... recent ne-am confruntat cu probleme... dupa 5 zile de zinnat nu numai ca n-a cedat infectia, ba mai mult i-au coborat secretiile in bronhii... am mers din nou la pedi care ne-a prescris inca 5 zile zinnat si gentamicina injectabil... n-am facut acest tratament, am facut aerosoli si problema s-a rezolvat...

medicul care ne-a facut aerosolii ne-a dat pt imunitate IMUNICE... e un sirop pe baza de plante, se gaseste in farmaciile sensiblu
    Modificata de cristeepas; 26.10.2010 la 20:03:41.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari