Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rodicutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2005
    Postari in forum
    4

Somnul

Topicul este raspuns la articolul Somnul

Nu stiu ce sa fac. Va rog sa ma ajutati cun un sfat pentru ca, baietelul meu in varsta de 4 ani vorbeste (destul de rar)in somn; iar de scrâșnit...asta se intampla destul de des iar de multe ori, dimineata se plange de dureri de dinti... Eu, noaptea cand il aud ca scrasneste din dinti ii mai misc putin mandibula, il mai iau de barbie, doar-doar se va opri, dar... Scrasneste destul de mult si nu stiu ce sa fac... Stie cineva vreun "remediu" care sa ma ajute? Va rog!...

Floricica Nou Venita rodicutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2005
    Postari in forum
    4

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    curios,nu stiu de unde e scrasnitul asta,ca si sotul meu imi zice ca mai scrasnesc:D
    asta cat voi mai avea dinti:)))...
    si ma stiu asa de mica,chiar ma trezeam scrasnind.

Floricica Nou Venita annamaria ditiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.03.2006
    Postari in forum
    55
    In primavara am avut si noi exact aceeasi problema {copilul avea 5 ani}. Noaptea scrasnea atat de tare din dinti ca efectiv ne speriam ca se sfarma. Am discutat cu pediatrul si ne-a spus ca este vorba de o descarcare nervoasa. Imediat am intrerupt din alimentatie cacaua, ciocolata, nesquicul si sucurile gen Cola. Nu stiu daca copilasul tau consuma asa ceva . Cam dupa 3 sapt nu a mai scrasnit din dinti si de atunci niciodata. Eu daca il atingeam pe barbie sau pe fata atunci scrasnea mai tare. Succes.

Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    eu cred ca si de la ce visam scrasneam:)

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Scrasnitul din dinti se numeste bruxism si insoteste adesea vise de angoasa. In sine nu este patologic ca si vorbitul in somn sau miscarile (inclusiv somnambulismul). Manifestarile dispar de obicei spontan catre 10 ani dar pot reaparea si al adolescent si adult, in situatii de stress sau odata cu cosmarurile noscturne.
    Daca ti-e mila de dintii lui, il poti trezi. Important este insa daca este speriat cand se trezeste sau daca somnul lui este agitat.

Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    am zis eu ca de la vise:),dar nu m-a preocupat chestia asta.nu am bagat-o in seama!

Floricica Nou Venita chris07's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2008
    Postari in forum
    260
    Scrasnitul dintilor, sau bruxismul e pe baza de stres, in general.Nu stiu pt copii asa mici dar puteti vorbi cu dentistul si va va ajuta in privinta asta, exista anumite mouthguard-uri care se fac in office si ajuta la prevenirea scrasnitului,asta pt adulti, nu stiu in cazul copiilor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari