Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527

Sinuzita copii

Buna fetelor!Sunt suparata!Cum am mai spus,baiatul meu de 6ani a ramas in urma unei viroze din ianuarie 2010 cu o tuse,de atunci merg cu el numai pe la medici (fara rezultat),l-am tinut degeaba 1an pe singulair,i-am facut tot felul de teste si analize si totusi nu stiam de ce-mi tuseste,astazi am fost din nou la control la dr Cernatescu(mi-a intrerupt tratam cu singulair)si m-a trimis la orl pt radiografie sinusuri(si sinuzita da tuse)+alte analize de sange,i-am facut radiografia si copilul meu are SINUZITA,mi-a dat urmatorul tratament pt 10 zile:ZINNAT,SINUPRET,AERIUS,PROTECTIS,BIORINIL SI AEROSOLI (cu gentamicina+dexametazona+ser fiziologic).Intrebarea mea la voi este daca copilul vostru a avut sinuzita ?oare se va vindeca de sinuzita dupa 10zile de zinnat?a ramas sa ma duc din nou la control dupa 10 zile

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Alesuta sanatate baiatului in primul rand
    Nu am cunostiinte..dar sa tind sa cred ca si Damian al meu..are ceva de genul asta..la fiecare raceala are mucisori galbeni..asa mi-a spus medicul la ultimul control
    zinnat ar trebui sa fie bun sa isi faca efectul.
    asteptam vesti bune.

Floricica Nou Venita enemgabriel's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2006
    Postari in forum
    66
    Sinuzita este o inflamatie a sinusurilor si a cailor nazale,sinuzita este datorata frecvent infectiei sinusurilor.Factorii favorizanti sunt iritantii nazali9gazele de esapament,fumul de tigara,praful si polenul),alergiile(frecvent la produsele lactate sau la grau,care sunt formatoare de mucus),plus un sistem imunitar slabit.Prea mult alcool(nu cred ca aici e cazul),alimente prajite sau stresul,lipsa somnului si supraalimentatia,toate acestea slabesc sitemul imunitar.Printre alte nutrimente care pot ajuta la fortificarea sistemului imunitar se numara si vitamina c si zincul.Acizii grasi esentiali sunt,deasemenea,necesari in controlul inflamatiei.
    Sfaturi pentru dieta
    Mancati usor,dar trebuie sa mancati-cantitati importante de alimente esentiale,cum ar fi fructe si legume organice(legume tinere,doar imugurite),plus seminte.Aveti nevoie de proteine(din quinoa,seminte,nuci,peste,tofu,etc.),dar evitati alimentele formatoare de mucus cum sunt laptele,ouale si carnea.De asemenea,faceti inhalatii cu ulei de arbore de ceai,pentru a ameliora blocajul nazal.Beti ceai de ghimbir sau de scortisoara,preparat in casa(cinci bucati de ghimbir proaspat si una de scortisoara puse intr0un termos,peste care se adauga 250 ml de apa fierbinte)sau ceai din gheara-matei pentru intarirea sistemului imunitar.
    Suplimente
    2 x multivitamine si multiminerale
    2 x complex antioxidant
    2 x vit c
    2 x vitamina A
    2 x zinc,15 mg
    echinaceea 15 picaturi in apa de 3 ori pe zi.

Sanatate.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari