Ultimele discutii din forum
    mischa2000
    Guest

Sala de tratament

Din pacate de aflam in plin sezon de raceli ... in special parintii care au copii in colectivitate stiu ce si cum.
    Topicul acesta trebuie sa fie unul de informare, de shimb de idei si nu ca un cabinet medical.
    Pentru ca aici in comunitate primele intrebari care se pun sunt ce diagnostic are si ce tratament propun sa expunem aici ce si cum.

Incep cu o viroza respiratorie. copil 4 ani.
    simptome - febra prelungita, inapetenta, somnolenta, tuse si mucozitati.
    tratament
    - sinupret - 12 picaturi de 3 ori pe zi
    - erdomed - 2.5 ml de trei ori pe zi
    - ACC - 2.5 ml d etrei ori pe zi
    - nurofen pe perioada febrei 5 ml la 6 ore

din viroza am dat-o in otita medie localizata in spatele timpanului.
    simptome - durere acuta in ureche
    tratament
    - eurespal - 7 ml de doua ori pe zi
    - flonidan - 3,5 ml seara
    - bixtronim - un puf seara
    - betabioptal - 2-3 picaturi in nas dimineata si seara.

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    miha..bixtonim?? la copii??? vezi ca da dependenta...ti-o spune o "drogata" ...far el nu pot respira cand sunt racita..am incercat "n" si degeaba

mischa2000
    Guest
    un singur puf seara.
    ......................

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    de desfundat desfunda bine..nu neg..insa ai grija eventual la urmatoarele raceli sa folosesti altceva...aici am gresit eu si parintii mei...eu il folosesc numai pe asta cred ca de la 10 ani. nici nu prea erau altele e drept..dar acum sufar consecintele. la o tura de raceala..."beau" o sticluta:((

mischa2000
    Guest
    e prima oara cand folosesc picaturi in nas ...
    asa cum este si prima data cand face otita ...

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Paul a facut alergie la Betabioctal...asa ca am trecut pe Nazomer,e ff bun si nu provoaca dependenta

Si el a trecut de la o raceala la o conjunctivita..ff ciudat

Multa sanatate

mischa2000
    Guest
    Citat Postat de olofamily Vezi mesajul
    Paul a facut alergie la Betabioctal...asa ca am trecut pe Nazomer,e ff bun si nu provoaca dependenta

Si el a trecut de la o raceala la o conjunctivita..ff ciudat

Multa sanatate
    multumesc
    cum s-a manifestat alergia?

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Dupa 0 zi jumate de administrare...a inceput sa stranute NON Stop..era horror..avea ochii rosii ...saracutul cadea din picioare..ametea de la atat stranutat!!
    Nici nu am mai sunat pe nimeni..am dedus eu, am intrerupt,..iar cand am fost la control s-a confirmat , facuse alergie..
    Probabil era prea mult pt el deoarece cu o luna in urma i-am mai dat...tot raceala cu nas ff infundat!

Aerosoli nu avem asa ca..ne ajuta picaturile

Multa sanatate

mischa2000
    Guest
    da ... urat ...
    probabil de aceea ne-a dat medicul numarul lui personal si ne-a spus sa il deranjam oricand daca apare vreo problema ...

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Mischa cand i-a pus diag de otita?Te intreb pt ca al meu a avut 7 otite si dureaza pana se vindeca timpanul,fara antibiotic nu le-am putut trata,nu sunt de acord cu bixtonim(pe otite merge f bine vibrocil pic de 3ori/zi trebuie sa fie bine desfundat nasul la otita,nu ai cum sa-i pui doar seara+colargol pic este un preparat f bun),ti-as recomanda ca atunci cand se vindeca sa-i faci impedansmetrie(un gen de audiograma),sa ai mare grija cu otita nu este de joaca poate sa-i ramana lichid in ureche si sa ajungi sa-i pui niste tubulete in ureche,sanatate!

mischa2000
    Guest
    multumesc
    e prima oara cand facem asta ... iar la medic am fost luni.
    urmeaza lunea viitoare sa mergem la control.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari