Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita luiza73's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2009
    Postari in forum
    3
    buna . sunt luiza , am 36 de ani si am doi copii :Tudor (6 ani) si Ana (4 ani si jumatate) . Fetita mea a fost diagnosticata cu otita medie seroasa ( o afectiune care cu timpul poate face ca cea mica sa nu mai auda ) . mi s-a recomandat scoaterea polipilor . voiam sa stiu daca mai a fost cineva in situatia mea ? si daca da , cum au decurs lucrurile . multumesc

new sunshine
    Guest
    Tocmai am aflat ca Tia are otita.M-am documetat despre boala si intr-adevar otita netratata poate fi destul de periculoasa.
    Am primit tratament cu antibiotic 10 zile si sper ca totul s afie bine!!
    Mai stie cineva ceva informatii sau ati avut experiente de genul: otita?

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Luiza ti-am trimis un mesaj privat,sper sa-ti fie de ajutor

new sunshine
    Guest
    Alina mi-ai trimis si mie mp?

Floricica Nou Venita andrenic's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2007
    Postari in forum
    2
    Buna,
    Avem si noi o problema:fetita mea, Andreea, in varsta de 4 ani a facut inainte de sarbatori o otita medie. A primit atunci antibiotic ( Zinat), paracetamol si picaturi pt nas. In ajunul Revelionului ( la o saptamana dupa ce am terminat cu antibioticul ) s-a plans din nou de dureri de ureche. Am dus-o la urgente de unde am plecat cu reteta: aerius, eurespal ( caruia nu prea i-am vazut rostul ) si nasonex. Cam prin 7 ianuarie , dupa ce s-a intors medicul ORL din concediu am mers la control si nebunia a fost ca acea otita s-a cronicizat, iar diagnosticul pus a fost " otita seroasa". La recomandarea medicului am cumparat un aparat de aerosoli, am facut 12 sedinte cu dexametazona ( sper ca am scris corect) si ACC inject, dupa cele 12 sedinte de aerosoli am continuat 5 zile cu picaturi Nasonex si am dat inainte cu aerius. In tot acest timp copilul a mers la gradinita ( cu program prelungit ) si a parut ca totul este OK. Dar , la cateva zile dupa ce am terminat cu Nasonex-ul s-a plans din nou de ureche.
    Medicul a zis ca polipii sunt in regula, complicatiile la ureche au aparut din cauza ca la gradinita nu sufla nasul.
    In prezent, facem din nou aerosoli, de data asta cu apa de mare si ser fiziologic si trebuie sa mergem din nou la control.
    Ce parere aveti? S-a confruntat cineva cu asa ceva? Mi-e frica sa nu-si piarda auzul sau sa nu apara alte complicatii.

Multumesc!

Floricica Senior irinacodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    3.374
    In primul rand la tratamentul otitei copilul TREBUIE sa stea in casa.
    Incearca sa ceri si parerea altui medic daca vezi ca aici nu da rezultate.
    Intradevar daca are polipi mari ar trebui scosi,. Nasul trebuie ffff bine curatat intrucat prezenta secretiilor nazale timp indelungat favorizeaza aparitia otitei.
    Dupa ce termini tratamentul la otite poti, pt siguranta ta, sa faci si o audiometrie, desi nu cred ca e cazul.
    Multa sanatate si sa scapati mai repede de "buba"

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari