Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita germina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.08.2013
    Postari in forum
    10

Exclamatie Paduchii - o lipsa clara de informare in 2015!

Si acum, ca in fiecare an, in scolile si gradinitele din Romania s-au gasit paduchi la copiii. Mai pretentios spus apare periodic epidemie de pediculoza. N-ar fi o tragedie si nici de rusine, daca parintii, si cadrele didactice, ar fi mai informati. Eu am trecut prin experienta asta de doua ori cu copiii mei, la o scoala si o gradinita din buricul Capitalei! Anul trecut la baietel la scoala au fost descoperiti doi copilasi cu paduchi, au fost trimisi discret acasa - foarte bine ca discret, sa nu traumatizeze copiii, dar a treia zi cand au venit din nou la scoala, ambii erau tunsi chilug si miroseau a gaz, desi pe scutire scria ca au avut nu stiu ce viroza!!. Si uite asa s-a dus naibii si discretia si grija fata de sentimentele copiilor, care au ajuns de balciul clasei (este stiut ca la varsta asta, oricat le-ai explica, copiii nu sunt pregatiti se menajeze sensibilitatea celorlalti). Ca sa nu mai spun ca nici macar nu am avut ocazia sa le explicam copiilor nostri ca nu trebuie sa rada de colegii lor, ca nu e vina lor, ca multe altele pentru simplul motiv ca nu ne-a informat nimeni despre faptul ca in clasa noastra au fost gasiti paduchi, ca sa putem sa-i monitorizam mai atent pe copiii ceilalti... Pe scurt, s-a intins ca pecinginea pana am aflat despre ce este vorba. Si acum, stau sa ma intreb: nu era obligat cineva (invatatorul, asistenta, directoare, habar n-am, cineva de la scoala!) sa ne avertizeze sa luam masuri preventive inainte ca paduchii sa fie luati - inevitabil - si de alti copiii? Ca sa nu mai spun ca aceeasi oameni care ar fi trebuit sa ne informeze, nu ar fi putut sa ii informeze si pe parintii acelor copiii care au avut ghinionul sa contracteze paduchii, ca nu mai suntem in Evul Mediu, ca nu mai trebuie sa ii stigmatizeze in ochii celorlalti prin tunsul la piele si mirosul de gaz? Si marturisesc ca nici eu nu as fi fost mai informata daca n-as fi avut norocul sa am fetita la o gradinita unde oamenii sunt foarte civilizati, foarte informati, atenti si preocupati de copiii pe care ii au in grija. La gradinita, la inceputul anului am fost anuntati al sedinta cu parintii ca in fiecare an in Bucuresti este epidemie de pediculoza, ca ei nu au avut in nici un an, dar ca pentru siguranta, mai ales pentru cei care au si copii mai mari, la scoala, sa ne cumparam cate un spray de preventie pe care, in perioadele de risc, sa il dam pe parul copiilor. De ce? Pentru ca paduchii pot fi luati din comunitati (tabere, vestiare, petreceri, imprumutul caciulilor, etc) si nu aleg parul pe care se pun. Si ca, daca depistam asa ceva in parul copiilor nostri in niciun caz sa nu ii dam cu gaz sau sa ii tundem, pentru ca exista solutii - spray-uri care nu au miros, nu au substante toxice si care ii scapa pe copiii fara trauma de "vizitatori" in 24 fr ore. Acest post cam lung se vrea a fi un fel de "luare aminte" pentru toti parintii care pot profita de experientele altora ca sa invete lucruri "asa nu!" sau "asa da"/
    Modificata de littleprincess; 08.05.2015 la 13:47:27.

Floricica Nou Venita minerva2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2015
    Postari in forum
    1
    poate ne spui si cum se numeste spray-ul de preventie. suntem f interesati acum ca a inceput scoala.
    asta-vara, copiii s-au intors cu paduchi din tabara si ne-am cam chinuit sa scapam de ei. (pe sampon scria ca dupa 2 folosiri esti "curat", in realitate am dat de vreo 4 ori. la baiat a fost cum a fost, dar cositele Ilenei Cosanzeana, mari probleme mi-au pus) :(((

multumesc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari