Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita deeaforever's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.02.2008
    Postari in forum
    20

Otita seroasa

Buna mamicilor!
    Copilul meu de 3 ani si 6 luni a fost diagnosticat cu otita medie catarala la urechea stanga de medicul de pe ambulanta pe 14.10.2011 Tratament prescris : Sumetrolim(nu mi-a dat antibiotic deoarece copilul meu terminase antibioticul pentru rosu in gat cu 3 zile inainte)+ Algocalmin fiola cu nurofen(doar la durere) si Ascovit.
    Pe 18.10.2011 am fost la un medic ORL la Grigore Alexandrescu deoarece copilul s-a plans si de urechea dreapta ,iar medicul a mai adaugat ceva la tratamentul prescris de medicul de pe ambulanta, spunandu-mi ca urechea stanga ia trecut. Tratament adaugat : Biorinil spray nazal,Aerius sirop,Tantum verde spunandu-mi sa renunt la algocalmin si nurofen si sa ii dau novocalmin supozitoare la durere.
    Dupa o saptamana am revenit la control spunandu-mi sa ii continui tratamentul adaugandu-mi si un sirop pt imunitate : Imnunice.
    Dupa inca o saptamana m-am dus din nou la acelasi medic, copilul meu plangandu-se din nou de urechea stanga . Medicul mi-a spus ca mai are congestie la ambele urechi dar foarte putin si sa il las asa ca ii trece si mi-a dat un sirop de tuse : TusEnd.
    Nefiind multumita de raspuns am fost la un alt medic in data de 04.11.2011 la Clinica Nova spunandu-mi ca are otita seroasa si ii trebuie tratament adecvat.Tratament prescris : Olynth spray nazal,Rhinocort spray nazal,Aerosoli,Aerius sirop spunandu-mi sa nu ii mai administrez nici algocalmin+nurofen nici novocalmin si datorita faptului ca nu a avut prescris antibitoic de prima oara copilul a ajuns sa faca otita seroasa.
    Sper din suflet sa imi spuneti si parerea dumneavoastra.
    O zi buna.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Pt otita se da antibiotic obligatoriu, de prima data(eu asa stiu). Si copilul meu in varsta de 3 ani si 2 luni a facut otita medie acuta desi tocmai terminase tratamentul cu antibiotic pt puroi in gat. Chiar si asa, doctorita i-a facut analizele, m-a trimis la ORL si i s-a prescris antibiotic , fara alte discutii. Multa sanatate copilasului!

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Imi pare rau pt tine si copil,baiatul meu a avut 7 otite in primul an de colectivitate,eu am mers cu el la dr Gheorghe(Budimex),cei de pe ambulanta ti-au prescris un tratam gresit(asta ti-o spun din experienta mea cu copilul),trebuia sa-ti dea un antibiotic bun care merge pe otite gen:augumentin,zinat,azitromicina,etc,in otite se da 10 zile de antibiotic,la a 7 a zi trebuie sa mergi la control cu copilul si dupa terminarea tratam ca sa vada dr daca s-a tratat,iti recomand sa-i faci o impedansmetrie(ca sa vada cum sta cu auzul),eu la 4 ani i-am scos polipii la recomandarea dr din cauza celor 7 otite(imi facea lunar)si de cand i-am scos polipii a fost totul ok,sanatate!

Membru inregistrat la
    20.02.2008
    Postari in forum
    20
    va multumesc pentru raspunsuri! Deja ma cutremur. Oricum mai depinde si de organismul copilului si bineinteles si de doctor cat isi da interesul.Asa ca Doamne Ajuta sa fie bine!
    A facut timpanograma si urmeaza acum sa ii fac si o audiograma si sa vedem cum ii prieste actualul tratament!
    Multa sanatate tuturor!

Floricica Nou Venita sofiaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.04.2010
    Postari in forum
    36
    Otita seroasa nu este aceiasi cu otita
    Otita seroasa-Este produsa prin acumularea de lichid in spatele membranei timpanice.
    Otita reprezinta un proces inflamator al conductului auditiv extern (in cazul otitei externe acute) sau al casei timpanului (otita medie acuta).

Si fetita mea a avut otita seroasa,si a trecut fara antibiotic doar cu aersoli si decongestionant nazal.
    Sanatate multa!

Membru inregistrat la
    20.02.2008
    Postari in forum
    20
    Sofiaa iti multumesc din suflet pentru raspuns,esti printre putinele mamici care au reusit sa ma linisteasca.Asta face si baiatul meu acum : aerosoli, decongestionant nazal si aerius! Doamne Ajuta sa fim pe drumul cel bun!

Multa sanatate!

Membru inregistrat la
    20.02.2008
    Postari in forum
    20
    Se pare ca nu a fost sa ii treca asa de usor baiatului meu. Dupa o luna si jumatate de tratamente se pare ca nu ii trece otita baiatului meu.Mai are si in aceasta saptamana tratament si daca nu i se amelioreaza va trebui sa il operam de polipi deoarece ii are inflamati. Acum stau si ma gandesc daca il operez de polipi nu trebuie operat si de agmidalite? urmeaza sa discut si cu dr.
    Acum nu stiu cam la cat mai duce o astfel de operatie...

Multa sanatate tuturor.

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Un mic sfat: nu tratati otitele indiferent ca sunt seroase sau medii ,superficial fiindca nu stii ce se poate intampla.Eu am patit-o rau de tot cu una seroasa si vorba aia eu sunt adult dar mai ales cand e vorba de un copil.Vedeti ca otitele seroase pot plesni.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari