Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita kari's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    124
    Buna ziua,am o fetita de 3 ani si 4 luni,totul a decurs normal cu sarcina,nasterea pana cand fetita avea aprox 7 luni cand la o simpla raceala banala, de la medicul de familie mi sa dat biseptol suspensie.(doresc sa va spun ca eu sunt alergica la penicilina ,analgin,furazolidon).Am intrebat medicul daca alergia mea se putea transmite si la fetita ,mi-a spus ca nu.Va mai mentionez ca eu nu am fost alergica la nimic aceste medicamente pe care le-am enumerat mai sus le-am luat pana la un moment dat cand am devenit alergica la ele.

Dupa ce am inceput tratamentul fetitei cu biseptol a inceput sa-i curga nasul foarte tare sa nu mai poata respira si am plecat la urgente cu ea .Acolo mi sa spus ca a facut o alergie siam ramas cu ea peste noapte la spital, pentru raceala pe care o avea i sa administrat cefalexin pastile.Nu mi sa parut normal ca pentru o banala raceala sa i se administreze un antibiotic ata de tare dar,medicul e medic.Am continuat tratamentul acasa.Dupa acest tratament (pentru ca cu toata povestea mea aici vroiam sa ajung)fetita a inceput sa prezinte niste comportari ciudate , se intorcea pe burta si se freca cu miscari incete.Pentru moment am crezut ca este ceva nesemnificativ,dar aceste frecari s-au intensificat si cand o asezam in premergator si in brate erau semne ca ar avea o mancarime la putica(scuzati).Ea a fost un copil FFF cuminte de cand am nascut-o,se trezea singura si adormea singura practic nu am prea stiut ca am copil.Am inceput sa merg pe la medici.Mi sa spus ca are intoleranta la lactoza asta dupa ce timp de 6 luni i-am dat lapte praf SIMILAC(precizez ca pana in momentul cand am dus-o la spital la urgente fetita a mancat foarte bine acest lapte,dupa aceea nu l-a mai vrut).Am incercat si i-am dat lapte delactozat si nimic.Pe urma mi-au dat niste pliculete cu un praf care spunea medicul sunt pentru refacerea florei intestinale.Va mai precizez ca am nascut-o la 4 kg ,la 4 luni avea 7 kg si dupa toate povestile astea la 1 an tot 7 kg.Am descoperit ca ar avea niste viermisori intestinali am tratat-o si degeaba acele miscari continuau,atat se freca pana cand transpira.Am vb cu medicul meu ginecolog,am facut o lama si nimic nu i-a iesit rau ,am fost in Bucuresti la INST.CANTACUZINO cu la un medic parazitolog care i-a facut analiza scaunului si tot nimic.Bun, pana la urma cu i-am administrat(la indrumarea medicului) Flagil si furazolidon a scos in scaun foarte multi viermi din aceia si intr-un final nu au mai iesit.Dar tot continua cu acele frecari.Am fost la un medic neurolog care mi-a spus ca fetita dpdv neurologic este OK,si ca chestiile alea sunt un gen de masturbare ,sa o las in pace.Aceasta masturbare ar putea surveni in cazul in care in timpul sarcinii eu m-am speriat de ceva sau in urma surplusului de hormoni.Inca mai continua sa faca asa .Acum o intreb de ce face asa si o data imi spune ca o manaca putica ,o data ca funduletul cert este ca daca o surprind cand face asa noaptea si o mangai pe spate se opreste.Daca incerc sa o opresc cand face asa de ex ziua plange si devine foarte nervoasa,sau daca se supara de ceva se aseaza pe pat si incepe sa faca .Va rog ajutati-ma cu un sfat poate a-ti mai auzit de asa ceva.Daca am facut cateva greseli de ortografie va rog sa ma scuzati.

O zi buna in continuare

Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    124
    000

Floricica Avansata floro's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2008
    Postari in forum
    1.872
    imi pare rau pt ce are fetita ta si imi pare si mai rau ca nu stiu ce sa iti zic sau ce sfat sa iti dau!eu nu prea am incredere in medici,poate ca trebuie sa te mai duci cu ea si la altii!iti doresc numai bine sa sa rezolvi cat mai repede acesata problema

Floricica Cu Vechime bjmaryo's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2007
    Postari in forum
    6.462
    trebuie sa te mai duci si la alti merdici,musai.atatea medicamente si la un an doar 7 kg?e inadmisibil asa ceva.trebuie sa stie cineva ce e cu fetitza ta.eu personal cred ca sunt viermisori,daca zici ca i-au iesit la kk.succes si sa scape repede.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    am citit de 2 ori..postarea..
    nu prea ma raspunsuri..poate un psiholog..o poate ajuta.

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Am vazut o emisiune despre masturbare la copii. Ideea e sa ii atragi atentia cu altceva...cheam-o pe micutza la tine si jucati-va, orice sa ii distragi atentia....vb cu ea...spune-i ca fetitzele nu tre sa faca asa....etc...
    O sa ii treaca....e si momentul in care isi descopera corpul. Despre pb luarii in greutate ...un dr te poate lamuri.
    Cat despre psiholog...nu are rost sa o chinui cu controalele.
    Numai bine!

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    buna kari.
    eu am o fetita de 3 ani si 9 luni si de ceva timp se freaca, scarpina, se joaca cu mana la putzulica.face asta doar cand sta in pat inainte de culcare sau cand se uita la desene,sau pur si simplu cand sta asa linistita.ea nu face treaba asta daca suntem in oras sau daca e la gradi, doar acasa.imi spune ca o mananca putzi sau ca o doare.
    ea a avut o infectie urinara tare urata cu cateva luni in urma, si atunci avea dureri mari la urinat si nu numai, era tot cu mana acolo dar atunci de durere facea asa.i am facut ex de urina si usocultura si a reiesit ca e infectie urinara.am urmat trat cu sirop augmentin, de 145 cred sai dupa o sapt a fost ok.ea se scarpina si inainte de infectia asta deci nu cred ca e doar de la asta.de mu8lte ori acuza si dureri de burtica.
    eu de cand ma stiu am avut probleme cu cistite si infectii urinare si stiu cum e , am avut si numeroase crize de dureri de rinichi...am facut pe la 14 ani un trat naturist si de atunci e mai ok. inainte de asta era luna si cistita.
    eu zic sa ii faci micutzei tale in ex de urina si urocultura si eventual un echo renal sa vezi ce iese.
    vreau sa itzi spun ca si baietzelul meu de la 5-6 luni cand e la putzica goala , se scarpina si trage de ea de numa si ce sa vezi la echo renal i a iesit nisip la rinichi...
    sanatate multa la micutza si curaj tzie!!

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    eu una nu cred ca e o problema psihologica din moment ce e si asa slaba pt varsta ei si a mai avut si viermishori.sigur ceva o deranjeaza, poate o doare, e inca micutza si nu stie sa spuna clar ce o deranjeaza.
    daca ar fi vb de masturbare sau descoperirea trupului eu una nu cred ca ar face-o asa de des

Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    124
    Buna, am crezut si eu initial ca este vorba de viermisori si din analize a reiesit ca ar avea i-am dat tratament si pe urma am repetat analizele si totul a iesit OK.Acum mananca bine (inainte nici nu manca),totul este bine exceptand chestia asta cu frecatul.De vreo 2 sapt incerc sa nu o mai las nici o clipa singura si functioneaza dar cate o data trebuie sa merg si eu la toaleta ,uneori daca nu are alta preocupare incepe iar cu frecatul daca are ceva de facut nu face uita ,si uite asa ne jucam de-a baba oarba sau mai bine zis ea cu noi toti din familie

Floricica Nou Venita anca22's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.11.2008
    Postari in forum
    2
    salut. nu stiu daca poate fi asta problema dar la mine asa e. de la furazolidon fac o astfel de alergie care provoaca mancarimi in zona genitala si la ceafa. poate ar fi bine sa nui mai dai furazolidon. iar referitor la masturbare eu nu cred ca exista asa ceva la copii asa de mici. sincer eu am incercat sa nu mai iau furazolidon si nu am mai avut probleme dar intr-o zi am uitat. si nu stiu cum sa tratez mancarimea.sper ssa nu mai treaca nimeni prin ce trec eu

Floricica Nou Venita bianca ghizdavu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.09.2008
    Postari in forum
    57
    Buna ziua Kari! intr-adevar am mai auzit de un astfel de caz. Mi l-a povestit acum cativa ani, o prietena de-a mea, psiholog. Tot asa, in urma unui tratament cu antibiotice o fetita de 3 anisori a dezvoltat o infectie genitala fungica ce-i provoca mancarime in zona genitala. Astfel ca fetita incercand sa scape de mancarime isi freca aceasta zona.

Greu i s-a pus diagnosticul, pentru ca, in general, nu te gandesti sa duci o fetitza asa mica la ginecolog. In fine, infectia a fost tratata si vindecata dar, obiceiul fetitei nu s-a schimbat.

Doresc sa-ti precizez ca stimularea organelor genitale produce placere chiar si la copiii foarte mici. Probabil ca toate mamicile de copii mici sunt la un moment dat surprinse sa vada cat de devreme isi descopera copiii organele genitale.

Totusi ei nu stiu de masturbare nici de felul in care se finalizeaza ea la un adolescent sau adult. Tocmai de aceea, daca ii captezi atentia cu un alt lucru interesant, uita si se prinde in celalalt joc. Dar nu insista prea mult. Iti vei da seama daca e cazul s-o lasi o vreme in pace, sa se linisteasca singura.

Copiii insa nu stiu nici sa-si cenzureze gesturile astfel ca le pot face in orice conjunctura, sub privirile strainilor, etc.

Drept conduita fata de fetita, iti recomand sa nu dai mare importanta gesturilor ei, dar pe cat posibil, sa-i distragi atentia cu ceva nostim, placut. In nici un caz sa n-o pedepsesti sau s-o fortezi sa nu mai faca.

Fereste-o de persoanele straine si de eventualele lor remarci, sfaturi, sau cine stie ce le da prin cap sa spuna sau sa faca pentru a-i reprima ei acest obicei. Nu e treaba lor si e posibil s-o marcheze atitudinea celorlalti.

Dar cel mai important lucru pe care ti-l recomand este sa gasesti un psiholog bun, cu experienta, care se ocupa de copii. Sunt tentata sa zic ca in prezent obiceiul fetitei tale te afecteaza mai mult pe tine decat pe ea. Esti ingrijorata sa nu dezvolte vreo tulburare de comportament sexual pe termen lung si sa-i fie afectata viata sexuala cand va deveni adult.

Cert este, ca in timp, fetita ta va trece peste acest obicei. Dar e foarte important ca aceasta perioada sa n-o marcheze negativ. Daca e tratata cu blandete si daca i se acoda timp si rabdare pentru a scapa de acest obicei, va fi bine. Nu te astepta la rezultate rapide...si nu uita ca oricum, copiii (si adultii) se masturbeaza incepand cu perioada pubertatii. Acesta e un lucru firesc si nu trebuie reprimat. Dar...ma rog, pana atunci mai este.

Astept sa mai scrii

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari