Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata monicor12384's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2010
    Postari in forum
    1.296

Mercur - daca a inghitit?

Sunt mama unei fetite de 4 ani care a spart un termometru...nu stiu daca a inghitit sau nu...cert e ca nu am gasit bobite de mercur pe nicaieri...ce se poate face?....deocamdata Irinel nu prezinta nici un simptom de nimic

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Mercurul fuge, nu sta , de aceea ii mai si spune argintul viu. Poti suna un dr pentru ipoteza in care ar fi inghitit vreo bobita. Si incearca sa cureti toata zona, aspirat, orice cat sa stai relativ linistita.Pe de alta parte, am vazut un reportaj la tv in care copiii dintr-o anumita zona, mancau mercur cu paine. Am ramas blocata.

Floricica Veterana puiuraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2008
    Postari in forum
    12.583
    moni,cel mai bie e sa intrebi medicul.nu cred ca irinel a mancat ,mercurul "fuge"...

Floricica Avansata monicor12384's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2010
    Postari in forum
    1.296
    merci Ioana pentru raspuns...nu stiu exact ce s-a intamplat...asa se intampla cand nu ai pe nimeni sa o supravegheze...mea culpa

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Moni, imi este aproape imposibil sa imi imaginez cum Irina ar fi putut inghiti mercur din termometrul deja spart. Vorbeste cu fetita ta si intreab-o exact cum s-a intamplat, pentru a iti putea face si tu un scenariu. Daca de ex, termometrul s-a spart pe o masa, Irina ar fi putut sa atinga picaturile de mercur; dar chiar si asa, nu stiu cum le-ar fi putut aduna ca sa le bage in gura. Poate doar sa puna direct gura pe el, dar mi se pare muuult prea complicata "manevra" :))). Oricum, copiii l-a varsta asta sunt in stare de orice, mi se pare varsta mult mai periculoasa decat cea de 1-2 ani... Acum au imaginatia foarte bogata, si le trec prin mine fel de fel de traznai.
    Dupa parerea mea, cel mai bine este sa afli de la fetita ta cum s-a intamplat accidentul... Indiferent insa de ceea ce s-a intamplat, asa cum ti-a spus deja si Ioana, aspira foarte bine toata zona, sterge, curata!

Floricica Nou Venita gillianna's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    58
    Nu cred ca a putut inghiti mercurul, el se inprastie foarte repede. Nu te speria ,va fi totul k. Asteptam vesti de la voi

mada_lyna
    Guest
    partea prosta este ca se absoarbe prin piele,dak "sta" ...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari