Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527

Manifestari asmatice la copii

Mamicilor am deschis acest topic pentru ca as vrea sa ma consult cu cele care trec prin aceeasi situatie cu a mea.Baiatul meu in varsta de 6 ani mi-a ramas dupa o viroza respiratorie cu o tuse (numai ziua,de 1 an de zile tuseste),azi am fost din nou la control(mergem la pneumolog conf.dr Cernatescu),am facut din nou spirometrie(a iesit buna)si mi-a spus sa-i dau din nou timp de 2sapt. Flixotide125 si este si pe Singulair 5mg(facem anul de cand ii dau);de un an de zile i-am tot facut investigatii:analize de sange,IgE(a iesit bine),IDR,radiografie pulmonara,ag giardia,amprenta anala,coproparazitologic,exudat nazal si faringian,a ramas sa mergem din nou la control peste 2 sapt(dupa ce termin tratam cu flixotide,care sunt convinsa ca nu voi avea nici un rezultat de la el pt ca i-am mai dat).Vroiam sa stiu daca mai are cineva aceeasi problema ca a mea,pentru ca eu chiar nu stiu ca sa-i mai fac,sanatate!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Alesuta si noi ne luptam cu tusea din octombire de cand a inceput cresa. I-am dat toate siropelel de tuse posibile, am mersi si noi la alergolog la Dr. Carbune (de la Gomoiu) si la fel ne-a dat Singulair si Aerius si Flixotinde care nici pe noi nu ne-au ajutat. Singurul care i-a potolit tusea este Ketof-ul care nu se poate da asa la nasfarsit. Nici eu nu prea stiu incotro sa o mai iau cu el.
    Acum incercam in tratament naturist care sper sa ne ajute Dumnezeu sa functioneze.

Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Gabitzza si eu am fost cu el la alergolog(au iesit testele bune),i-am dat si siropuri naturale,de imunitate,nici eu nu stiu ce sa-i mai fac,am cheltuit bani si timp(ca la medic costa si mergem mereu la controale si degeaba)a ramas ca daca va tusi si peste 2sapt dupa tratam cu flixotide sa-l cautam pe partea de ORL (eu i-am scos polipii)nu mi-a spus azi exact ce investigatii vom face(il auzeam de radiografie la sinusuri),deci peste 2 sapt voi incepe alta distractie cu partea de orl si tot nu stiu daca o voi scoate la capat,sa ramai cu o tuse de 1an de zile este foarte mult si nimeni nu stie cauza

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Asa este, chiar este ingrijorator. Banuiesc ca esti din Bucuresti ca vrobeai de Dr. Cernatescu de la IOMC, iti recomand sa mergi al ORL la dr. Popitiu de la Gomoiu Este un medic extraordinar de bun care l-a vazut si pe Edi si care m-a tratat si pe mine in copilarie. Daca te intereseaza iti pot spune cand sa o gasesti

Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Asa este, chiar este ingrijorator. Banuiesc ca esti din Bucuresti ca vrobeai de Dr. Cernatescu de la IOMC, iti recomand sa mergi al ORL la dr. Popitiu de la Gomoiu Este un medic extraordinar de bun care l-a vazut si pe Edi si care m-a tratat si pe mine in copilarie. Daca te intereseaza iti pot spune cand sa o gasesti
    Da sunt din Bucuresti,la IOMC am fost,noi la orl mergem la dr Gheorghe(Budimex),dar peste 2 sapt mi-a spus Cernatescu ca au si ei aparatura buna si ma va trimite la cineva de la ei(pt ca eu azi ii spusesem lui sa-mi scrie ce investigatii trebuie sa-i fac ca sa le fac in alta parte,dar el mi-a spus ca au si ei medici buni,deci...o sa merg la ei)iti multumesc pt recomandarea ta!am fost si eu la Gomoiu cu fetita la dr Moiceanu(ATI)un medic bun ,sanatate!

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Sanatate multa si voua, si sa ma tii la curent cu ce mai faceti. Sper sa obtineti rezultate cat de curand!

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Noi am luat un an jumate Singulair si cel putin 1/2 an Flixotide. Copilul a avut 4 reprize de wheezing de la nastere. Pe noi ne-a ajutat ft mult Flixotide-ul ( dar medicul nostru ni-l recomanda doar atunci cand avea wheezing, nu cand tusea). Cand face viroze, mai are episoade urate de tuse, pe care o calmam cu decasept ( merge, la noi). A mai facut si nebulizari cu adrenalina, ventolin ( dar nu mai stiu exact pentru ce i s-au prescris astea, ar trebui sa caut retetele ca sa-mi aduc aminte diagnosticul).

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Villi la noi wheezingul recurent (diagnosticul) a fost pus in seama acestei tuse care nu mai trece din octombrie de cand a debutat.

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Consultati alt medic. Doctorul care a avut grija de copilul nostru ne-a zis ca acelasi tratament a fost aplicat copilului unui prieten din Belgia, care, astfel, a scapat de astm.
    ce doza de Flixotide aplicati? 0,5 sau 2? Cand avea wheezing, dadeam 2.Si, dca nu ma insel, dadeam si ventolin ( la 15 min distanta). In rest, 0,5 Flixotide+ Singulair.
    A trecut prin viroze urate iarna asta, a tusit nasol, dar wheezing nu a mai facut. Doamne ajuta sa nu mai faca.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Villi eu din cate am citit pe net, wheezingul este definti prin respiratie suieratoare, asta a fost la voi?
    Ca asa cum ti-am povestit wheezingul la Edi este definit prin tusea care nu mai trece....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari