Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita katalyna76's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2012
    Postari in forum
    7

Lipsa poftei de mancare

Buna ziua mamici!
    Poate v-ati confruntat cu problema mea, de aceea imi scriu si eu povestea.Am o fetita de 5 ani si 3 luni care nu are pic de pofta de mancare, reuseste sa manance in aprox 2 ore aproape tot, bunicii au foarte multa rabdare cu ea, eu insa consider ca situatia asta nu e normala.
    Acum cativa ani a iesit pozitiv la coprocultura giardia, dr ei i-a prescris zentel si am luat si noi ceva ca nu cumva sa fim purtatori si sa o reinfectam, apoi a urmat si ea in continuare tratament naturist cu wormex 6 luni. In tot timpul asta nu a mancat mai bine, si nu a luat prea mult in greutate.Apoi i-am facut din nou analize la sange (unde s-a depistat o infestare cu paraziti), la copro nu a iesit nimic.Din nou zentel, si nici o ameliorare.Fetia mea cantareste 16.7 kg.Si mananca inrozitor de greu, desi i se gatesc feluri diversificate de mancare si suntem foarte toleranti cu ea.Am incercat sa fim si mai exigenti, lasand-o mai putin la masa, dar singurul efect a fost ca a slabit un kg...nu mai stiu ce sa fac, sa incerc la un neuropsihiatru? La endocrinolog deja m-am programat, dr de familie nu imi da trimitere din simplul motiv ca considera ca nu e nimic grav, eu insa nu sunt de aceeasi parere, de aceea va cer si parerile voastre, si va multumesc!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    eu as zice sa-i faci si analize enocrinologice ca desi ii ies bine analizele la sange, s-ar putea sa aiba probleme cu tiroida de exemplu. daca si acolo iese bine, eu zic sa te duci la un psiholog asta in cazul in care mananca greu orice i-ai da, nu doar unele mancaruri. sau daca nu, o fi cum am fost eu cand eram mica, pur si simplu nu aveam pofta de mancare si toata copilaria am luat 9vita si ulei de peste, daca ma lasai o saptamana nemancata eu nu aveam nici o problema, si fiind mai marisoara aruncam mancarea. pana la 14 ani asa am fost fara nici o urmare in ceea ce priveste dezvoltarea. daca in familie sunt si slabanogi, cu cine ai vrea sa semene. multa sanatate!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Antonia mea are 1an si 8luni si doar 10KG.Pur si simplu nu reusesc sa o fac sa manance,rar are momente cand mananca si ea binisor 1saptamana si ceva si dupa iar face figuri.Eu am hotarat sa nu ma mai stresez,mai ales ca eu sunt slabutza si cand eram mici atat eu,cat si sotul am avut probleme cu mancatul.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Fetita mea are 5 ani si 2 luni si avem acceasi problema. Are 17 kg si mananca destul de putn zic eu... Acum ca trecem si printr-o situatie mai dificila si dureroasa avem probleme si mai mari ...uneori refuza sa manace ... offf! I-am cumparat de la farmacie vitamine Supradine pentru copii si mi se pare ca papa putin mai bine acum. O sa merg sa ii fac si eu analizele .

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami katalina fetita e inscrisa la gradi?acolo se indeamna unul pe altul sa manance.am intalnit copii care acasa nu mancau nimik dar acolo cereau portii duble.pe mine ma invatat pediatra mea inka decand era fetita mika asa:nu alergi dupa ea,nu te jocu cu ea la masa sai distragi atentia,nu te rogi de ea sa pape,nu ii spui ca iti dau nu stiu ce daca mananci si tot asa.noi ne asezam pur si simplu la masa,mananca cred ca in 5min termina si gata.de cand era mika iam facut asa si acum mamnanca absolut orice si mult,ku toate ca nu pune pe ea,dar eu sunt multumita ca papa.are 16,5 kg la 3,7ani.nu e grasa vam zis,ba kiar pare slaba pt ca are 108cm dar eu sunt multumita

Floricica Cu Vechime maryya's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2008
    Postari in forum
    8.245
    Buna dimineata!
    Katalyna , te rog sa mai postezi si sa ne spui concluziile medicilor in urma investigatiilor pe care intentionezi sa le faci. Si noi avem probleme cu mancarea de cand era bebelus. De pe la vreo 3 luni nu mai vroia nici laptele sa il primeasca, asa ca pana pe la vreun an si un pic ne chinuiam sa i-l dam in somn. De prisos sa spun in cat timp bea un bibe cu 70-90 ml de lapte, cel putin 30-45 minute, iar cand am inceput diversificarea a fost dezastru....pana pe la un an jumatate statea la masa cam 1-1.5 ore, fara exagerare, doar ca sa manance aprox. 120 gr de mancare pasata, ca abia o vroia si pe asta. Am lasat-o si flamanda, dar nici un rezultat...ea niciodata nu avea chef sa pape. Cu vitamine rezolvam problema doar in perioada cand le primea, papa mai bine atunci si apoi o luam de la capat cu chinul. Culmea e ca lua fff bine in greutate, desi papa putin si foarte greu. Dupa ce s-a marit au fost perioade cand ajunsese sa pape in 30-40 de minute, dar mancare pasata....Acum iar ne chinuim la masa, nu vrea nimic, mesteca ce mesteca si apoi scuipa. I-am facut analize, am fost la diversi medici si le spuneam cat de greu mananca si nimeni nu credea (inclusiv soacra pana a fost nevoita sa stea cu ea si s-a convins), ba chiar radeau de noi ca suntem exagerati pentru ca ea arata foarte bine. Pediatra noastra zice ca singurul motiv pe care il vede ea este ca s-a nascut cu amigdalele foarte mari, mai ales cea stanga si ca ar putea-o deranja la inghitit. Mi-e teama sa nu aiba ceva grav si sa nu ne dam seama ce anume, iar de cand a a decedat tatal meu (cancer lingual), am numai bazaconii in cap. Mi-e groaza ca in septembrie merge la gradinita si nu stiu ce va face acolo...

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami maryya sa stii ca s-ar putea sa ai surpriza ca la gradi sa pape tot.iar legat de anumite boli fai un set de analize din cap pana in picioare cum se zice ca sa stai linistita.daca copilul e vioi,nu o doare nimic,arata bine eu zic sa nu iti faci asa mari griji

Membru inregistrat la
    21.08.2012
    Postari in forum
    7
    Va multumesc mult pentru sfaturi! Fata mea este la gradi, dar are program scurt acolo, de 3 ore si ceva, timp in care nu are decat o gustare pe care uneori o papa, uneori nu.
    O sa va tin la curent desigur cu analizele ce vreau sa le fac (prima va fi in septembrie la endocrinologie), pentru ca am de gand sa imi scot si eu barzaunii din cap, sa elimin orice cauza fizica. Apoi incepem cu partea psihica, desi nu cred ca ar fi ceva probleme. Eu am descoperit de curand o tumoare pe hipofiza, iar cand eram mica nu eram mancacioasa (nici sotul meu), mi-e teama ca ma mosteneste. Pana atunci ma inarmez cu rabdare desi uneori ma supar rau pe ea cand vad ca toaca mancarea pana se face ca o pasta in guritza apoi sta cu ea asa un timp, fara sa o inghita...

Membru inregistrat la
    21.08.2012
    Postari in forum
    7
    Am intrat, asa cum am promis, sa va spun cum am rezolvat-o.
    In parc fiind m-am imprietenit cu o alta mamica a unui baietel de-o seama cu fata mea.Si, din vorba in vorba am ajuns si la subiectul, mancare, eu evident ca m-am plans, iar ea mi-a recomandat medicamentul "nikvorm", despre care spunea ca sigur rezolva problema (in cazul nostru, giardia, dar neconfirmat).
    Fiind din Bucuresti, eu, l-am gasit imediat, cumparat, testat, si, rezultatul, de necrezut, a inceput fata sa manance...acum nu stiu cum sa ii mai iau mancarea din fata, caci dupa ce isi termina tot din farfurie, tot mai cere sa manance.
    Asa regret ca nu am cum sa ii multumesc acestei femei care m-a ajutat, eram in Predeal cand am cunoscut-o, amandoua in vacanta cu familiile...
    Si cam atat, ne mai auzim pe aici, poate foloseste cuiva informatia (nikvorm este bun pentru toata gama de paraziti intestinali, ca sa va lamuriti, dati o cautare pe google..)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari