Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860

Interpretare analize...urgent!

Am nnevoie de o interpretare a acestor valori -am fost la doct si cu nnonsalanta uitandu-se in sictir pe ele...Nu are draga nimic copilul ...eu am insistat zic leucocitele din urina nu indica o infectie urinara? ea zice da ce tu esti doctora? si eu i am zis ca vreau sa mi interpreteze analizele fiind vb de Rebeca care de 2 luni are dureri cumplite de burta,diaree cu caca fff tare 1 scaun diaree la 2 -3 ore beton apoi iar diaree apoi iar beton...si ea dadea din umeri...de gura mea mi a dat sa i fac urocultura..abea luni voi reusii sa i fac analiza.Poate ma ajutati cu un raspuns..eu cred ca are giardia sau inf urinara desii febra nu are si nici urina nu este dubioasa sau sa miroasa nu e iritata nimic..doar dureri de cateva secunde de burta se face colac de durere...seara are mai des dureri...eco abdominala e ok ,apendicita nu e...sunt disperataaaaaaaaa

Hemograma cu forma leucocitara

Numar eritrocite-4,92 max 4,9
    Neutrofil -29,3 normal 30-75
    Limfocit -61,4 normal 30-55
    Fractia reticulocitelor imature 2.1 normal 3-15.9

Urina sediment
    Leucocite-5-15 ...normal 1-4

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Am nnevoie de o interpretare a acestor valori -am fost la doct si cu nnonsalanta uitandu-se in sictir pe ele...Nu are draga nimic copilul ...eu am insistat zic leucocitele din urina nu indica o infectie urinara? ea zice da ce tu esti doctora? si eu i am zis ca vreau sa mi interpreteze analizele fiind vb de Rebeca care de 2 luni are dureri cumplite de burta,diaree cu caca fff tare 1 scaun diaree la 2 -3 ore beton apoi iar diaree apoi iar beton...si ea dadea din umeri...de gura mea mi a dat sa i fac urocultura..abea luni voi reusii sa i fac analiza.Poate ma ajutati cu un raspuns..eu cred ca are giardia sau inf urinara desii febra nu are si nici urina nu este dubioasa sau sa miroasa nu e iritata nimic..doar dureri de cateva secunde de burta se face colac de durere...seara are mai des dureri...eco abdominala e ok ,apendicita nu e...sunt disperataaaaaaaaa

Hemograma cu forma leucocitara

Numar eritrocite-4,92 max 4,9
    Neutrofil -29,3 normal 30-75
    Limfocit -61,4 normal 30-55
    Fractia reticulocitelor imature 2.1 normal 3-15.9

Urina sediment
    Leucocite-5-15 ...normal 1-4
    I-ati inima-n dinti si du-te ori la orice camera de garda de spital pentru copii cu analizele sau fa-i o programare la o clinica particulara. Este vb de sanatatea copilului tau, daca esti ingrijorata trebuie sa actionezi pe masura. Sanatate!

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Hmmm...la colon iritabil v-ati gandit?la asta ma duc cu gandul durerile abdominale si mai ales schimbarile bruste in consistenta scaunelor.Printre altele, colonul iritabil poate fi provocat de o infectie bacteriana a tractului gastrointestinal. Durerea abdominala de obicei apare dupa ce manaca?se amelioreaza dupa ce are scaun? Totusi, cred ca la eco ar fi trebuit sa se vada o inflamare a intestinelor...cred..nu stiu sigur. La infectie urinara ar trebui sa aiba usturimi la urinat, intr-adevar apar si dureri de burta, jos, in zona vezicii, dar si febra, asa stiam..acum fiecare organism reactioneaza diferit.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Eliza mea are infectie urinara.I-am luat azi rezultatul.Are rare leucocite, rare hematii, rare altele, nu le mai tin minte.Si ea are dureri de burtica imediat sub buric.Cu ceva vreme in urma imi arata ca o doare spatele in zona lombara.Acum 2 sapt mi-a spus medicul de fam ca ar avea gastrita (durerile acelea de burtica destul de intense).Acum stau si ma gandesc daca nu cumva o fi de la infectia urinara.Maine merg la pediatru cu analizele sa-i prescrie tratamentul.Sigur va fi antibiotic.Si la fel si ea, cu cateva zile in urma a avut cateva scaune cand tari cand moi dar nu diaree.Durerea de burtica poate fi si de la giardia.Maine ii iau analizele coproparazitologice.Taaaaare-s curioasa ce va iesi caci de fiecare data cand am solicitat analiza asta, n-a iesit absolut nimic.Acum i-am recoltat vreme de 3 zile si-am tinut la rece la frigider.

Revin maine seara dupa vizita la pediatru.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Se amelioreaza dupa ce face caca...zice au burticaa si dupa cateva secunde fuge la toaleta...nu stiu ce sa zic..sincer as merge la alt doctor sa vada rezultale dar eu lucrez foarte mult si nu ma pot invoii decat daca raman fara servici ...daca stiti un doctor bun in sectorul 4 ...zona tineretului,sincai,budapesta astept o recomadare...as vrea sa i schimb medicul..i am facut coproparzitologic am dus 1 proba mai am 2 de dus in 2 sapt la rand...prima este negativ coprocultura a iesit negativ....

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Mergi la alt medic pediatru . Este in joc sanatatea fetitei tale . Si noi am avut dureri de burtica , la fel avea probleme cu scaunul , am facut analize au iesit bune dar doctora ne-a prescris picaturi espumisan si linex baby pliculete si regim alimentar. Dupa acest tratament fetita mea (4 ani jumatate) si-a revenit si nu am mai avut probleme. Sanatate multa !!!

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    .daca stiti un doctor bun in sectorul 4 ...zona tineretului,sincai,budapesta astept o recomadare...as vrea sa i schimb medicul..i am facut coproparzitologic am dus 1 proba mai am 2 de dus in 2 sapt la rand...prima este negativ coprocultura a iesit negativ....[/QUOTE]

te poti duce la Medlife Unirii si in legatura cu coproparazitologic care duci 3 probe de ce nu ii faci antigen giardia si iti iese sigur daca are probleme,pe cand la copro poate sa aibe copilul ceva si sa nu iasa nimic,sanatate!

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Am fost la medic.Pentru infectia urinara i-a dat Ibuprofen si Trimetoprimum + inca ceva(parca asa-i zice substantei active).La analiza de paraziti a iesit curata, n-are nimic.Deci, durerea de burtica poate fi de la gastrita sau infectia urinara.Incepem azi tratamentul si vom mai vedea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari