Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527

Imunitate copii

Fetelor mai este putin si vine toamna,incep gradinitele,incep virozele:(((ma gandeam sa facem schimb de sfaturi in legatura cu tratamentul de imunitate;eu una sunt contra vaccinurilor orale si pt inceput am sa le fac cura de 20 zile/luna cu ecchinaceea de la Aboca,10 zile/luna cu CaMgZn Osteocare si vit C Redoxon junior,voi ce le dati piticilor vostri???

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    si pe mine ma ia groaza ca v-a venii vremea rece.....eu o sa cer sfatul medicului sa vad ce spune despre vaccinul pt imunitate...voi a-ti mai facut? e bun de ceva? fetita mea nu raceste asa usor...dar as vrea sa-i intaresc imunitate ...ce siropele sunt bune?

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Eu le dau fetelor mele pentru imunitate tablete de usturoi si echinaceea, cate 10 zile pe luna, trei luni la rand. Deci septembrie, octombrie si noiembrie. Si le mai dau, uneori, si picaturi de tinctura de propolis. Cand vreau sa ma asigur ca nu au nici giardia. Pentru ca propolisul merge foarte bine si pe giardia.
    Noua ne merge foarte bine, de aproape doi ani acest tratament. Nu am avut ultimele doua ierni nici o raceala serioasa.
    Ah, si era sa uit. Mai adaugam, o data pe luna si vaccin homeopat.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Eu nu i-am dat lui David pana acum nimic pentru imunitate, face 4 ani in septembrie. Dar cum din toamna asta va merge la gradinita, parca i-as face si eu o cura de imunizare. Om vedea ce zice pediatra!

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    Noi o sa mergem din toamna la gradinita!
    Acum inca e la cresa!Si dupa 2 ture de raceli(iulie si august)acum am preferat sa ii dau vitamina C!
    Dar am intrat si eu pe produsele recomandate de alesuta -si mi se par ok!
    O sa trecem pana la 1 septembrie la pediatra sa vedem ce ne zice dansa!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de ALESUTA Vezi mesajul
    Fetelor mai este putin si vine toamna,incep gradinitele,incep virozele:(((ma gandeam sa facem schimb de sfaturi in legatura cu tratamentul de imunitate;eu una sunt contra vaccinurilor orale si pt inceput am sa le fac cura de 20 zile/luna cu ecchinaceea de la Aboca,10 zile/luna cu CaMgZn Osteocare si vit C Redoxon junior,voi ce le dati piticilor vostri???
    Bai frate e teroare cu gradinitele astea si nasa l a dus pe Vladutz si i a racit mereu,inainte nu ii racise niciodata si mai noua acum a descoperit ca are si giardia si ea chiar ii fierbea apa..si mai am o prietena care tot asa are baietelul de 4ani si in fiecare luna ii racea...noroc ca fetita mea e ink mica si mai avem pana mergem la gradi :)

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Si al meu baiat va incepe gradinita din toamna, sper ca la program scurt sa fie sanse mai mici de raceala, nu stiu, zic si eu...Normal ca va raci, asta e o regula valabila pt toate colectivitatile,dar noi pana acum am folosit cu succes tinctura de propolis, sper sa nu dea gres nici de data asta.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu fiindca mia facut 2 bronsite vara asta ii dau brancho vaxom 10 zile timp de trei luni,imunogrip si ceai de imunitate.asa iam dat si anul trecut in toamna si nu a avut nici macar un mucisor toata iarna.si imi pare rau ca nu iam facut cura asta si in primavara ca sa nu am probleme.mi-au recomandat 2 pediatrii si medicul de familie acelasi tratament.iar in loc de vitamina c ii pun in ceai 4-5picaturi de lamaie.

Floricica Nou Venita aliver's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    Fetita mea a luat de toate pentru ca a avut mari probleme cu racelile:echinaceea si propolis,catina,vitamina C (lamaie,portocale,grapefruit,kiwi),multe ceaiuri si supe,usturoi,busuioc si nici nu mai stiu.
    Cel mai bun tratament il poate da un medic naturist,la care e bine sa mergi si cu ultimele analize ale puiului.Noi am avut noroc de un medic bun care pe langa tratament ne-a dat si cateva,, retete,,:
    fructe de orice fel taiate cubulete si acoperite cu miere.
    supe cu tot felul de legume si multa verdeata
    usturoi si busuioc in macare
    ceaiuri vrac,nu la plic
    aer curat la munte si la mare

As vrea sa mai spun si ca oboseala, stresul si nelinistea,lipsa afectiunii pot afecta imunitatea copilului.

Floricica Nou Venita d_ela_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2009
    Postari in forum
    2

imunizarea

Citat Postat de ALESUTA Vezi mesajul
    buna ziua, e prima oara cand scriu pe forum. Eu am o fetita de 3 ani si 4 luni si e prima oara cand intram in colectivitate. Sunt deja disperata ca are o tuse care nu o lasa de cateva zile, voi ce le dati copiilor de tuse? legat de imunizare am sa incep sa-i dau apimag sunt niste plic mi le-a dat dr de fam si apoi am sa incep sa-i dau si eu redoxon si tuti echinaceea cu propolis. Pana acum ii dadeam ursuleti cu coacaze si redoxon si nu imi mai facea in gat nimic. Acum am zis sa le schimb. Voi cum ati imunizat copii in primul an de gradinita?

Floricica Nou Venita aliver's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    ursuletii tuti sunt foarte buni.
    pentru tuse ne-a mers bine cu Baraka,iar ca metode babesti iti recomand cartofii cu spirt la gat si sa manance mamaliga calda cu unt si smantana,sau sa faca gargara cu sare.Ceaiurile de soc,busuioc sau macese sunt foarte bune.
    Multa sanatate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari