Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780

Gentuta cu medicamente in concediu

Buna mamici,
    in general sunt destul de optimista si cand plec la drum nu plec cu ideea ca cei mici se vor imbolnavi de ceva sau vor avea nevoie de medicamente, si daca e nevoie de ceva cumpar pe loc, nu aduc de acasa. Dar stiu ca in alte tari nu se dau cu asa mare usurinta medicamentele in farmacii, si va intreb cu ce medicamente ar trebui sa plecam pregatiti de casa pentru un concediu de 10 zile in alta tara?
    Prima data eu m-am gandit la cele pentru alergii, Aerius si Zirtek si la cele pentru diaree cum sunt sarurile de rehidratare si smecta. Care ar mai putea fi utile in caz de 'ceva'?
    Va multumesc......

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Un antibiotic general, pentru urgente (de ex, o masea umflata)- niste analgezice,antiinflamatoare si antipiretice (nurofen sau ceva asemanator- paracetamolul este doar analgezic si antipiretic- e de preferat nurofenul); pentru diaree e bine sa ai si ercefuril (diaree e de obicei de natura infectioasa, si daca nu trece imediat cu smecta, poate trebuie intervenit cu ercefuril); plasturi, pansamente, spirt sau altceva pentru dezinfectat o rana; cum ai spus- ceva pentru alergii; supozitoare cu glicerina pentru constipatie (unii se constipa daca nu sunt in baia lor :) ); eu as lua si osciloccocinum pentru a trata orice mica raceala din fasa. In general asta iau eu cu mine in calatorii mai lungi (si nu trebuie sa fie cutii cu multe medicamente, macar cate o folie din fiecare, pentru urgente).

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Buna Raluca. De Ercefuril pentru diaree chiar nu stiam, cand se intampla sa aiba foloseam Debridat. L-am notat. Multumesc.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Ercefuril este un antiinfectios digestiv, cel mai eficace daca e vorba de o bacterie, din cate stiu eu. E bine de avut :)

Floricica Senior niki29's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2009
    Postari in forum
    2.598
    noi inca nu am scapat de pampers, asa ca din trusa nu ne lipseste crema de dat la fundulet , in caz ca se irita

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu as lua ibalgin,supozitoare pt febra,aerius,sirop de tuse.cred ca atat as lua.astea sunt necesare.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Pe langa cele scrise mai sus, sa nu lipseasca termometrul, pansamente, ceva rivanol.Cred ca fetele au cam spus tot ce poate fi luat in concediu.Eu nici n-as pleca daca nu iau la mine macar Nurofenul.Chiar si atunci cand plec pentru o zi doua, iau Nurofenul si un sirop de tuse (Eurespal sau Stodal).

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Sa nu uitati de insecte...noi nu am stiut exact ce sa cumparam si am luat Cicaderma, si o solutie mentolata!
    Ati cuprins tot...aa si sa nu uitam de crema protectie solara, daca e vb de anotimpul calduros!!

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Multumesc pentru raspunsuri.
    Daca e sa fac o lista e cam asa:
    pt alergii:
    -Aerius
    -Zirtek
    -...?
    pt febra:
    -nurofen
    -supozitoare
    -termometru
    pentru diaree:
    -smecta
    -saruri de rehidratare
    -ercefuril
    -debridat
    un antibiotic:
    -......? cu spectru larg
    pentru julituri:
    -pansamente, plasturi
    -spirt sau altceva dezinfectant
    pentru constipatie:
    -supozitoare cu glicerina
    pentru tuse si guturai:
    -ceva pentru tuse uscata si ceva pentru tuse productiva
    -picaturi/spray nazal, apa de mare
    pentru intepaturi de insecte:
    -Fenistil
    -altceva....? o solutie mentolata?
    pentru prevenirea intepaturilor:
    -o crema/spray anti-tantari...?
    pentru rau de masina:
    -.......?
    mai sunt vigantolul si vitaminele pe care le iau, sau alte tratamente de imunitate.

Daca mai aveti sugestii, sau ati avut nevoie de ceva mai special, completati lista va rog.

Niki29, nici noi nu am scapat de pampers, deci crema de fundulet e si la noi pe lista

Olofamily, de Cicaderma nu am auzit, e de prevenire sau de tratare?
    Modificata de miriam82; 08.04.2011 la 15:32:37.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Fenistilul este bun, daca iti cumperi asta nu are sens sa mai cari inca o solutie mentolata. Cicaderma este o crema de la Ivatherm, are proprietati cicatrizante, eu o foloseam ca si crema de fata :) dar nu stiu sa fie asa de spectaculoasa pt rani. Pentru tuse, daca tii sa iei ceva, ia Stodal, care e homeopat si merge si pe productiva si pe uscata. Si totusi te sfatuiesc sa ai macar o amoxicilina la tine (sau alt antibiotic cu spectru larg)- din urmatorul motiv: intr-o tara straina, daca intri in farmacie, poate ca vei putea cumpara siropul de tuse sau nurofenul- dar mai putin probabil antibioticul fara reteta.

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Multumesc Raluca, am modificat, am adaugat si antibioticul.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari