Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cric's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2009
    Postari in forum
    1
    Dragi prieteni, va scriu sperand sa gasesc sfaturi pentru problema mea.Am o fetita de 5 ani, de cateva luni acuza dureri moderate la burtica pana acum o luna aceste dureri treceau cu comprese calde.Acum o luna fetita mea a vomitat dim ceva spumos,fara miros, nu foarte mult cantitativ,dar s-a repetat de 4 ori in decurs de 2 ore. Am ajuns la spitalul budimex(cu varsaturi spumoase si dureri de la buric in sus) unde a fost internata cu diagnosticul de enteroviroza, precizez ca nu avea scaun moale nici temperatura.I s-a dat tratament zantac si ceftriaxona, i s-au facut analize care au iesit bine (inclusiv pentru helicobacter). Dupa 5 zile a fost externata fara tratament cu regim alimentar. Cu toate acestea durerile abdominale nu au disparut, la sugestia medicului de familie ii dau tratament- losec si debridat.durerile au mai scazut in intensitate dar mai apar episoade mai dureroase. Mentionez ca in spital au consultato mai multi medici printre care si un gastroenterolog, toti au spus ca este bine.Eu am spus tuturor medicilor care au vazuto pe fetita ca in familia mea,pa partea materna, avem toti probleme cu stomacul(gastrite, ulcere): eu, mama, bunicul, fratele. Nici un medic nu a acordat atentie acestui aspect, in afara de medicul de familie.Este posibil ca fetita mea sa mosteneasca problemele cu stomacul de la varsta aceasta? N-as vrea sa o chinui facandu-i o endoscopie. va multumesc si raspunsurile voastre

Floricica Nou Venita deeageany's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2008
    Postari in forum
    15
    Buna , am citit cu atentie si aceeasi problema am avut-o si eu cu fetita mea pe cind ea avea numai 2 anisori .Am mers la spital si i s-a pus diagnosticul -REFLUX-GASTROESOFAGIAN am chinuit mult cu ea(am fost cit pe ce sa o pierd ) dar dupa un regim strict si medicamente ( motilium , losec si kreon )am reusit sa scap ; acum puiutul meu are 4 anisori si e bine . Apropo de endoscopie eu nu am fost deacord sa o faca si i s-a dat bariu ptr analize .Incearca sa mergi la alt medic , e mai bine sa stii parerea a 2 medici .
    Astept vesti si sper din tot sufletul ca micuta ta sa fie ok. javascript:void(0);
    pupici

[pupici][pupici]

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari