Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita luoana's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2011
    Postari in forum
    1

Nefericire Fetita mea tuseste de trei saptamani

ce sa fac? micuta mea are 3 ani si 9 luni si e foarte sensibila la raceli. de la tuse a racit la plamani si am fost internate in spital. a facut injectabil 7 zile si apoi am continuat acasa siropelul. sunt 3 saptamani de atunci si fata mea tuseste si acum. ce sa fac? imi fac mari griji pt ea. acum suntem la londra si ma gandesc daca sa ma intorc acasa sau nu. ce ma sfatuiti?

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    luoana, eu pateam la fel cu fetita mea cea mica. De cate ori racea, pana pe la 4 ani, tusea persista aproape o luna. Importatant este sa nu tuseasca noaptea, in somn. Daca tuseste ziua, iar tusea este plina, rupe, este spre vindecare. Daca sunt secretii multe, e normal sa tuseasca, tusea e mecanism de aparare, ea ajuta la curatarea si eliminarea secretiilor in exces. daca insa tusea este uscata si suparatoare, s-ar putea sa aiba o componenta alergica. Nu stiu, nu poti merge acolo, la Londra, sa o vada un medic? In rest, cum este fetita? Mananca, doarme, are o stare buna? Face temperatura? Trebuiesc luate mai multe lucruri in calcul...

Citat Postat de luoana Vezi mesajul
    ce sa fac? micuta mea are 3 ani si 9 luni si e foarte sensibila la raceli. de la tuse a racit la plamani si am fost internate in spital. a facut injectabil 7 zile si apoi am continuat acasa siropelul. sunt 3 saptamani de atunci si fata mea tuseste si acum. ce sa fac? imi fac mari griji pt ea. acum suntem la londra si ma gandesc daca sa ma intorc acasa sau nu. ce ma sfatuiti?

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    si eu am trecut cu fetita mea printr-o bronsiolita urata si am fost cu ea la spital.dupa aceea a ramas cu o tuse urata.dar noi am rezolvat-o cu aparatul de aerosoli in care am pus ser fiziologic.eu zic sa iti procuri unul.este foarte eficient si o ajuta sa ii inmoaie secretiile si sa le elimine mai repede(in caz ca mai are).daca ii pui doar ser fiziologic(solutie salina)nu are ce rau sa ii faca.aerosolii sunt recomandati si pt alergii.o sa ii dispara tusea imediat,o sa vezi!
    Citat Postat de luoana Vezi mesajul

Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    si o sa isi intareasca si organismul pt ca aerosolii se fac si preventiv racelii.tratamentul poti sa il faci acasa.ideea e sa gasesti aparat de aerosoli.la noi in romania se gasesc in farmacii,dar eu l-am luat de pe net de la o firma medicala specializata.e acelasi lucru.pupici si sa va faceti bine!

mada_lyna
    Guest
    si noi am avut bronsiolita si tot asa nu ne lasa tusea in pace. dr ne-a zis sa ii cumparam ap.de aerosoli .ne-am conformat si bine i-a mai prins.dar nu i-am facut doar cu ser fiziologic,ci si cu ventolin sau acc.asta o stabileste dr. la fel si dozajul. sirop prospan(asta e homeopat) si cam atat.
    cat despre aparat,eu l-am luat cu vreo 250 lei din farmacie(se gasesc si mai scumpe,dar farmacista ne-a zis ca de fapt cumperi firma ,caci sunt la fel toate).Aparat Aerosol Beurer IH20

Floricica Nou Venita ralucanaturista's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2010
    Postari in forum
    60
    NU dispera, la varsta asta nu este nimic neobisnuit. Aproape toti am trecut cu copiii prin asemenea situatii. Noua ne-a recomandat pediatrul un medicament naturist pentru stimularea imunitatii si care functioneaza si atunci cand racesti, pentru ca reduce durata simptomelor. Este nemtesc, in Germania se foloseste de cel putin 30 de ani, din cate stiu, asa ca precis il poti procura si in Anglia (se gaseste pana si in Romania!). Se numeste Esberitox N tablete. Au site si in limba romana (Esberitox N Tablete) ca sa vezi un prospect sau in limba engleza aici: Sevex Pharma - Esberitox N

Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    Citat Postat de ralucanaturista Vezi mesajul
    NU dispera, la varsta asta nu este nimic neobisnuit. Aproape toti am trecut cu copiii prin asemenea situatii. Noua ne-a recomandat pediatrul un medicament naturist pentru stimularea imunitatii si care functioneaza si atunci cand racesti, pentru ca reduce durata simptomelor. Este nemtesc, in Germania se foloseste de cel putin 30 de ani, din cate stiu, asa ca precis il poti procura si in Anglia (se gaseste pana si in Romania!). Se numeste Esberitox N tablete. Au site si in limba romana (Esberitox N Tablete) ca sa vezi un prospect sau in limba engleza aici: Sevex Pharma - Esberitox N
    da,dar pana si tratamentele naturiste trebuiesc recomandate STRICT de medic
    ul pediatru ...chiar daca sunt naturiste asta nu inseamna ca se dau "dupa ureche"sau ca nu pot avea reactii adverse.tratamentul se prescrie in functie de fiecare copil,varsta,greutate.luoana,eu nu am auzit de acest medicament dar daca pediatrul tau iti prescrie si crede ca este ok pentru copilul tau doar atunci poti sa ii dai.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Poti incerca siropul din muguri de brad cu propolis si ceaiuri calde cu miere si binenteles tratamentul prescris de medic. Ceaiul de cimbrisor si ceapa sunt foarte bune pentru tuse. Fetita mea are 4 anisori si de vreo 2 ani nu a avut probleme grave cu tusea. Sanatate multa !

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari