Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597

Febra la copii

Va spuneam saptamanile trecute ca baietelul meu a inceput anul asta gradinita. Dupa ce la numai o saptamana de gradinita a racit si a luat antibiotic, la aproximativ 2 saptamani distanta a racit iarasi. La inceput i-a curs nasul foarte tare( secretii transparente care in cateva zile au devenit vascoase si verzi), tuse usoara( productiva), iar de miercuri seara(saptamana trecuta) a inceput sa aiba febra cam 37.8 .De atunci si pana sambata a facut in fiecare seara febra( i-am dat Nurofen cu care ii scade rapid, Septilin pt viroza, Tantum Verde in gat si Olinth pt nas).De vreo2 zile nu mai tuseste, nici nasul nu ii mai curge insa face febra( tot 37.7-37.8). Dectorita mi-a zis sa ii dau din nou antibiotic, am inceput de ieri(pana acum a luat de 2 ori) si de azi noapte de la 12 nu a mai facut febra pana acum cand iarasi a aparut(37.8).In timpul asta nu i-am mai dat Nurofen fiindca am vrut sa vad daca mai face sau nu febra.
    Intrebarea mea e: La cat timp dupa administrarea antibioticului ar trebui sa dispara febra complet? In cazul copiilor vostri, cat timp au facut febra cand au fost raciti? E normal sa faca febra daca nu mai are simptome de raceala?
    Maine mergem din nou la medic, insa sunt cam ingrijorata.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Anul trecut in August, Irini a avut ceva. Spun ceva, pentru ca inca nu stiu ce a fost exact. Totul s-a declansat brusc, cu febra foarte mare. Am fost la spital, avea rosu in gat. A doua zi am inceput tratament cu augumentin. In timpul tratamentului febra nu a scazut deloc vreme de vreo 3 zile; ba chiar in a 3-a zi a ajuns la 40! A doua zi dupa febra asta mare, totul s-a terminat brusc si la fel de brusc a inceput o eruptie cutanata. Bubitele au inceput sa para dupa urechi, pe gat si s-au extins apoi pe tot corpul.
    In cazul nostru tind sa cred ca a fost vorba de a 6-a boala a copilariei, roseola infantum (sau exantem subit).
    Daca a fost asta, se explica de ce febra nu a scazut sub nicio forma vreme de 3 zile, nici cu antitermice si nici de la antibiotic.
    Daca a fost doar rosu in gat (desi exantemul subit este insotit deseori de inflamatia cailor respiratorii), noi am fost o situatie in care in ciuda antibioticului, febra a persistat mult si bine!

Ii doresc multa sanatate baietelului tau!

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    de aceea am zis ca o sa dau fetita de la 4 ani la gradinita.....asa sunte fetele cumnatei mele.....dupa o sapt de gradinita au si racit.....febra muulte zile la rand, tuse, voma, si acum sunt tot asa racite mereu....deci din septembrie si pana acum au racit tot timpul ......e foarte aiurea ca sunt si 2 cand ii trece raceala la una o ia cealalta si tota asa o tin luni de zile....cea mica de 4 ani are ficatul praf de la antibiotice...si fetitei mele ii curge nasucul si ata de vreo 4 zile....sper sa nu ne agravam si noi...

Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Anna, m-am gandit si eu la vreo boala a copilariei dar vad ca nu are nicio bubita pe nicaieri. Febra nu e mare, e mai mult o stare subfebrila(37.8), care la inceput aparea dupa 7-8 ore de la administrarea de Nurofen, iar acum au trecut deja 16 ore pana a revenit, sper sa mergem pe drumul cel bun.
    Infectie urinara tind sa cred ca nu e fiindca urineaza normal, nu il doare.De la antibioticul asta ar trebui oricum sa-i treaca.
    La plamani nu are nimic, din ce mi-a spus medicul, iar gatul nu era foarte rosu cand am fost prima data la doctor, insa nasul era plin de secretii.
    Stiu ca asa e la gradinita in primul an, dar mama fiind, nu ai cum sa nu te ingrijorezi :(

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    DUpa a treia zi de antibiotic ar trebui sa scada febra si sa nu mai revina. In primele 3 zile se mai intampla sa faca febra, poate chiar mai mare decat inainte de administrarea antibioticului.
    Si nu cred ca trebuie facuta ca o regula ca de la gradinita se iau toate. A venit toamna, e mai frig dimineata, seara, noaptea. De vreo 2 zile e frig si ziua. Si din aer pot lua vreun virus care sa ii doboare.
    Copila mea a avut rosu in gat, febra, diaree, tot tacamul. Si are 2 ani, nu merge la gradinita. Dar ca orice copil iese afara.
    Pentru mucisori eu recomand inmuierea lor cu ser fiziologic si trasi cu batistuta bebelusului

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Eruptia bubitelor pe piele nu e un caz rar,medicul mi-a spus ca asa se si numeste gripa eruptiva si nu trebuie intrat in panica pt ca e doar o raceala obisnuita insa cu eruptie pe piele.de obicei iese la gurita,in palma ,in talpi apoi pe tot corpul.Un medic ar fi zis ca se mai numeste si sindromul gura-mana-picior(nu stiu ca sa zic despre afirmatia lui ,ciudata denumire,nu am mai auzit)

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Febra poate face si de la un virus, caz in care antibitiociul e inutil, se merge doar pe antitermice si eventual un antiviral, eu recomand isoprinosine, merge foarte bine pe o gama mai larga de virusi.
    Daca febra revine dupa antibiotic, este inca un motiv in plus sa se creada ca nu e de antibiotic, iar daca nu are puroi in gat ci e doar rosu, daca nu e nimic la plamani, inca o data se dovedeste a fi un virus mai rezistent.
    parerea mea este sa se mearga pe antivirale, antitermice si antiinflamatoare eventual (aerosoli cu dexa), in cel mai rau caz prednison!

Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Multumesc pt raspunsuri, el nu are inca 24 de ore de cand a luat prima doza de antibiotic.
    Maryann, doctorita ne-a dat initial Isoprinosine, insa nu vrea sub nicio forma sa il ia, il scuipa pe loc. Vazand ca nu il poate lua ne-a recomandat Septilin care e din plante, mai mult pt intarirea sistemului imunitar, dar care, in cazul lui, nu functioneaza pt raceala..probabil e prea slab.
    nicodimionelia, primul an de colectivitate e la fel cam la toate varstele..indiferent ca o dai la 3 sau la 4 ani e considerat primul an in care intra in contact cu multi copii intr-un spatiu inchis, unde virusii si bacteriile circula ca la ele acasa. Eu am cunostiinte cu copii pe care i-au dat de 4 ani la gradinita si la fel s-a intamplat...cum am si cunostiinte care au indopat copiii in primul an de colectivitate cu imunostimulatoare si nu a folosit la nimic..o saptamana stateau acasa si una la gradinita...nu stiu ce sa mai cred.
    Modificata de qwer1; 10.10.2011 la 16:49:44.

Floricica Nou Venita mayaadriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2009
    Postari in forum
    234
    Citat Postat de qwer1 Vezi mesajul
    Va spuneam saptamanile trecute ca baietelul meu a inceput anul asta gradinita. Dupa ce la numai o saptamana de gradinita a racit si a luat antibiotic, la aproximativ 2 saptamani distanta a racit iarasi. La inceput i-a curs nasul foarte tare( secretii transparente care in cateva zile au devenit vascoase si verzi), tuse usoara( productiva), iar de miercuri seara(saptamana trecuta) a inceput sa aiba febra cam 37.8 .De atunci si pana sambata a facut in fiecare seara febra( i-am dat Nurofen cu care ii scade rapid, Septilin pt viroza, Tantum Verde in gat si Olinth pt nas).De vreo2 zile nu mai tuseste, nici nasul nu ii mai curge insa face febra( tot 37.7-37.8). Dectorita mi-a zis sa ii dau din nou antibiotic, am inceput de ieri(pana acum a luat de 2 ori) si de azi noapte de la 12 nu a mai facut febra pana acum cand iarasi a aparut(37.8).In timpul asta nu i-am mai dat Nurofen fiindca am vrut sa vad daca mai face sau nu febra.
    Intrebarea mea e: La cat timp dupa administrarea antibioticului ar trebui sa dispara febra complet? In cazul copiilor vostri, cat timp au facut febra cand au fost raciti? E normal sa faca febra daca nu mai are simptome de raceala?
    Maine mergem din nou la medic, insa sunt cam ingrijorata.
    Aceeasi problema am avut-o si noi acum 2 saptamani,de 7 zile imi facea temperatura 38.6,dupa 2 zile nu mai scadea decat nu supozitoare cu Novocalmin,dar doar pt cateva ore(3-4).I-am facut analizele din care reiesea ca are o infectie in organism(avea leucocitele marite) dar toti medicii la acre am fost,chiar si la urgenta intr-o seara spuneau ca are o infectie la stomac,luata de la gradinita si noi tot in primul an fiind(el nu vomita,avea scaun normal,doar temperatura).Dupa 4 zile de antibiotic febra isi facea de cap in continuare,asa ca ne-am dus seara la spitalul de Boli infectioase,gandindu-ne ca ,daca e o infectie acolo ar trebui sa o descopere cineva,am refacut toate analizele si dupa ce am facut raze la plamani,am descoperit o pneumonie,de care acum am scapat dupa 5 zile de stat in spital.
    Eu zic sa-i faci niste raze la plamani sa nu aiba totusi ceva.
    Nu dispera sunt sigura ca o sa descopriti cauza si va faceti repede bine.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    S-ar putea sa fie pur si simplu o viroza, asa cum spune maryann32, caz in care antibioticul nu are niciun efect. Probabil doctorita ti l-a dat ca sa protejeze copilul de o suprainfectie, care se intampla frecvent in cazul copiilor, deoarece virozele scad imunitatea. Si, probabil ati observat, majoritatea medicilor, chiar daca este vorba de o viroza, dau ca tratament si un antibiotic.
    Fiind deci o viroza, isi urmeaza cursul ei, indiferent de tratamentul cu antibiotic. De acum sunt cinci zile de boala, ar trebui sa scada si sa dispara si febra. Numai ca tu, incepand tratament cu antibiotic, trebuie sa ii dai macar trei zile, chiar daca febra dispare.
    Si ar trebui sa ii mai dai si imunstimulatoare; daca nu iti ia isoprinosine (care este, asa cum spunea maryann32 un antiviral) da-i echinaceea, tablete cu usturoi, tinctura de propolis, toate cresc imunitatea.
    Sanatate multa, sa va faceti bine cat mai repede.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    37.8 nu e o temperatura care sa ne ingrijoreze .... de la 38 in sus putem spune ca sunt probleme. In cazul aparitiei unei viroze organismul incepe sa lupte si de aceea temperatura corpului creste cu cateva grade si este bine sa lasam anticorpii sa lupte. E nu nu ii dau paracetamol decat la febra ce trece de 38 , in rest incerc sa ii dau ceaiuri si fructe , portocalele sunt foarte bune . Antibioticul nu isi are rost in cazul virozelor . Putem sa dam paracetamol , nurofen , pentru tuse siropele si ceaiul de cimrisor e foarte bun , pentru gat tantum si pastilute decasept cu vitamina C , sprey pt nasuc. Nu mai distrugeti imunitatatea copiilor cu sticlute de antibiotic.Fetita mea timp de 2 ani nu a mai luat antibiotic si a fost si racita , a avut probleme si cu burtica ..dar sunt alte tratamente. Sanatate

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari