Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052

Febra fara alte simptome

Buna ziua!
    De cateva zile fetita mea (3 ani si 9 luni) se lupta cu o febra neinsotita de alte simptome.
    Pe 2 si 3 iulie a avut febra (maxima a fost 39,5) care a fost insotita de cateva scaune diareice. I-am administrat antitermice la 4 ore si ma gandesc ca diareea poate a fost generata de siropuri.
    Pe 4,5 si 6 iulie nu a avut absolut nimic, iar de ieri de la ora 18 are iar febra pe care am tinut-o in frau cu paracetamol la 8 ore. De data asta nu are chiar nimic altceva...
    Aveti idee daca este vreo viroza care se manifesta asa, doar cu temperatura?
    Vi s-a intamplat sa aveti febra 1-2 zile, apoi nimic cateva zile si apoi iar febra?

Acum astept sa vorbesc cu sotul meu care ia legatura cu pediatrul si vedem ce ne spune... Din pacate noi (eu si copii) suntem acum pe o insula si abia sambata ajungem acasa.

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Poate scaunele acelea diareice au fost de natura infectioasa si de aici si febra (o viroza usoara). Pe la noi a circulat o varicela care debuta cu febra si cu scaune moi si apoi cu febra si eruptie(in mai multe valuri). Fetita mea cea mare a facut o forma foarte usoara, atat de usoara ca daca nu as fi stiut ca e epidemie de varicela la ea in gradinita ar fi trecut probabil neobservata.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Pavalina, multumesc mult pentru raspuns.
    Febra in sine nu m-ar fi ingrijorat prea mult (chiar si neinsotita de simptome); ceea ce ma nelinisteste este ca a revenit cand nu au trecut decat 3 zile de la episodul precedent. Daca ar fi fost o pauza mai mare as fi putut spune ca sunt doua viroze diferite care se manifesta asa, dar asa...? In fine, probabil ca nici varianta asta nu ar fi exclusa...
    M-am gandit si la o boala a copilariei, mai ales ca Irini nu este vaccinata. Am ales sa o vaccinez inainte de a intra in colectivitate.
    ufff... sper sa treaca repede si fara complicatii. E mai urat ca sunt aici fara sotul meu (el e medic si, normal, e mai curajos) si socrii locuiesc in aceeasi curte cu noi (noi avem o casa de vacanta aici) iar ei sunt oameni mai in varsta, se panicheaza din absolut orice si imi macina nervii incet-incet... si parca imi pierd din luciditate...
    Sambata plec acasa, abia astept!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Febra e destul de maricica sa puna un semn de intrebare asupra cauzei...Eu am patit asa cu fiul meu - febra fara simptome, apoi diaree, varsaturi, dureri de gat...A fost o viroza care a debutat asa.
    Pe socrii prefa-te ca-i asculti si procedeaza cum consideri tu, instinctul matern e mai puternic decat orice:)
    Sanatate multa!

Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Sunt niste infectii bacteriene care au un start mai lent si chiar ai senzatia ca existe pauze in evolutia bolii. Am patit-o cu cea mica. Eu zic sa stai linistita sa o urmaresti si o sa fie bine!

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Anna, sa stii ca si eu am patit-o cu Sanziana recent. A facut febra fara niciun alt simptom.I-am administrat tot asa, antitermice. Febra a aparut in seara unei zile si a tinut pana a doua zi de dimineata. Dupa care gata, nu a mai avut nici febra nici nimic.Nu a mai revenit febra deloc. Eu zic ca Irini se lupta cu un virus, sistemul ei imunitar a reactionat si probabil ca antitermicele l-au mascat intr-o prima faza, apoi virusul respectiv s-a manifestat din nou.

sadia
    Guest
    Cu siguranta e un virus......mai ales ca a avut scaune urate.In schimb febra asa maricica da de gandit un pic.
    Ma gandesc totusi ca e virus,debuteaza si se termina tot asa.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri. Si eu tind sa cred ca e vorba tot despre o viroza.
    Am vorbit si cu sotul meu mai devreme, iar el la randul lui a vorbit cu pediatrul Irinei (sunt colegi) si amandoi sunt de aceeasi parere. Mi-au spus sa o urmaresc si sa fiu atenta la alte simptome... Acum vreo 2 ore Irini mi-a spus asa, din senin ca o doare in gat cand inghite. nu am bagat-o in seama, pentru ca daca e doar imaginatia ei (o mai intreb eu din cand in cand daca o doare ceva) nu vreau sa ii amplific fanteziile. Asa ca am testat-o altfel: putin mai devreme i-am pregatit un sandwich si un pahar de lapte; desi nu era flamanda, a mancat fara probleme jumatate de sandwich si a baut jumatate de pahar de lapte (mai mult nu a vrut pentru ca chiar nu ii era foame). Nu s-a plans de durere de gat... acum cateva minute am intrebat-o iar si a zis ca nu o mai doare.
    Stiu ca poate suna aiurea, dar parca ma bucurasem cand mi-a zis ca o doare totusi, ceva. Gasisem o explicatie... acum iar sunt in ceata :)
    Sper macar sa avem o noapte linistita, Doamne ajuta!

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Am avut si noi problema asta acum 2 sapt....si s-a dovedit a fi virala treaba, ideea este ca pe noi ne-a tinut 3-4 zile cu febra mare, care abia o puteam scade la 37-38 pentru acteva ore...apoi iar pana la aproape 40....a trecut insa cu tratament, pt ca am avut probleme si cu gatul!

Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Ana ce faceti? Cum a fost azi-noapte?

Floricica Nou Venita Alina-Elena's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    181
    Si noi suntem in aceeasi situatie!
    Baietelul nostru de 3 ani si 2 luni de vineri noaptea a facut febra fara alte simptome.
    Sambata am mers la pediatrie si ne-a spus ca nu-i rosu in gat si se poate sa foe ceva viral, ne-a dat antibiotic numai in cazul in care copilul are dificultati la inghitire.
    Duminica a inceput sa-l usture cand urina si ne-am gandit la o infectie urinara,am sunat medicul si ne-a zis sa incepem cu antibioticul.
    Ieri spre surprinderea noastra i-au aparut si pete albe pe amigdale si la dus sotul din nou la medic, se pare ca infectia s-a localizat la gat. Continuam cu antibiotic si si antitermice.
    E prima data in 3 ani cand ne face febra 3 zile la rand si sub efectul medicamentelor.
    Pe langa asta transpira foarte tare noaptea dupa ce-i scade febra...
    Ufffffff, speram sa ne treaca repede, la fel va doresc si voua,Ana!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari