Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita zana_buna's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2009
    Postari in forum
    2
    Am citit ca novocalminul poate avea rectii adevrese tare urate. Dupa ce i-am dat 2 zile alternativ la 4 ore nurofen si efferalgan febra nu cedeaza si e pare 39 cu 5. Deobicei ii scadeam febra cu novocalmin insa din ce am citit acum mi-e frica sa ii dau. Cu ce se poate inlocui?

Floricica Nou Venita flitercorina's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2009
    Postari in forum
    267
    Din cate stiu eu febra de 39 cu 5 este foarte mare si trebuie de urgenta mers la medic.
    Febra se scade si cu fiola de algocalmin administrata pe gurita: jum de picatura , masurata cu pipeta ,la kg din masa copilului, de ex daca copilul are 20 de kg se dau 10 picaturi).
    Noi folosim paracetamol supozitoare sau novocalmin (care sunt mai tari decat paracetamol supozitoare).
    Asa ca te sfatuiesc sa-i dai nurofen si un supozitor de paracetamol. Daca-i pui supozitor paracetamol nu-i mai dau pe gurita un sirop care sa contina paracetamol, panadol de ex.
    Sanatate multa si totusi mergeti la medic ca nu e de glumit cu febra!

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Dupa 2 zile de antitermice la 4 ore, daca nu scade febra trebuie mers de urgenta la spital!
    Daca ai novocalmin in casa poti sa-i pui un supozitor pana ajungi la dr. ca ei il recomanda, dar nu in exces.
    Pe mine m-au certat o data la spital ca nu i-am pus nimic pana sa ajung la ei (si durase doar 1 ora cu tot cu asteptarea).
    Mai e f. bun diclogesic supozitoare, dar tot medicii trebuie sa hotarasca!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari