Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sebastian_lomu's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    2

Epilepsia la copil

buna am un copil de 12 ani care sufera de retard usor spun doctorii si epilepsie de vreo 8 ani doar ca pan nu demult nu a mai facut crize .acasa nu am observat sa faca crize de gen doar la scoala mai nou ne a transmis invatatoarea ca ar face o forma de criza
    as dori sa ma sfatuiti in privinta aceasta ce sanse sunt ca el sa nu mai faca crize

Floricica Cu Vechime stassyia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2007
    Postari in forum
    7.818
    buna!
    imi pare sincer rau pentru copilasul dvs.
    din pacate la intrebare nici un medic nu v-ar putea raspunde, darmite niste mamici....
    va sfatuiesc sa gasiti un bun neurolog care sa gaseasca o combinatie optima de medicamente pentru a stopa crizele...

eu am un frate bolnav de la varsta de 6 ani. la inceput crizele erau rare si doar noaptea. din pacate , pe masura ce crestea , pe fondul neglijentei si inconstientei lui( consum de alcool in adolescenta, cafea si alte stimulente cu cofeina), starea lui s-a agravat....acum are si crize scurte pe timpul zilei, nu doar in timpul somnului....

gasiti un medic bun, care sa va invete ce aveti de facut, fiti alaturi de copil si nu ascundeti boala lui de cei din jur( altfel va crede ca va rusinati de situatia lui)....cu grija si o viata echilibrata poate avea o viata absolut normala in viitor. cunosc si astfel de cazuri fericite.

va doresc multa sanatate si putere!

Floricica Nou Venita sebastian_lomu's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    2
    va multumesc din suflet pt raspuns eu am incercat sa adresez aceasta intrebare pt doctorii de specialitate de pe acst site oricum multumesc inca o data si multa sanatate va dorim o viata frumoasa saru'mana

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Citat Postat de sebastian_lomu Vezi mesajul
    buna am un copil de 12 ani care sufera de retard usor spun doctorii si epilepsie de vreo 8 ani doar ca pan nu demult nu a mai facut crize .acasa nu am observat sa faca crize de gen doar la scoala mai nou ne a transmis invatatoarea ca ar face o forma de criza
    as dori sa ma sfatuiti in privinta aceasta ce sanse sunt ca el sa nu mai faca crize
    Buna ziua,

Este necesara o consultatie la neurolog, un EEG pentru ca pe el apar urmele crizelor epileptice. Medicul va prescrie tratamentul potrivit.
    Daca scoala induce o stare aparte de tensiune care maresc frecventa crizelor, o psihoterapie devine imperios necesara astfel incat tensiunea resimtita de copil sa nu se mai manifeste in acest mod.

cpap.anca@gmail.com
    Asociatia Romana de Psihanaliza Legaturilor de Familie si Grup "Enrique Pichon Riviere"

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari