Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 16
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097

E necesar antibioticul?

buna fetelor
    De 2 zile Elena mea nu se simte bine.( are 4 ani si 9 luni)
    Acum 2 zile a avut putina febra dupa somnul de pranz..apoi totul ok..nu a mai avut alte simptome..ieri de dimineata s-a trezit cu senzatie de voma..alte simptome nu a avut pana dupa somnul de pranz..cand s-a trezit si avea 38.8 febra..si o tuse seaca..de mancat a mancat..in schim azi noapte i-am pus antitermic din 4 in 4ore..si degeaba..scade si apare din nou febra
    m-am uitat in gat este rosie..acum tuseste putin..e tuse expectoranta sa zic asa
    Nu stiu cum sa procedez..eu am fost mereu anti antibiotic..imi este frica sa nu se agraveze
    azi de dimineata a baut decat un paharde suc de portocale facut in casa..febra i-a scazut cam la 1 ora dupa antitermic..
    Voi ce spuneti?
    vad ca nu cedeaza febra...

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Si mai am o problema..nu pot sa-i separ pe copii....imi este teama ca bebe sa nu ia de la ea raceala
    Daca merg la Budimex sunt 100 % convinsa ca ii va antibiotic...asa se practica..
    va rog sa ma ajutati!!

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    afro...welcome to my world:((( cam asa e si gabriel...numai ca la el febra a aparut o dat seara si apoi ieri a tot avut cam 38...odata avea odata nu.
    nu tuseste decat sporadic...ieri in masina a mancat o scovearga si pana acasa a varsat tot.
    starea lui este de "pleostit" si avea ochii rosii si inlacrimati...ieri nu a putut pune ochelarii si nici sa deseneze ceea ce l-a intristat.
    gatul este rosuuuuu asa ca dr mi-a dat klacid...asta a luat ultimele dati si inca reactioneaza la el.
    anul asta e prima data cand ia orice fel de medicament inafara de siropul de imunitate. poate daca nu era cea mica l-as mai fi lasat o zi...dar asa...
    si tinand cont ca nu a luat de anul trecut...merge.
    i-am gasit si probiotic in foma de ursuleti de ciocolata alba....oauuuu e incantat de ei.
    eu ii dau si ibalgin si eurespal.
    ai fost cu ea la medic?/

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Roxy nu am fost,...nici nu stiu ce sa fac..ca la Budimex daca ma duc..stau cu orele pe acolo...stiu cum este..
    acum se joaca..dupa un supozitor pe care i l-am pus la 8 acum vad ca e bine
    i-am pus la 4 ore..paracetamol 125 supozitor...alternand cu nurofen supozitor pentru copii ( 2+)
    siropurile le varsa...

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Sanatate lui Gabriel....
    imi pare rau ca este bolnavior.
    Eu cred ca a mers cu gurita deschisa la gardinita dimineata..sau poate o fi vre-un virus pe la gradinita
    imi e frica de cel micut....ca nu poti sa-i separi..el nu intelege ..

Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    gabriel sta oarecum departe...adica nu sta numai bot in bot cu ea ca de obicei:))) eu ma gandeam daca ai mers macar la dr de familie...adica daca ii dai antibiotic trebuie prescris de un medic. eu de obicei sar peste antibiotic dar daca febra tot apare...eu zic ca e o infectie undeva...fie in gat fie pe caile respiratorii...atunci ii dau.

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    ma gandeam sa ii dau niste oscilococcinum..dar nu stiu cum sa il dau..ca nu accepta mai nimik
    merge dizolvat intr-o lingurita de apa sau suc ceva?

Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    siropurile le varsa de obicei sau acum?

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Roxy la medicul de familie abia luni daca ajung..doar daca o sun....febra asta intr-adevar indica ceva..

Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    Citat Postat de afrodita.elena Vezi mesajul
    ma gandeam sa ii dau niste oscilococcinum..dar nu stiu cum sa il dau..ca nu accepta mai nimik
    merge dizolvat intr-o lingurita de apa sau suc ceva?
    da merge...eu i-am dat lui gabriel inca de ieri...insa sunt cazuri in care nu merge....
    il poti dizolva in putina apa...gabriel le ia ca zice ca sut bombonele:)

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Roxy in general nu am reusit sa ii dau siropuri..am sa incerc la 12 cu panadol..sa vedem daca merge sa-i dau sirop..

+ Raspunde
Pagina 1 din 16
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari