Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alina nicolaie's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2010
    Postari in forum
    7

Dureri de cap si nervozitate la un copil de 7 ani

Am un baiat de 7 ani si este in clasa 1.acum refuza sa mearga la scoala pe motiv ca nu este bagat in seama.cand vine ora de facut temele il ia durerea de cap foarte rau si devine foarte nervos.am fost la neuro si nu are nimic la cap.seara ca sa poata dormi ai dau o sirop altfel devine f agitat peste noapte.va rog ajutati-ma ca nu stiu ce sa mai fac.

sadia
    Guest
    Ceea ce deja ti-am spus eu cred ca se intampla ceva la scoala.Mergi la un psiho,sau mi se pare ca ai fost........si insistati pe ceea ce se intampla la scoala.

Floricica Cu Vechime Astrid22's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2013
    Postari in forum
    5.153
    La fel cred si eu ca i se intampla ceva la scoala... poate ar fi o idee buna sa discuti cu direct cu el despre ce parere are sa schimbe scoala sau clasa. Poate se "deschide" si aflati care este adevarata problema.
    Eu nu am copii dar am fost eu insami un copil inchis care nu spunea ce se intampla la scoala. Doar in momentul in care am simtit ca orice ar fi, parintii mei ma sustin abia atunci m-am deschis... a fost o lupta titanica a parintilor mei sa imi castige increderea desi nu aveam nici un motiv sa nu le-o acord. Insa mintile copiilor sunt complicate, au temeri si rusini "indreptatite" din punctul lor de vedere...
    Iti doresc numai bine!

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    da, sigur este ceva la scoala, ia taurul de coarne, schimba-l din clasa unde este acum ca inteleg ca are o invatatoare invechita in gandire si il complexeaza pe bietul copil... eu nu voiam sa merg la gradi din cauza educatoarei care ma batea, parintii nu stiau ce se intampla ca nu stiam sa le spun (aveam 4 ani), dar am avut norocul sa ne schimbam domiciliul si am mers la alta gradi de unde nu mai voiam sa plec de dragul educatoarei de acolo
    psihicul copilului este cel mai important, asa ca ia masuri si muta-l de la invatatoarea aia pe care nu am cuvinte sa o calific!!! success si rabdare, pupici piticului tau!

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Scoala ar trebui sa fie locul in care copii merg si invata doar de placere, insa eu nu cred ca se va mai schimba ceva in invatamantul romanesc. Copii cara dupa ei kilograme de carti si caiete, dar avem aceleasi metode invechite si un personal fara daruire. Se invata in continuare tot soiul de lucruri inutile, doar ca sa aiba catedra anumite cadre, fara sa se puna accent pe ceea ce este realmente necesar.
    Modificata de meprincipessa; 23.01.2014 la 10:31:08.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Incearca sa discuti mult cu el, devino cea mai buna prietena a lui si asa vei afla cauzele durerii de cap si nervozitatii.In plus, limiteaza statul la PC si incurajeaza joaca in aer liber.

Floricica Nou Venita alina nicolaie's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2010
    Postari in forum
    7
    Va multumesc tuturor celor care m-au incurajat sa merg mai departe cu baietelul.in sfirsit invatatoarea a inteles ca baiatul ui meu ai trebuie putina atentie la ore.acum si-a revenit face lectiile singurel si chiar nu mai face creize de nervi iar doamna renunta la clasa de la 1 martie.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari