Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Va rog sa-mi spuneti daca stiti, sau daca sunt medici ori asistente printre noi: care e rostul administrarii eritromicinei la 8 ore?

Fetita mea are streptococ hemolitic tip A, in gat si medicul i-a dat eritromicina sirop 5 ml la 8 ore, 1o zile.

Pentru ca am si eu o tuse f. urata a banuit ca am si eu si mi-a dat eritromicina 2gr pe zi, tot 10 zile, dar la 6 ore.

Va dati seama ca nu luam la aceleasi ore si ma trezesc la 12 noaptea (daca am adormit), la 4 pt. mine etc. si am mai intarziat cu administrarea medicamentului.

Asta era ideea, conteaza sa fie fix 6 sau 8 ore, sau importanta e cantitatea pe o zi?

Floricica Nou Venita maria anca's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2007
    Postari in forum
    24
    Sanatate multa si tie si fetitei, in primul rand.Antibioticul se da in functie de varsta,greutate.ptr fetita automat ca ia dat la 8 ore si o cantitate mai mica de cat tie.e bine sa fi facut un anume program de administrare.eu asa fac in caz ca e ceva la fetita ii dadeam din 8 in 8 ore adica 6 00, diminneata, 14, 22 seara, si iar reluam, iar ptr mine pe cele de noaptea le luam un pic mai tarziu de ora 22 ptr ca adormeam si poate nu mai ma trezeam important e sa le iei.iar ptr tuse eu folosesc la cea mica sirop muguri de pin cu propolis,sau patlagina cu propolis,si merge f bine e bun si ptr tine, la fetita cate o lingurita de 3 ori /zi, si tie cate 1 lingura de 3/zi.dupa ce termini tratamentul sa ii faci un exudat dupa 7 zile de la intreruperea tratamentuli sa vezi daca mai are ceva in gat.multa sanatate.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Multumesc, Maria! Am terminat antibioticul cu chiu cu vai, mai uitam, mai intarziam sa-i dau sau sa iau, uitam orele, le ameteam...
    Eu am ramas cu o tuse si mi-am facut ieri exudat faringian si nazal. Sa vedem ce-o mai fi. Pt. tuse am niste sirop de patlagina, ca am luat si ACC, dar mai simt niste urme in gat.

Floricica Nou Venita maria anca's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2007
    Postari in forum
    24
    Buna!ma bucur ca ati scapat de medicamente,cat de cat,noi azi am mers la gradinita dupa o absenta de 3 saptamani,mai tusim un pic dar e si de la timpul asta rece,mai ii dau inca sirop de muguri de pin si propolis, si ma gandesc sa ii iau ceva ptr imunizare ca mie tare frica ca sa nu o luam iar cu antibiotic.Multa sanatate!si sper sa nu iti iasa nimic la rezultate sa fii sanatoasa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari