Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739

Cum iti protejezi copilul de bolile de sezon?

Cu toate stim ca iarna in toata splendoarea ei vine pe langa zapada,cu gripa,guturai,raceala.Eu in perioada asta a anului le dau copiilor mei sirop de catina,le fac ceai de macese indulcit cu miere,le dau mai multe fructe(portocale,mere,banane).Ce altceva folositi pentru a prevenii bolile si in acelasi timp sa creasca imunitatea organismului?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    noi pe langa fructe mai folosim ceaiuri calde,vitamina c cu propolis,dar nu mereu,miere,si cam atat ca nu e in colectiv.am folosit fara succes bronhovaxon,a fost bun dar o perioada scurta imunogrip junior.cand o sa o dau la gradi cred ca trebuie sa ii dau ceva,dar inka nu stiu ce.aaaaaaaa si mai facem cura de usturoi,din cand in cand.si deocamdata nu am avut probleme.

Floricica Nou Venita christian's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.09.2006
    Postari in forum
    33
    Multumesc lui Dumnezeu ca nu l-am mai avut bolnavior de multisor. Am observat ca, important e s-o iei din timp, asa e tb pregatit pentru sezonul rece. Am inceput sa-i dau imostimulatori inca din noiembrie si-i merge foarte bine. Pe-afara daca-l scot, incerc sa nu-l imbrac foarte , foarte gros pentru ca transpira , alergand foarte mult, jucandu-se-n zapada, asa ca sunt oricum cu ochii si gura pe el in permanenta, ca altfel n-ar spune.... Uneori mai merge si cate-o vitamina C, , laptic cald cu miere seara inainte de culcare, altfel nu fortez nota de teama sa nu cad in extrema cealalta, el fiind uncopil care nu-mi pune probleme legata de mancare. Mananca bine, orice-i dau, cere singurel fructe sau legume daca isi doreste....chiar aseara m-am pomenit cu el la bucatarie si m-am bucurat ca in loc de "ceva dulce" a preferat un morcov, motivand chiar el ca nu a mai mancat de mult....

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Fructe, in special mere si clementine, portocale, mandarine, banane mai rar.Nu prea mai vor.A fost o perioada cand imi cereau mereu banane.Le dau granule homeopate la primele semne de raceala.Ceaiuri nu vor, nu beau.De mici nu au consumat.Le fac dar termin prin a-l bea eu.Le mai dadeam vitamina C.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Vad k toate mamiciile folosesc cate ceva ptr imunitatea copiilor,eu locuiesc in grecia si nu am auzit la nici o mamica sa dea copiilor si nici doctora nu mi a recomandat.dar am intrebat intr o farmacie si mi a aratat un siropel cu tot felul de vitamine si ce mai continea,costa in jur de 21 de euro,voi cat platiti? are legatura cu faptul ca temperatura nu scade sub 4grade?dar gripa este gripa ma gandesc si iarna e iarna indiferent de gradele de afara. Insa fructe ii dau de dimineata dupa lapte , inca la blender ca altfel nu le vrea, pun mar,banana,para,mandarina(clementina),storc jumatate de portocala si 2biscuiti.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Cu adevarat bun pentru imunitate e laptele matern, in restul produselor eu una nu prea am incredere.
    Eu nu fac nimic special in sezonul rece. Fructe mananca tot timpul si destul de multe, incerc sa ii dau si legume si toate grupele alimentare, deci intr-un cuvant o dieta echilibrata. In rest mi se pare important sa iasa afara chiar daca este f frig, macar 10 minute cat sa ia o gura de aer. Sa nu ii imbracam prea gros incat sa transpire, dar nici prea subtire incat sa fie degerati. Cat mai multa miscare sa faca, deci cat mai putine desene la tv sau alte activitati statice, preferabil sa stea mult la aer curat.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Citat Postat de zonica Vezi mesajul
    Cu toate stim ca iarna in toata splendoarea ei vine pe langa zapada,cu gripa,guturai,raceala.Eu in perioada asta a anului le dau copiilor mei sirop de catina,le fac ceai de macese indulcit cu miere,le dau mai multe fructe(portocale,mere,banane).Ce altceva folositi pentru a prevenii bolile si in acelasi timp sa creasca imunitatea organismului?
    Noi ne imunizam cu sirop de echinaceea si propolis , sirop de catina , suc de fructe facut in casa si in fiecare zi cate o lingurita de miere de albine (dimineata) .

Floricica Debutanta bubu24's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    A folosit cineva IMMUNO BABY?As vrea sa le cumpar si eu copiilor mei....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari