Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lily24's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2008
    Postari in forum
    2

Copilul meu este slab

Buna! Ne confruntam cu problema mancarii.

Nu stim ce sa facem ca fetita noastra sa manance. Are 4 ani si 3 luni si nu are decat 14 kg; am fost la Bucuresti si i-am facut toate analizele, chiar si la glanda si au esit bine.

Nici noi nu suntem prea mari: eu am 1.55 metri si 53 kg si sotul 1/65 si 65kg. Fetita este foarte energica, nu sta nici un minut locului, vorbeste toata ziua chiar si noaptea prin somn.

A doua problema este aceea ca raceste foarte repede, i-am dat de un an jumatate bronhovaxon si nu se cunoste nimic. O duc 3 zile la gradinita si ne tratam o luna acasa cu injectii. Va ROG SA NE AJUTATI. MULTIMIM MULT
    Modificata de daniela37; 06.02.2012 la 12:35:22.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    pai cu cine vreti sa semene?fetita mea la 3 ani si un pic are 16kg si 104 cm dar eu am 1.70 si 66de kg,si tatal are 1,74 si 74kg.deci daca o luati dupa cum sunteti voi sincer mie mi se pare o greutate buna a fetitei.ce innaltime are?nu te ingrijora mai ales ca are analizele bune.pt imunitate eu am incercat de toate.acum suntem pe naturiste,fructe zilnic,ceaiuri calde,vitamina c cu propolis,nu mereu dar ii mai dau una la vreo 2-3zile.dar eu cred ca o ajuta f mult ca mananca de toate,doarme mult si plus ca nu e in colectiv.abia la toamna vedem.a fost in colectiv si a fost prapad,si am retraso o so dau la aproape 4 ani,si vedem cum e.iarna asta am iesit zilnic pe viscol,ger,zapada,nu a contat,am stat si cate 2 ore pe frig si doamne ajuta nu a fost deloc racita din oct anul trecut pana acum

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Ce inaltime are fetita?Sa inteleg ca pofta de mancare nu prea are sau mananca doar anumite mancaruri care ii plac mai mult?Pt imunitate noi am folosit cu succes: Septilin(3 luni de zile) si Imuno Royal Junior(o luna de zile), ambele sunt naturale,din plante. Efectele s-au vazut clar, si al meu baiat racea dupa 3 zile de gradi cand a inceput,in spetmebrie, dar acum nu mai are probleme.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Lilly, nu ne-ai spus ce intaltime are fetita ta...
    In orice caz, am intles din postarea ta ca nu prea mananca... Am in familie un nepotel care are la 4 ani 14 kg, dar cred ca mama sa il hraneste mai mult cu antibiotice decat cu mancare. Ai grija ca si tratamentele medicamentoase scad pofta de mancare...
    Eu fetitei mele i-am dat o singura data antibiotic cand avea 11 luni (acum are 2 ani si 4 luni)... desi era bolnavioara, pana sa incep tratamentul cu antibiotic, manca satisfacator; dupa aceea... a fost un chin.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Si fetita mea este slabuta dar sanatoasa. Daca toate analizele puiului tau sunt bune , este un copil energic , vorbaret , vesel si papa cat de cat nu cred k e cazul sa te ingrijorezi. Sunt copii grasuti care sunt bolnavoiri si copii slabuti si sanatosi. In legatura cu imunitatea noi folosim sirop de echinaceea si propolis pe perioada rece , miere de albine cate o lingurita dimineata si un pahar de fructe proaspete pe zi si nu avem probleme.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Lilly, nu ne-ai spus ce intaltime are fetita ta...
    In orice caz, am intles din postarea ta ca nu prea mananca... Am in familie un nepotel care are la 4 ani 14 kg, dar cred ca mama sa il hraneste mai mult cu antibiotice decat cu mancare. Ai grija ca si tratamentele medicamentoase scad pofta de mancare...
    Eu fetitei mele i-am dat o singura data antibiotic cand avea 11 luni (acum are 2 ani si 4 luni)... desi era bolnavioara, pana sa incep tratamentul cu antibiotic, manca satisfacator; dupa aceea... a fost un chin.
    Si noi suntem CONTRA antibiotice pentru ca scad foarte mult si pofta de mancare si imunitatea organismului. Il folosim numai in caz de urgenta dar foarte foarte rar.

Floricica Cu Vechime monia's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2008
    Postari in forum
    5.466
    daca analizele sunt bune, fetita e activa, nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi...si baietelul meu are la 3 ani si 10 luni, 14.5 kg si 102cm, mananca destul de putin, dar incerc sa nu mai fac o problema din asta...intr-o perioada eram asa stresata ca nu mananca si nu ia in greutate, i-am dat diverse vitamine pt pofta de mancare dar fara mari rezultate...la analize i-a iesit o usoara anemie pe care o tratam , dar desi ii dau de ceva timp fer +vit C, la fel mananca
    referitor ca raceste des, asa am patit si noi in primul an de colectivitate, racea de doua ori pe luna, dar dupa vreo 3 ture de antibiotic, am hotarat impreuna cu pediatra sa-l tratam mai mult homeopat si naturist si doar in cazuri grave antibiotic, pt ca antibioticul slabeste mult imunitatea organisului si scade pofta de mancare si face mai mult rau decat bine organismului daca e administrat cand nu e vorba de vreo infectie...pt imunitate i-am dat o multime de siropuri, dar ce mi s-au parut mai eficiente au fost propolis C si imunice, i-am mai dat cate o doza de oscillococcinum saptamanal si pt tuse aerosoli...anul asta scolar nu am mai avut probleme grave, doar in toamna o raceala
    sfatul meu e sa gasesti un medic bun care sa nu prescrie pt orice raceala banala antibiotice, e bine de mers si la homeopat ...pana la urma e normal sa raceasca in colectivitate, practic asa isi creeaza imunitatea , dar dandu-i atat de des antibiotic, ii slabeste organismul si acesta nu mai poate lupta contra virusilor
    pediatra ne-a sfatuit sa-l tinem cat mai mult timp acasa in perioada de convalescenta ca sa-si revina organismul, si sa nu-l ducem la gradinita imediat ce au disparut simptomele de raceala sau am terminat tratamentul, dar din pacate atunci nu prea aveam cu cine sa-l lasam acasa si nu am respectat sfatul ei si dupa ce-si revenea il duceam la gradinita

Floricica Nou Venita nicavictorita's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2008
    Postari in forum
    225
    buna,
    nici eu nu am un pici prea gras(la 3.8 ani are 15.5kg---96-97cm).....dar e sanatos! incearca o cura cu polen!la noi primul mic -dejun e constituit dintr-un suc de fructe:portocala,mar,banana,/kiwi sau para cu o lingurita de polen si una de miere de albine,inndoit cu apa.cura de polen noi am tinut-o 3 luni,luna asta incepe cu laptisor de matca crud!si puiul meu a fost varza intr-un an si 3 luni de cresa-l-am si operat de polipi si la urechiuse! acum e ok cu polen si ulei de peste! a inceput si gradi, cu program scurt si e ok. il scot afara si la temperaturi scazute-daca nu bate vantul si-i ok!anul trecut am incercat toate siropurile de imunitate + bronchovaxom,isoprinosine &co......pana la cura asta cu polen nu si-a revenit...pt pofta de mancare si un vitaminizat complet e siropul de catina.important e sa fie sanatoasa!si imbolnavirile o fac sa fie mai slabuta,dar are si cu cine semana...

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    si fetita mea pare slabuta are 15 kg si 100 cm la 2 ani si 7 luni, eu cred ca , cantaresc oasele mai mult ca la picioruse e slabuta...de mancat mananca binisor , acum e racita de 1 saptamana, si papa mai putin...analizele i-au iesit toate bune, iar eu sunt tare stresata cand vad ca nu mananca cum trebuie...la capitolul fructe stam f rau ma chinui o zi intreaga sa ii dau o feliuta de mar sau banana, portocala o pacalesc doar facuta suc

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    asta cred, ca este cea mai mare grija si "chin" al unei mamici care are un puisor mofturos si slabutz. Fetita mea are 2 ani si o sapt si 11.500 inaltime are 89-90 , acum iarna cu haine mai grosutze este ok , are falcutze. in Schimb cand o dezbrac ptr baie atunci vad ca e slabutza ,mai ales primavara-vara. pofta de mancare are din moment ce ii dai mancarurile care ii plac,dar eu ma chinui sa o invat cu toate mancarurile , mai ales ca nu mananca prea multa carne ,decat cate o kiftea. Acum avem o alta problema de cateva zile bea dimineatza si seara dekt 130-150ml lapte,incerc sa o pacalesc ,sa insist dar sincer numai am puterea si rabdarea care am avut-o de 1 an incoa. Am avut o perioada f grea in timpul care am trecut de la mancarea la blender la mancare pasata de furculita si mancarurile noastre. Acum pot sa fiu multumita,dar nu stiu de ce nu ia in greutate .Sunt mai linistita ca stiu ca i am facut analize in vara si a iesit ca este ok,este foarte energica,nu sta locului o secunda,vb si are chef de joaca .:(
    Modificata de georgiana20; 06.02.2012 la 15:01:59.

Floricica Nou Venita lily24's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2008
    Postari in forum
    2
    Buna mamici multumesc petru ca va-ti facut timp pt mine, mati mai linistit un pic ,de mancat mananca doar cateva feluri de mancare si numai gatit pireut, taietei cu carne ,ceorbite ,pilaf, sarmalute ,piftelute,si f multe iaurtele ,fructele nu le prefera dar bea suculetul de fructe Mananca putin si trebuie sa stai toata ziua de ia .De imunitate ii dau acuma imunice .Spunetim voi un medi homeopat ca medicul meu pediatru mi si frica sa mai ma duc la ia ca fata facuse febra ca avea inceput de varsat dar nu iesise nici o bubita pe ia iar doctorita mia dat antibiotice si cand am terminat tratamentul a inceput sa iasa varsat de vant nu va zic cat am chinuit cu ia . Am uitat ca va zic inaltimea exact 1metru.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari