Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anairda1975's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.02.2008
    Postari in forum
    3

Copil la gradinita si sugar acasa

Buna ziua. Acum o luna am dat nastere unei fetite sanatoase si mancacioase. Ea mai are un fratior de 3 ani pe care nu l-am mai dus la gradinita din momentul nasterii fetitei. Numai ca baietelul se cam plictiseste acasa, as vrea sa-l las din nou la gradinita, dar mi-e frica de microbii pe care-i poate aduce de acolo (raceli, gripe, pojar...etc). Am nevoie de un sfat de la mamici care au trecut deja printr-o situatie asemanatoare. Multumesc.

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Citat Postat de anairda1975 Vezi mesajul
    Buna ziua. Acum o luna am dat nastere unei fetite sanatoase si mancacioase. Ea mai are un fratior de 3 ani pe care nu l-am mai dus la gradinita din momentul nasterii fetitei. Numai ca baietelul se cam plictiseste acasa, as vrea sa-l las din nou la gradinita, dar mi-e frica de microbii pe care-i poate aduce de acolo (raceli, gripe, pojar...etc). Am nevoie de un sfat de la mamici care au trecut deja printr-o situatie asemanatoare. Multumesc.
    Buna!Am trecut si eu prin asta,eu l-am dat la gradi la 3ani si3 luni si fetita avea 6luni,el fiind primul an de colectivitate se imbolnavea lunar si cea mica lua de la el de fiecare data,deci primul an facusem carare la dr,acum nu mai am probleme cu ei,deci ...sfatul meu ar fi sa-l mai ti pe cel mare pana face bebe 5-6 luni.Pupici!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    In primele 3-4 luni de viata copilul este protejat foarte bine de anticorpii tai si e foarte putin probabil sa ia vreo boala infectioasa. Apoi va lua de la fratele cel mare. E normal pentru copiii care stau acasa sa faca 4-5 raceli pe an, mai ales in sezonul rece, iar cei care merg in colectivitate fac 5-7. Asta este... n-ai ce face. E evolutia normala si ii ajuta sa isi formeze un sistem imunitar. Daca alaptezi bebele va fi si mai protejat, si chiar daca face vreo raceala, va fi o forma mai usoara.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Si eu sunt in aceeasi situatie, am bebe de 3 luni si fetita de 5 ani merge la gradi. In luna decembrie a fost o epidemie masiva de varicela in gradinita, si vad ca Sara a scapat, eu preventiv nu am dus-o nici cand a reinceput in ianuarie gradinita, in prima saptamana, pentru ca inca erau cazuri. Dar atunci cand nu sunt epidemii de astea nu are rost sa nu o duc, ea trebuie sa isi continue programul ei, activitatile ei, nu pot sa o tin in casa doar in ideea ca "daca".

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    din pacate toti copii se imbolnavesc.
    daca nu face acum pojar este posibil sa faca cand va merge la scoala. mai bine acum decat cand va avea 20 de ani.

eu de mica am facut doar popjar si acum mi-e frica sa nu iau alta boala a copilariei de la kevin. nici u vreu sa-mi imaginez cum va fi.

Floricica Nou Venita crinamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2011
    Postari in forum
    29
    Si la mine baiatul merge la gradinitza si a mers de cand am nascut-o pe Maria.Pana acum nu s-a imbolnavit iar daca ia vreo boala gen pojar sau altele ,vorba fetelor mai bine acum decat cand va fi mai mare.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Si eu ma mai gandesc ca daca merge la gradi e mai usor si pentru tine sa te ocupi de cea mica... Sa te mai odihnesti...

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    daca baietelul ar 3 ani sunt sanse mai maricele sa raceasca si sa ia si fetita. gabriel are 5 ani aproape si l-am dus la gradi cand alexia avea 4 luni. pediatra m-a sfatiut sa le dau ceva de imunizare si spre marae mea bucurie nu au racit deloc. fata a avut un episod cu febra dar fara legatura cu gradi caci el nu a avut nimic. deci se poate. insa sa te gandesti bine daca are cine sa il duca si sa il ia, caci la mine de multe ori ii stric programul de somn sau ii aman masa ca sa il duc la gradi. este adevarat insa ca si el isi doreste copii si nu numai sa o vada pe mami cum se ocupa mai mult de bebe. va dorim sa nu va inbolnaviti!

mother
    Guest
    pojarul e mai bine de facut? pojarul(rujeola) este o boala destul e periculoasa...iar la o luna nu e de preferat ca bb sa faca pojar..
    oricum maj copiiilor sunt vaccinati pt pojar, e putin probabil sa fie epidemie de asa ceva.....

dar poate ca e mai bine sa nu mai comentam cand nu stim ceva......

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    buna!
    Si eu am doi copilasi..cand baietelul a inceput gradinita ,adica la 3 ani si 4 luni,fetita avea 11 luni,inca o alaptam..pot sa va zic ca nu mi s-a imbolnavit pana acum baiatul decat de 3 ori,prima data o viroza prin octombrie,fetita a scapat... apoi pe la jumatatea lui noiembrie o enterocolita, cam in 7 zile i-a trecut,fetita nu a avut nimic...si acum de prin decembrie-ianuarie amandoi sunt cu mucisori...alex a inceput primul ,si apoi Sara..au si tusit de asta i-am tratat dar nu le seaca nasul...
    Sper sa vina primavara ,sa treaca sezonul asta rece..si sa nu mai am parte de episoade de genul asta...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari