Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Copiii si ochelarii

Saptamana trecuta am primit o veste nu tocmai placuta. Miruna nu vede bine cu ochiul stang si are astigmatism si o dioptrie destul de mare. Am discutat cu medicul ei si ne-a dat imediat ochelari cu o dioptrie mai mica pentru a se obisnui cu ei urmand ca peste 3 luni sa facem un nou control pentru a vedea ce mai avem de facut in continuare. Daca din punctul de vedere al tratamentului am inteles ce trebuie facut in continuare, nu stiu cum ii va afecta viata faptul ca poarta ochelari. Este constiincioasa si ii poarta deja de 3 zile, trebuie sa ii poarte permanent si vad ca a inteles asta (cel putin pana acum). Am luat ochelari safe, fara suruburi, din plastic flexibil pentru a limita cat se poate accidentele, insa ma tot gandesc ca e micuta si trebuie sa aiba grija de ei, sa nu cada, sa nu-i piarda, etc. Mamicile cu prichindei care poarta ochelari aveti cateva sfaturi? Voi cum v-ati adaptat la stilul asta de viata? trebuie sa va mai spun ca eu nu am purtat niciodata si nu stiu cum e si cred ca din cauza asta sunt un pic speriata.

Va pun si o poza cu mimoza :)
    Imagini atasate
    Modificata de pavalina; 29.05.2013 la 11:50:27.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Ce bine ii sta! E tare dragalasa:) Important e ca vrea sa-i poarte...

Floricica Nou Venita ochisori's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2013
    Postari in forum
    2
    Tu o faci sa aiba complexe.
    Ochelarii intotdeuna ne ajuta sa vedem mai bine, nu sunt un stigmat.
    Fata mea ce mare poarta deja de un an ochelari pentru strabism convergent alternant. Acum are 4 ani. I-am luat initial niste ochelari fara suruburi si extrem de flexibili, pe care i-a purtat cu placere din prima zi, pentru ca la noi si mami si tati poarta ochelari.
    Pe primii i-a indoit rau, asa ca i-am aruncat. A plans dupa ei. Cand i-am facut ochelari noi........ 2 saptamani a spus mandra la toata lumea ca ea are ochelari noi, a fost admirata, s-a simtit bine
    Noi toti suntem mandri de ochelarii nostri si de noi, pentru ca ne simtim bine.

Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Citat Postat de ochisori Vezi mesajul
    Tu o faci sa aiba complexe.
    Ochelarii intotdeuna ne ajuta sa vedem mai bine, nu sunt un stigmat.
    Fata mea ce mare poarta deja de un an ochelari pentru strabism convergent alternant. Acum are 4 ani. I-am luat initial niste ochelari fara suruburi si extrem de flexibili, pe care i-a purtat cu placere din prima zi, pentru ca la noi si mami si tati poarta ochelari.
    Pe primii i-a indoit rau, asa ca i-am aruncat. A plans dupa ei. Cand i-am facut ochelari noi........ 2 saptamani a spus mandra la toata lumea ca ea are ochelari noi, a fost admirata, s-a simtit bine
    Noi toti suntem mandri de ochelarii nostri si de noi, pentru ca ne simtim bine.
    Asa cum am spus si in postare, nu am purtat niciodata ochelari, nu stiu ce inseamna asta si am cerut sfaturi de la oameni care au experienta asta. Si eu am incurajat-o si i-am spus ca este frumoasa si ca trebuie sa fie mandra de ochelarii ei pentru ca o fac speciala, am putina experienta cu copiii(si cu ai mei si cu ai altora) si cam stiu cum trebuie abordata o problema de genul asta. Cu toate astea, neavand experienta purtarii ochelarilor, mai ales la o varsta atat de frageda, am simtit nevoia sa ma sfatuiesc cu cineva care se confrunta cu aceeasi situatie. Nu am niciun complex legat de faptul ca ea poarta ochelari, intotdeauna mi-au placut persoanele care ii poarta si in secret mi-am dorit sa port si eu, si nici nu am enuntat ceva de genul acesta in mesajul meu. Iti multumesc pentru raspuns!

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Eu am fost un copil care a purtat ochelari, insa nu eram asa de mica ca Miruna. Diagnosticul meu este astigmatism miopic. Si acum ii port, dar nu tot timpul. Mie mi-au spus ca nu voi reusi sa-mi corectez vederea purtand ochelari, este genetic si singura solutie ar fi operatia. Neavand dioptrii asa de mari, am exclus din start varianta operatiei. Si ca o paranteza la ceea ce am spus mai sus e faptul ca dupa nastere mi-au scazut dioptriile. Medicul oftalmolog chiar imi recomanda sa mai fac un copil :).Daca ma gandesc acum la perioada copilariei, sincer nu mi-a placut ca trebuie sa port ochelari, dar mama mi-a ascultat mereu dorintele si mi-a luat doar ramele care imi placeau mie, desi la scurt timp aveam sa-mi dau seama ca nu facusem cea mai buna alegere. Daca mama ar fi insistat sa fac cum vrea ea sigur nu as fi purtat ochelarii. E bine sa-i placa si ei ochelarii, sa-i subliniezi eventual faptul ca se potrivesc cu coronita ei de printesa si atunci va fi muuult mai frumoasa si mai eleganta cand ii va purta!
    Modificata de meprincipessa; 29.05.2013 la 17:20:47.

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Alina, vezi ca e gresit scris titlul topicului - corect este copiii si ochelarii.Cat despre purtatul ochelarilor, eu una n-am experienta. N-am purtat niciodata, desi admir aerul intelectual pe care il dau unor persoane. Pe copii, nu stiu, poate ii incomodeaza cand se joaca, in rest...fac parte din peisajul cotidian ca sa zic asa.

Floricica Nou Venita chesoiumihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2010
    Postari in forum
    18
    baietelul meu poarta ochelari de la 2 ani si 10 luni ,el s-a adaptat foarte repede cu ei l-am invatat cum sa ii dea jos si sa-i puna la ochi si sa-i stearga ,i-am spus sa aiba grija de ei ca de jucaria lui preferata si spre norocul nostru a inteles foarte bine acest lucru si acum la patru ani nu-i da jos decat la somn sa-u sa-i puna pe cei de soare

Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Citat Postat de helleborerose Vezi mesajul
    Alina, vezi ca e gresit scris titlul topicului - corect este copiii si ochelarii.Cat despre purtatul ochelarilor, eu una n-am experienta. N-am purtat niciodata, desi admir aerul intelectual pe care il dau unor persoane. Pe copii, nu stiu, poate ii incomodeaza cand se joaca, in rest...fac parte din peisajul cotidian ca sa zic asa.

Multumesc Irina,

topicul asta s-a numit altfel si pentru ca am vazut ca a fost inteles gresit l-am schimbat aseara in viteza inainte sa fug sa iau fetele de la gradi si s-a strecurat o greseala. Am reparat!

Floricica Nou Venita ochisori's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2013
    Postari in forum
    2
    Domnisoara pisicuta, cum ii place ei sa se alinte, a avut momente in care nu a mai vrut sa ii poarte. Am lasat-o si 1 saptamana fara ei, apoi tatonand cu blandete, explicandu-i ca dna doctor a zis ca pentru a avea ochi sanatosi trebuie sa poarte ochelarii, i-a pus la loc.In fiecare zi are momente cand si-i scoate, niciodata nu sar pe ea PUNE-TI OCHELARII LA LOC, ii zic doar in soapta: stefiiiii ochelariiiii.........
    O sa pun o poza si cu ochelarii noi, diseara
    Imagini atasate

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari