Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Constipatie la copil de 4 ani

fetita mea cea mare sufera de o constipatie urata care dureaza de cateva zile. Cred eu ca principala cauza este faptul ca se abtine pe timpul zilei cand este la gradinita, in mare parte din cauza ca este ocupata cu tot felul de activitati care ii plac si la care nu se indura sa renunte dar si din cauza ca nu are parte de intimitatea necesara. Am incercat de toate (tot ce stiam eu ca mergea inainte) iaurt cu cereale seara inainte de culcare si apa calduta dimineata pe stomacul gol, ceai de musetel, fructe multe (fara banane), ba chiar si dovleac copt (care a si dat rezultate pe moment, dar apoi am revenit in starea initiala). Ii spun tot timpul sa ceara apa in timpul zilei si sa ceara la toaleta cand o trece, insa nu stiu ce sa ii mai fac. De felul ei este mai constipata, am avut probleme de tipul asta inca de cand era micuta. Evit sa folosesc supozitoare, dar recunosc ca au mai fost situatii cand dupa ce a stat saraca si s-a chinuit o ora i-am pus pana la urma. Cele care v-ati confruntat cu astfel de probleme ce ati mai folosit? Ca si medicatie eu am folosit debridat si dufalac dar si asta au efect o perioada destul de scurta dupa care revenim la starea initiala de constipatie.

Floricica Avansata mary21sep's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2011
    Postari in forum
    1.477
    Incearca sa ii reglezi tranzitul intestinal cu alimentatia . Eu le dau in astfel de situatii puilor mei cereale integrale , pere , prune ....si poti incerca tarata de grau cu miere (o lingurita/zi )

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Alina,ceva rapid si nedaunator ar fi sa pui putin ulei pe capul termometrului si sa -i bagi incet in fundulet il bagi il scoti de cateva ori nu adanc..si va face imediat,apoi ca sa-i reglezi scaunul incearca sa-i dai cate un iaurt simplu fara nimic in el dimineata sau seara cu 1-2 ore inainte de nani...eu pe rebeca asa am vindecat-o cu iaurtel si poti sa-i mai dai seminte de dovleac decojite (astea ajuta si pt viermisori),10-15 seminte dimineata pe stomacul gol...sper sa-ti fie de ajutor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari