Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503

Ce facem cu medicamentul ramas - aruncat sau returnat la farmacie?

Pe prospectul medicamentelor scrie `a nu se arunca pe cale menajera, intrebati farmacistul`.O farmacie primea, dar pana sa ajung cu cele doua sacose, s-a desfiintat, iar la alta farmacie, doamna farmacista a ridicat mirata din umeri, spunand ca nu stie...ca nu le poate primi...
    Voi merge, de curiozitete prin oras sa intreb si la alte farmacii, sa vad care e pozitia lor.

Voi, doamnelor, ce faceti cu resturile de medicamente care raman aproape de fiecare data in flacoane, le aruncati, sau .....?

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Depinde...unele trebuiesc aruncate dupa o perioada de la deschidere...altele le tin in frigider(panadol, cele pt dureri burta)...iar cele gen tratament care nu expira imediat le duc inapoi la farmacie...aici se pot inapoia.

sun2shine
    Guest
    Eliza ,mediacamentele care vrei sa le arunci ( pastile) le toci bine cu ceva intr-o punga in care poti pune iarba sau filtre folosite de la cafea cu tot cu cafea.Poti face la fel si cu siropurile.Nu se arunca medicamnte cu tot cu cutie in gunoi si nici nu se arunca medicamente in WC.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Care e treaba cu hartia de filtru de cafea?Anuleaza substanta activa din medicament?...Nu arunc in wc, dar unde?Tocmai d`aia s-au adunat doua sacose:pt ca nu stiu ce sa fac cu ele.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Daca nu precizeaza pe cutie ca au termen de folosire dupa deschidere le tin in casa, iar daca sunt expirate le duc la farmacie ca sunt recipienti unde se arunca medicamentele expirate.

sun2shine
    Guest
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Care e treaba cu hartia de filtru de cafea?Anuleaza substanta activa din medicament?...Nu arunc in wc, dar unde?Tocmai d`aia s-au adunat doua sacose:pt ca nu stiu ce sa fac cu ele.
    Substantele toxice nu sunt imprastiate in aer .

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Eu nu am auzit ca o farmacie din SM sa primeasca inapoi sticlutele cu siropurile nefolosite....as fi tare curioasa daca stiu si farmacisti satmareni de acest lucru...am sa ma interesez si revin cu o postare la cald...Eu strangeam sticlutele intr-o punga....o inchideam la gura si o aruncam direct la pubela....nu arunc in WC sau chiveta.....
    Interesant topic...o sa mai intru sa vad solutii.....

oanachampion
    Guest
    Sincera sa fiu, e prima oara cand aud de asa ceva... Eu le aruncam la gunoi, cu tot cu ambalaj...

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    Sincera sa fiu, e prima oara cand aud de asa ceva... Eu le aruncam la gunoi, cu tot cu ambalaj...
    Si eu.
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Nici eu nu stiam de asa ceva si ca majoritatea dintre voi le atruncam la cos cu tot cu ambalaj pe cele care aveau valabilitate redusa iar pe celelate le-am pastrat...

iubytzik22
    Guest
    Eu le-am aruncat la gunoi direct, niciodata nu pastrez fiindca nu se stie cum le gaseste fii miu si numai asta nu imi lipseste...asa ca tot ce este expirat sau ramane putin in flacon le arunc.....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari