Ultimele discutii din forum
    Aurelia
    Guest

Cat e de important sportul in primii ani?

Salutare la toate mamicile. St fericita ca st mamica. Noi nu mai stim ce sa facem ca sa vedem puisorii nostri zambind. Cred ca sunteti de acord cu mine :) Deaceea am un subiect care ma intereseaza: "copilul si sportul". Am doi copiii si st tare activi de mici, deaceea le-am luat ba bicicleta, ba role, la trambulina mergem des si tot mai au energie :) Cum va descurcati voi cu copiii vostri si cum ii obositi?

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Inotul,mesaj prea scurt

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Verisoarele mele ambele,balerine la teatrul din Craiova si ambele predau balet...incepand cu anul viitor le vom vizita si noi,fetitei mele ii place tare mult sa danseze si sa asculte muzica,asa ca o voi indruma catre dans...

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    fetitei mele ii place sa danseze.....asa ca ,la cererea ei am dat-o la dansuri si la balet!!!e foarte incantata de tot ce invata.....i dupa prima ora de balet a venit foarte bucuroasa acasa si m-a intrebat:"mami de azi inainte pot sa fac toata viata mea balet??"....evident ,i-am raspuns ca poa' sa faca ce ii place...desi stiu din proprie experienta cata munca si efort se ascund in spatele unei balerine:)))...
    in timpul liber mai mergem cu bicicletele prin parcuri,iar din luna aprilie as vrea sa o duc la inot(la rec medicului)....
    sportul = sanatate!!!

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Eu am facut cativa ani atletism...cand eram in clasa a 7 -a ajunsasem sa fiu f.obosita pt.ca mergeam la antrenament si eram si la liceu de arta .profil pictura,a trebuit sa ma hotarasc la una dintre ele,am renuntat la atletism,REGRET alegerea pe care am facut-o,mi-am dat seama mai tarziu...
    Eu ador sportul...sper sa o atraga si pe fetita mea vreun sport,cel putin pt.sanatatea iei si pt.disciplina pe care ti-o ofera sportul

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Din clasa a 2-a l-am inscris pe fiu-meu la karate si inot. Pe langa asta, mai participa la scoala la concursuri de atletism, iar in vacante il inscriu in diferite tabere sportive. Eu consider sportul benefic la orice varsta.

Floricica Nou Venita cambeco's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2011
    Postari in forum
    110
    daca nu exista contraindicatii medicale, recomand in mod express , inotul, pentru ca este un sport complex, antreneaza toate grupele musculare fara solicitarea articulatiilor.
    Dansul, pentru gratie si eleganta miscarilor.
    Mare grija la utilizarea rolelor de la varste mici, poate afecta articulatia coxofemurala.
    Bicicleta este iar extraordinara pentru musculatura picioarelor.
    Tenis.
    Copilul meu adora si practica inotul si dans si il voi ghida spre Shotokan(arte martiale) si dans.Il voi lasa sa aleaga.
    Este foarte important sa incerce cat mai multe ca sa poata avea optiunea de a alege si a-si gasi inclinatiile .

stefaniajohansson
    Guest
    la varstele mai mici pot incepe cu drumetii lungi prin natura:) pe masura ce cresc si pot fi inscrisi la un sport, pot incerca diferite sporturi, ca sa vada ce le place, ce pot face, la ce au talent. eu as spera ca Jacqueline sa faca footbal, tenis, dans, atletism. Matteo la fel. La noi e popular si hockei, sky, insa parca nu mi-ar placea pt copiii mei. Sotul a facut badminton, tenis si lupte greco-romane, insa numai la lupte a avut rezultate exceptionale (a fost campionul suediei si al nordului de cateva ori). acum ii pare rau ca nu a ales tenisul, poate in cazul asta nu s-ar fi lasat si este si un sport mai frumos (din punctul meu de vedere:P )

deocamdata Jacquie danseaza Zumba cu mine, sau incearca sa ne imite cand face exercitii core acasa..e simpatica si ma bucur ca o intereseaza:) cu siguranta ca va face un sport (noi speram de performanta) pentru ca Tony e antrenor, nimeni nu scapa de sport la noi in familie:P

pitika16
    Guest
    tenisul este un sport complex si excelent pentru copilasii................

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari