Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Am deschis acest subiect la intrebarea unei mamici de fetite, Madalina care ne-a scris ca este foarte interesata de acest subiect. Ce parere aveti daca le luam pe fiecare in parte si le discutam impreuna? Va astept cu intrebari si opinii..

hai sa incepem cu ceva mai simplut, care ne da si batai de cap in aceasta perioada:

raceala si gripa sunt ambele contagioase, iar cand vorbim de copii stiti si voi cat de sensibili sunt .

Hai sa stabilim impreuna care sunt simptomele (ceea ce simte copilul) si semnele (ceea ce observa medicul) ale acestor boli contagioase.

Sa incepem cu raceala si gripa. De multe ori avem senzatia ca sunt una si acelasi lucru, ei bine, nu.

Raceala este o infectie minora a nasului si gatului, determinata cel mai frecvent de rhinovirusuri. Aceste rhinovirusuri (rhino - nas) pot fi transmise pe cale aerogena, dar se pot lua si de pe suprafete de contact.

Simptome:
    - stranut
    - tuse
    - durere in gat (posibil sa lipseasca initial)
    - rinoree (le curge nasul)

Prevenire:

- raceala e greu de prevenit, mai ales in cazul copiilor mici, care au sistemul imunitar inca incomplet dezvoltat
    - il putem feri pe micut prin evitarea contactului cu cei din familie care sunt raciti sau de la gradinita (ceilalti copii, educatoare, doamna care face curat..)
    - in cazul contactului cu persoana racita, este recomandat ca micutul sa se spele pe maini
    - daca afli ca unul dintre copiii de la gradinita este racit, este bine ca acesta sa fie izolat de restul sanatosi, este recomandat ca micutul infectat sa fie retinut acasa pentru a se recupera si totodata de a evita sa raspandeasca virusul
    - trebuie sa ii invatam pe micuti sa isi acopere nasul si gura atunci cand tusesc sau stranuta

Va recomand si urmatoarele articole pentru mai multe detalii:

Raceala vs. Gripa

Despre gripa

Floricica Nou Venita yonelys's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    127
    BUNA SEARA.IMI PARE BINE K ATI DESCHIS SI ACEST SUBIEC FRECVENT INTALNIT LA COPII NOSTRI.AM SI EU O FETITA FOARTE SENSIBILA LA ACESTE BOLI.ARE 5 ANI SI 6 LUNI SI MERGEM LA GRADI DE LA VARSTA DE 3ANI JUMATE SI DE KND MERGEM LA GRADI NE TOT CONFRUNTAM CU ACESTE VIROZE.KND STAM ACASA NU ARE ABSOLUT NIMIK DAR KND MERGE LA GRADI 2 3 ZILE GATA IMEDIAT A LUAT VIRUSUCHIAR NU MAI STIU CE SA-I MAI FAC.IN MOMENTUL DE FATA ESTE RACITA ARE O TUSE CARE NU O POATE RUPE INK AM FOST CU EA LA CONTROL SI MI-A DAT UN ANTIBIOTIC [AUGUMENTIN]SE NUMESTE,EURESPAL SI KETOF.ACESTE MED MI-A DAT DOCTORA LA CONTROL PTR O SIMPLA TUSE PE CARE NU O PUTEA RUPE.CHIAR FARMACISTA SA INCHINAT KND A VAZUT K IA DAT ANTIBIOTIC PTR TUSE.DAIA CATEODATA NICI NU MAI IMI VINE SA MA DUC CU EA LA DOCTOR,K DE FIECARE DATA DA ANTIBIOTIC LA ORICE PROBLEMA.POATE MA MAI SFATUITI VOI CE SA FAC.

Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    127
    MULT SUCCES CU ACEST SITE PE CARE LA-TI DESCHIS SI CAT MAI CAT MAI MULTE MAMICI KRE SA INTRE SA VB CU NOI SI SA NE PUTEM SFATUI CU VOISPER SA MAI VB. NOAPTE BUNA

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Bine ai venit yonelys! Ai o dulceata de fetita! Sa iti aduca numai bucurii! si are un nume foartee interesant, reprezinta ceva anume? La partea aceasta incalc eu regulile fiind offtopic insa m-ai facut tare curioasa.

Sa stii ca ai ridicat o problema foarte interesanta si controversata. Administrarea antibioticelor! As vrea sa fac urat si sa le zic vreo doua trei anumitor persoane din cadrul medical care fac asa.. dar fiind si eu tot in aceeasi zona, hai sa nu ma iau de \"colegii\" mult mai mari decat mine.

Este o nebunie cu problema antibioticelor. In primul si in primul rand NU SE DAU ANTIBIOTICE DUPA URECHE!! (deja incep sa ma revolt) . Majoritatea medicilor dau un antibiotic cu spectru larg in ideea ca astfel vor acoperi tot si va merge pe toti microbii..ei bine lucrurile nu stau chiar asa.

In primul rand, sa nu te sperii sau ceva, pentru ca nu am foarte multe detalii din partea ta.. insa Augmentin este un antibiotic cu un spectru de activitate deosebit de larg, care contina de fapt amoxicilina, o penicilina mai exact.

De ce nu este ok sa dam antibiotice nici la copii si nici la adulti asa una doua? Pentru ca acesti microbi pe care ii contactam cu timpul sunt deja rezistenti la anumite peniciline, anumite antibiotice, iar daca de fiecare data la o usoara raceala ni se prescriu antibiotice, microbii vor deveni cu timpul rezistenti la acestea, iar mai tarziu cand chiar vom avea o forma mai serioasa, ne vor ramane doar cateva modalitati de a combate infectia cu medicamente, deoarece acei microbi sunt deja obisnuiti cu medicamentele.

Nu te ingrijora cu privire la fetita ta, fratiorul meu are acum 7 anisori, iar pana la 6 ani a fost in aceeasi situatia, cand ti-era lumea mai buna el racea.

Pentru ca fiecare situatie in parte este diferita, fiecare copil cu organismul si imunitatea sa, am sa iti pun cateva intrebari pentru a ne lamuri mai bine..

I s-au facut analize inainte sa i se prescrie medicamentele, iar la acest lucru tin sa te intreb urmatoarele:
    - medicul a consultat-o, a ascultat-o cu stetoscopul?

o simpla tuse spui tu. spune-mi te rog, tu ai zis ca nu se rupe..
    - tusea este seaca? nu expectoreaza nimic?
    - cand tuseste? ziua, seara? o trezeste din somn?
    - pe cate pernute doarme?
    - tusea apare cand e in repaus sau atunci cand face efort?

Are febra? o doare gatul? mai are si alte simptome de care stii?

Este normal ca odata cu intrarea intr-un colectiv de copii sa aiba probleme, insa nu te ingrijora, lucrurile se vor mai calma cu timpul, pe masura ce isi va intari imunitatea. Daca nu esti multumita de medicul pediatru, am sa iti spun ce zic la toata lumea si tine de toti medicii: nu stati la cineva doar ca sa stati, si mai ales sa aveti o mie de medici, o mie de pareri.. cel mai ok este sa ne gasim un medic cu care putem comunica (poate sa ne explice ce si cum pe intelesul nostru) si in care sa avem incredere.

Asta este parerea mea, te astept sa imi spui de ce te-am intrebat mai sus si eventual daca cea mica a mai avut ceva, vreo afectiune pana acum.

Te pupic si am sa te rog sa scrii fara caps lock pentru ca e greu de urmarit ceea ce scrii. Multumim de cuvintele frumoase!

Laura

Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    127
    buna seara Laura.in primul rand multumesc ptr k mi-ai rasp.sa le luam pe rand:nu i sa facut nici un fel de analize,medicul a consultat-o,si cu stetoscopul

Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    127
    tusea,nu stiu cum sa va spun era magareasca adik groasa,era seaca dar tusea foarte gros,de expectorat a expectorat saliva.inainte sa-i dau eurespal tusea foarte des si noaptea acum insa nu mai tuseste asa des dar tot tuseste knd da de aer rece.din somn nu o mai trezeste doarme pe o singura perna dar nu prea doarme invelita:).tusea apare si knd este in repaus si knd alearga,nu are febra,nu o doare gatu.

Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    127
    cand am fost cu ea la control am fost la urgente copii la spital,la medicul de garda care era.ma primit si knd asistenta ma intrebat ce are copilul eu iam spus k are o tuse magareasca ptr k nu stiam cum se numeste in termeni medicali,mie asa mi sa parut si cum iam spus asa cum a inceput sa rada de mine.asta este cadrul medical din giurgiu.nu am masina k direct la bucuresti ma duceam cu fata si nu mai apelam la serviciile lor care de fiecare data da antibiotic la orice.analizele i le-am facut eu anul acesta cand a inceput gradinita si mi sa spus k nu are suficient fier iar doctorul ei mi-a dat sa-i dau fier sirop.iam facut analize si la caca si nu mi-a iesit nimik.cam asta este tot daca mai vrei sa ma intrebi ceva cu cea mai mare place iti raspund. aaaaaaaaaaaaaaaa era sa uit ,numele fetitei mele i la pus tatal ei.nu reprezinta nimik pur si simplu acest nume ia venit in minte.....pupici multi din partea noastra....

Membru inregistrat la
    06.10.2008
    Postari in forum
    127
    bebela iti pot spune k fata mea si-a revenit cu tusea e bn.am vazut k nu ai mai intrat de mult,atat vroiam sa-ti spun poupicei pa pa

Floricica Nou Venita criselena79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2008
    Postari in forum
    1
    va rog imi spuneti si mie daca are voie copilul sa faca baie in timp ce are varicela?si de asemenea daca e contraindicat vreun aliment.juniorul meu are aproape 4 anisori si cred ca ne pregatim de varicela

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Mamici va cer un ajutor sa ma lamuriti si pe mine cu varicela asta.
    In 2006 am fost in tara si pitica mea avea 2 ani jumate si s-a umplut pe maini si picioare de bubite cu apa.....la inceput am crezut ca-s de la tantari, dar culme a e ca era numai ea cu asa ceva.
    Am dat-o cu pudra mentolata si incet in cet au facut coaja si au disparut.
    Mama mea zicea ca-i de la schimbarea aerului.

Anul urmator, in 2007 eram in Italia la mare si a facut iar.
    De fiecare data fara febra si ceea ce ma uimeste ca a fost vara.

Sa aiba dreptate mama mea si sa fie de la schimbarea de aer?

Am fost la doctor in Italia dar nu m-a lamurit....a zis ba ca-i o alergie, ba ca-i un virus, in fine habar nu avea nici ea ce-i.

cristina elena
    Guest
    Flora daca a fost varicela e clar ca a fost ori in tara, ori in Italia; doar ca ma mira ca au fost simptomele asemanatoare
    Varicela 'se face' doar o singura data; ai mei au facut vara varicela.
    In cazul fetitei tale nu stiu ce sa zic, nu i-ai facut analize?! sunt ceva analize ce se fac in cazul alergiilor ca sa se descopere de la ce e alergia
    de atunci a mai facut? zici ca a facut in vara 2007, a fost ultima data cand a facut asa?!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari