Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita geogeovani's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.08.2007
    Postari in forum
    16

Boala gura-mana-picior

Baietelul meu are 3 si 5 luni, are aceasta boala, il mai putem scoate afara la o plimbare sau trebuie tinut in casa cat tine boala?
    Modificata de geogeovani; 19.06.2012 la 12:07:06.

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    cum se manifesta aceasta boala?

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Boala mana-picior-gura este o boala virala, deci contagiozitatea este relativ mare.

Ca orice viroza insa boala este autolimitanta, deci in 7-10 zile se rezolva. Infectarea se face prin contactul cu picaturile orale sau cu materiile fecale ale persoanei bolnave, virusul fiind un enterovirus.(se dezvolta in tubul digestiv)

Eu cred deci, George, ca il poti scoate pe baietelul tau afara numai sa nu il lasi sa se joace cu alti copii. Pentru ca in general copiii isi dau unii altora jucariile pe care in prealabil le-au bagat in gurita sau isi ating mainile pe care el-au bagat in gurita, ca sa nu mai vorbesc de mancarea pe care o pot da de la unul la altul.

Sanatate multa.
    Modificata de daniela37; 19.06.2012 la 10:07:17.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de miha_mika Vezi mesajul
    cum se manifesta aceasta boala?
    Boala mana-picior-gura este o infectie virala acuta care se prezinta ca o eruptie veziculara (leziuni cu lichid) a tegumentului gurii. Poate implica, de asemenea, miinile, picioarele si zona genitala. Apar pete pe mucoasa gurii, limbii si palatului. Aceste leziuni se pot apoi extinde in jurul gurii, pe maini si pe picioare. Aceste pete pot progresa spre stadiul de vezicule care se rup si se inconjoara de o zona rosie. Leziunile de la nivelul pielii apar la 75% dintre pacienti. Ulceratiile de la nivelul gurii fac hidratarea dificila, ceea ce face ca deshidratarea sa fie complicatia cea mai intalnita a bolii.

Bolnavul, pe langa aceasta eruptie, poate avea si temperatura crescuta (pana la 39-40 grade C), ca in orice boala virala. dar cresterea temperaturii este o reactie proprie fiecarui pacient. Nu este deci o reactie obligatorie, iar daca apare, febra difera de la un pacient la altul.

Tratamentul bolii mana-picior-gura este suportiv. Se asigura aport adecvat de lichide pentru a preveni deshidratarea. Hidratarea intravenoasa poate fi necesara daca pacientul are o deshidratare moderat-severa iar disconfortul impiedica aportul oral. Febra se trateaza cu antipiretice. Durerea este tratata cu analgezice (ex. ibuprofen).
    Modificata de daniela37; 19.06.2012 la 10:15:12.

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    IN primul rand, multa sanatate puiutului!!

Nu am auzit niciodata pana acum de aceasta boala! Sunt cumva acele "bube dulci" cum le numeau parintii nostri?

Membru inregistrat la
    10.08.2007
    Postari in forum
    16
    nu sunt acele bube dulci, cel putin la baietelul meu nu aratau asa, erau bubite mici si daca se scarpina incepeau sa iasa in "relief", s-au manifestat agresiv doua zile apoi au inceput sa-i dispara treptat, la gradi a mai avut un coleg de-al baiatului meu, dar la el semanau cu niste ciupituri de tantar, practic erau mai mari acele bubite. La fiecare copil aceasta boala se manifesta altfel, poti face si temperatura, baietelul meu nu a facut.

Floricica Nou Venita deliabilescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2007
    Postari in forum
    288
    Si baietelul meu a avut aceasta boala. Eu l-am scos foarte putin afara, pentru ca nu se simtea bine si nu vroia el sa mearga. A trecut in aproximativ 4-5 zile.

Membru inregistrat la
    10.08.2007
    Postari in forum
    16
    la noi singurul lucru care il deranja era ca il mancau bubitele, in rest era ok, ieseam cu el afara, dar i-am explicat ca nu putem merge in parc cu copii si ca ne vom plimba, a inteles si s-a bucurat ca il scoatem afara, oricum el nu vroia sa stea in casa.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari