Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita crinamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2011
    Postari in forum
    29

Ati patit asa ceva?

Pe Maria o alaptez si prin urmare doarme noaptea la sanul meu.Mai amortesc ,schimb sanul si asa decurge o noapte NORMALA.Azi noapte la fel ,insa m-am trezit pe la 2 si am simtit ca nu ma pot misca.M-a strapuns o durere ascutita in spate sus in dreptul gatului.Imi venea sa plang ,mi-am adus aminte de primele zile dupa cezariana cand plangeam cand ma ridicam din pat.M-am tarat pe spate vreo 10 min pana am ajus la marginea patului si am reusit sa ma ridic sa merg la sotul meu sa il trezesc.Nu puteam tipa sau striga ca speriam copii. Desigur ca pana la urma Maria s-a trezit intrucat ma cauta si nu m-a gasit.Ma misc groaznic ,nu stiu ce sa iau sa nu o afecteze si pe ea.Mi-a facut sotul un pic de masaj si m-a dat cu diclofenac.Am in casa midocalm dar am citit ca nu sunt indicate pentru femeile care alapteaza.Daca ati trecut cineva prin asa ceva cum ati reusit sa scapati de junghiul asta cumplit?Problema e ca sotul e la serv si sunt singura cu fata si avand in vedere ca nu o pot ridica ,iar cand vrea tzitzi pana ma pun langa ea dureaza si ea plange....

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Trebuie sa mergi la un kinetoterapeut- poate e doar un muschi intins, poate o vertebra deplasata. Eu aveam (si am) des probl cu spatele- am descoperit ca am 4 vertebre deplasate...dar neaparat sa fie un specislist bun...pana la urma e vorba de coloana.

Membru inregistrat la
    25.01.2011
    Postari in forum
    29
    Nu e coloana e muschiul de la gat .

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    E vb de o afectiune a muschiului...Torticolis, asa se numeste, eu am patit-o de 2 ori ...grav, chiar si capul imi era intr-o parte , iar de cate ori vroiam sa il indrept..pur si simpul cadeam jos!!
    Totul se datoreaza dormitului ...stramb, in acelasi mod,putin curent, frig la gat...etc, mai multe
    Cu masaj, creme(mie mi-e ff bune CLAFEN, e ieftin ) Infasurat gatul in fular sa fie cald si putin repaos..
    De cateva zile am iarasi ...insa nu asa de grav,, oricum noaptea cand ma trezesc la fiul meu...de-abea ma riidic!!

Multa sanatate

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Da, dar trebuie sa fii atenta, daca diclofenacul (clafen e acelasi lucru) se absoarbe in lapte si nu e indicat in alaptare, mai bine faci un masaj cu un ulei relaxant, sau intrebi la farmacie ce poti folosi, pt ca intr-adevar unele subst chimice se absorb in laptele matern si pot dauna bebelusului.
    Un kinetoterapeut te ajuta si cu asta, dar banuiesc ca nu prea poti iesi cu bebe mic afara sa cauti unul...Daca se repeta, nu strica sa mergi sa vezi ce e...si eu banuiam ca e vorba de un muschi...cand colo era o vertebra. (adica 4).

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Incearca sa faci o baie fierbinte in care sa stai cateva minute(eventual cand dorm copilasii)...asa muschiul se va m relaxa si incet-incet durerile vor trece. Fa miscari circulare stanga-dreapta...o sa treaca, insa stiu ca e oribil de dureros.

Floricica Avansata the_pretty_nurse's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2008
    Postari in forum
    1.432
    ..draga mea si eu am patit asa de vreo 2-3 ori:)....e cumplit nu stiam cum sa-i iau in brate,cum sa ma pun pe pat,ca sa pot alapta:)....eu la indicatia medicului de familie si aprobarea obstetricianului am folosit Indometacin supozitoare..2x1/ zi in decurs de 3-4 zile mi-am revenit complet:)
    ...iti doresc refacere rapida rapida:)

Membru inregistrat la
    25.01.2011
    Postari in forum
    29
    Multumesc din suflet pentru sfaturi.Am sa incerc o baie fierbinte si miscarile circulare si sper sa scap cat mai repede.Parca un pic m-a mai lasat fata de azi noapte.

Floricica Debutanta bubu24's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    crinamm eu am patit asa ceva la doua luni dupa ce am nascut,am ramas efectiv teapana de spate...partea de sus mai jos de gat ma innebunea de dureri...sincer eu crezut ca am ceva rupt asa de tare ma durea..am ajuns la urgente intr-o noapte,cand pur si simplu nu ma mai puteam misca ,intoarce spre dreapta sau stanga...cei de la spital in prima faza au crezut ca este de la nastere de la anestezie dar eu am avut anestezie generala ....deci exclus...am facut raze la coloana si plamani si doctori au constatat ca de fapt aveam o nevralgie foarte puternica...am luat tratament 5 zile,mydocalm, piafen, lirica,cate doua pastile pe zi si de doua ori ma freca sotul pe locul respectiv cu diclac unguent...nu am alatpat in aceea perioada..dupa cinci zile eram ca noua...slava domnului nu mai am probleme de atunci...sunt din nou insarcinata in 6 luni si sper sa nu mai am dureri...multa sanatate

Floricica Nou Venita tifuinelly's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2006
    Postari in forum
    60
    buna seara la toate mamicile,am un baiat in varsta de 4 ani cu ceva probleme la testicule.Pana la varsta asta inca nu i-au coborat si din cate am intles totul se rezolva prin interventie chirurgicala.Mamicile care sunt sau au fost in aceeasi situatie cu mine va rog sa-mi dati ceva sfaturi sau sa-mi spuneti cum ati procedat voi.Multumesc si o seara buna

Membru inregistrat la
    25.01.2011
    Postari in forum
    29
    Sunt in a patra zi de cand am durerea asta imensa ,ziua mai e cum mai e dar noaptea e dureros tare .Bubu24 daca as putea lua ceva ar fi f bine insa......trebuie sa strang din dinti si sa astept sa treaca de la sine.Sa opresc alaptatul nu se pune problema ca ar plange non stop asa de atasata e de tzitzi.O si striga "tata" iar noaptea daca nu e n-ar dormi toata casa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari