Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693

Antibioticele la copii !!! PRO sau CONTRA

Acum ca a venit sezonul rece copii sunt tot mai predispusi la imbolnaviri : rosu in gat , viroze , gripa . Fetita mea are 4 anisori iar de 2 ani de zile nu i-am mai administrat antibiotic desi a fost si racita , a avut si rosu in gat , a avut si probleme cu burtica , evident nu grave dar au fost. Eu sunt CONTRA ANTIBIOTICE pentru ca stiu ca slabesc imunitatea copilului si as administra aceste medicamente numai in caz de urgenta. Astept parerile voastre dragi mamici .

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    pana la 2 ani si 3 luni nu iam dat niciodata,pana am dato la gradi.orice raceala,rosu in gat sau ceva grav care mi se dadea antibiotic nu ii dadeam,dar miam dat seama ca am gresit.acum sunt pentru antibiotice.dc?pentru ca o raceala care facea febra o chinuiam si ii prelungeam boala,sau o tuse o tinea si 3 sapt,doar ca nu ii dadeam antibiotic.asa a avut rosu in gat foarte rau in vara si iam dat antibiotic 3 zile ca asa mia dat medicul si ia fost rau in prima zi atat,apoi dupa antibiotic sia revenit copilul miraculos.acum din octombrie la inceputul lui oct am avuto internata,si vreau sa va spun ca nu am mai avut probleme absolut deloc,iam dat vit c cu propolis zilnic,usturoi o zi da una nu,si banana kiwi si un mar in fiecare zi.papa supa de 2 ori pe zi,pt ca cere.eu cred ca de asta nu a mai racit.plus ca ies zilnic cu ea pe vant,frig,nu conteaza.merg in vizite si stau si cate 4-5ore,si va dati seama ca nu are caldura ca la noi,ca eu ii fac 23-24grade.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Eu nu sunt nici pro, nici contra.

Cred ca cel mai important este sa le administram atunci cand este necesar. Cred ca nu e bine sa fim contra si sa nu tratam copilul cu antibiotice cand trebuie (astfel sa faca alte complicatii), dar nu e bine nici sa abuzam de ele.
    Modificata de ruxidadi; 18.11.2011 la 20:25:37. Motiv: reformulare

Moderator Floricica Novice Cristelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    Exact. Bine zici Ruxi, nu poti fi nici pro, nici contra.
    Daca se administreaza atunci cand e necesar, sunt pro. Daca se administreaza de medic 'dupa ureche', cand e infectie virala si nu bacteriana sunt contra.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Sunt deacord cu voi PRO daca e necesar si CONTRA daca se prescriu pentru o banala viroza sau rosu in gat pe care le putem trata cu alte medicamente.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Eu sunt pro antibiotice de fiecare data cand mi le prescrie medicul. Acum un an aproximativ au racit ai mei, o raceala cu temperatura de 39,3 care nu trecea cu antitermice. Dupa nurofen sau algocalmin fiola chiar, scadea doar pana pe la 37,3, apoi in cateva ore urca la loc si o tineam tot asa. Doctorita mi-a prescris antibiotic din prima zi - fara analize, fara nimic, dar prostia mea a fost sa las sa treaca cateva zile, vreo 3-4, sa vad daca nu "trece si fara", ca sa nu bag antibiotic in ei ca vezi Doamne toata ziua dam antibiotic si blabla. Bineinteles ca NU a trecut si fara, si de la prima sau a doua administrare de antibiotic le-a scazut si temperatura si le-a trecut si starea de rau cu frisoane si moleseala. Deci pentru mine, daca il prescrie medicul, eu zic sa nu ma dau eu mai doctor decat el si sa fac dupa capul meu, ca totusi el a facut facultatea de medicina, nu eu.

Floricica Nou Venita mariposa2011's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2011
    Postari in forum
    2
    Sunt contra. trebuie sa avem f mare grija sa nu raceasca si daca este prescris de medicul pediatru atunci trebuie sa ii dam... dar nu ptr orice banalitate sarim in antibiotice , cunosc de la prietene care pediatra a dat de multe ori antibiotic fara un motiv serios, copilul avand usoare prbl , citind prospectul nici nu era ptr varsta lui. deci mai intai de toate CITIM PROSPECTUL . fetita mea a racit prima data in sept la 18luni jumate , cred cu baile in mare si a inceput sa fie vant... nu mi am dat seama si a inceput o tuse mai serioasa si un inceput de otita la o ureche de nu putea sa doarma nici noaptea, plangea, ia dat amoxil si inca un sirop numai tin minte exact ptr tuse. din 8 in 8 ore timp de 10 zile , eu i am dat cam 8 zile ca am vazut k numai avea nimic ( ma refer la siropul de tuse ) sper sa numai avem de a face cu antibioticele... :( stiu doar ca doctora a zis k sunt f norocoasa k doar o singura data si la 18 luni a luat antibiotic , sunt alte mamicii cu bebelusi care trec prin asta. tin minte k zicea pediatra sa ma straduiesc sa treaca de 12 luni fara sa ia nimic. :) si am reusit.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Pro, atunci cand sunt necesare. Din pacate, a mea a facut la 7 luni tratament cu antibiotic de doua ori in 3 saptamani. A fost absolut necesar. Eu personal merg pe mana medicului pentru ca am incredere in el. Aici nu se dau antibiotice decat foarte rar si numai daca e neaparat necesar. Tratamentul mentionat l-a facut in Romania.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Si eu consider ca antibioticele trebuiesc adminstrate doar daca este absolut necesar! Am un medic pediatru care mi-a castigat increderea si merg pe mana lui. Este genul de dr care nu se grabeste sa administreze antibiotice pentru orice problema . Din pacate la noi in tara sunt ff multi medici slab pregatiti care rezolva orice problema minora a copilului cu antibiotice si poate si din aceasta cauza noi, parintii, punem sub semnul intrebarii utilizarea antibioticelor...Sunt situatii in care singura solutie sunt antibioticele ! Deci, nu sunt nici pro si nici contra....

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Fetita mea a avut o viroza usoara care a trecut cu ceaiuri cu miere si lamaie , paracetamol si sirop de intarirea imunitatii cu echinaceea si propolis ... medicul mi-a prescris antibiotic ; a avut rosu in gat care a trecut cu tantum verde sprey , decasept pastilute de supt , ceaiuri caldute si antitermice ...medicul mi-a prescris antibiotic ; si situatii ca acestea mai am.Am in casa in jur de vreo 3 sticlute cu antibiotic pe care recunosc ca nu le-am folosit pentru ca nu consideram k e necesar sa i le dau .Mie una personal mi se pare ca la noi medicii dau prea repede antibiotice si sunt unele mamici care folosesc si in unele viroze banale si nu ma refer la copii care chiar au nevoie de el.
    Modificata de llorikiss; 19.11.2011 la 11:40:23.

Floricica Nou Venita Adina_B's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.09.2011
    Postari in forum
    56
    Antibioticele sunt necesare atunci cand este vorba de o infectie bacteriana - asa spun si pediatrii.
    Daca e doar racit, ii curge nasul, stranuta, etc -- atunci nu e nevoie de antibiotic.
    Cand face copilul febra peste 39, de exemplu in caz de amigdalita -- trebuie administrat antibiotic --- pentru ca pot aparea complicatii.
    Nici mie nu mi-a placut sa-i dau antibiotic fetei -- dar cand sta 2-3 zile cu febrea 39, si amigdalita, atunci nu mai e de glumit. Cum spunea cineva mai inainte, dupa o zi de antibiotic, deja se simte efectul, scade febra, si incepe sa isi revina copilul.
    Au si antibioticele rolul lor, daca tot au fost descoperite, eu zic sa le folosim, sub indrumarea medicilor:)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari