Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860

Administrare capsule ulei de peste

Am o intrebare i am cumparat fetei de la Alevia capsule cu ulei de peste pt agitatie -hiperactivitate si nu vrea sa le mestece sau sa le inghita-are 3,6 ani asa ca am intepat capsula si i am dat doar uleiul acum intrebarea oare fac bine ca i dau asa? este suficient sau are vre un rost si basica in care sta uleiul? trebuie sa i dau 3 luni zi de zi....va rog sa mi spuneti ca sa nu i dau degeaba.Multumesc

Floricica Nou Venita nicavictorita's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2008
    Postari in forum
    225
    eu ii dau de la 1 an baietelului,ulei de peste lichid de la Lyssi cu aroma de lamaie,ii place.i-am dat si pure dha -capsule moi cu ulei de peste de la Child life-le lua fff greu cu toate ca erau bune la gust .poate ar trebui sa-i dai forma lichida de ulei de peste!sanatate!

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    multumesc si a ajutat la ceva? se vede vre un efect?....noi luam pt agitatie

Floricica Nou Venita nicavictorita's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2008
    Postari in forum
    225
    da,e f ok . dar pe termen lung! eu ii dau septmbrie-aprilie ulei din ficat de cod pt ca contine si vit.a,d,e. pt agitatie intreaba dr-ul daca nu-ti recomanda bcomplex cu magneziu-forma pt copii!sanatate!

Floricica Nou Venita valentina01's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2011
    Postari in forum
    9
    Eu, ca si farmacist, recomand administrarea de ulei de peste lichid pana la varsta de cinci ani, cand copii pot inghiti fara probleme(puteti folosi capsule de ulei de peste si mai devreme daca copilul nu are probleme de deglutitie si este de acord sa inghita aceste capsule), apoi capsule de ulei de peste pe care sa le inghita intregi. De ce intregi? Este vorba de absorbtia principiului activ in organism. Rolul formei farmaceutice este sa asigure absorbtia maxima a principiului activ (uleiul de peste in acest caz), deci forma lichida se administreaza ca atare, iar capsulele eu recomand sa fie inghitite intregi. Daca tineti la o anumita firma de produs puteti sa desfaceti capsulele asumandu-va riscul sa-i dati copilului o cantitate mai mica(pierderi la desfacere) si cu o absorbtie mai scazuta (capsula il apara de actiunea agresiva a sucului digestiv). Nu as folosi, pentru copilul meu de exemplu, forma masticabila de omega 3 deoarece are foarte multi excipienti care trebuie sa mascheze mirosul si gustul neplacut al uleiului de peste.

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    am inteles deci o sa i iau ulei lichid -de ce recomandati? se vad efecte in timp? cum recomandat sa administrez-zilnic timp de 3 luni? sau cu pauze? are 3 ani jumate si repet luam pt agitatie si pentru o mai buna concentrare.

Floricica Nou Venita dulc1k25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2009
    Postari in forum
    274
    si eu i-as lua la print ca e tare firav,dar are 2 ani si 4 luni...in forma lichida dar de care sa iau? care e mai bun?

Floricica Nou Venita valentina01's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2011
    Postari in forum
    9
    Proprietatile acizilor grasi omega 3 sunt extrem de importante pentru sistemul cardiovascular, sistemul imunitar si sistemul nervos. Acizii grasi omega 3 sunt in special componente structurale importante ale membranelor celelare, influentandu-le functionarea.Functii:
    -contribuie la reglarea presiunii sangelui si a nivelului lipidelor
    -actioneaza impotriva coagularii sangelui
    -ajuta la reglarea reactiilor inflamatorii
    -ajuta la dezvoltarea retinei si a tesutului ocular
    -este necesar pentru functionarea corespunzatoare a creierului si a nervilor, influenteaza temperamentul, memoria si activitatile neurologice
    Surse:
    -pestele gras in special somonul , tonus, heringul
    -plante vegetale - semintele de in, de dovleac, nucile si uleiul de soia
    In functie de alimentatia copilului(mai mult sau mai putin bogata in peste) eu recomand administrarea de omega 3 constant in cantitati mici sau 3 luni la rand cu o luna pauza. Este bine sa va consultati cu medicul copilui vostru. Uleiul de peste lichid Lyssi este foarte bun.
    Modificata de valentina01; 18.11.2011 la 08:13:54.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Si eu ma gandesc la o cura cu ulei de peste deoarece micuta mea mananca foarte greu peste si stiu cat de esential e pestele in cresterea si dezvoltarea copiilor.O sa merg la farmacie si revin sa va spun ce am luat.Sanatate

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari