Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee 1 din 2 copii are nevoie de aparat dentar

Dintii strambi au devenit una dintre cele mai importante probleme dentare la copii si din cauza mestecatului defectuos duc la probleme stomacale, carii si dificultati de pronuntie iar pe langa problemele de ordin medical, genereaza si complexe de inferioritate. Astfel indreptarea dintilor este foarte importanta atat din puct de vedere medical cat si emotional.

Corectarea dintilor se face cu aparatul dentar la varste diferite incepand cu 6-7 ani. Conform unor studii recente, un procent de 65% dintre copiii care trebuie sa porte aparat dentar au varsta cuprinsa intre 10 si 14 ani. Potrivit aceluiasi studiu, se pare ca unu din doi copii, la nivel mondial au nevoie de aparat dentar.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Potrivit aceluiasi studiu, se pare ca unu din doi copii, la nivel mondial au nevoie de aparat dentar.
    Eu totusi cred ca procentul de 50% e cam ridicat. Am vazut destui copii in 6 ani de scoala si personal nu sunt de acord cu acest procent.

Floricica Debutanta iazmin's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2007
    Postari in forum
    1.129
    De un aparat dentar are nevoie si Laura,fetita mea,deja am inceput sa mergem la cativa ortodonti,dar fiecare cu parerea lui,si sunt derutata,nu stiu care e mai potrivit pentru problema ei.Iar preturile nu spun.....sunt f mari.....

Floricica Nou Venita ralucanaturista's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2010
    Postari in forum
    60
    Si mie mi se pare mult, pe de alta parte, la pedodontul unde mergem noi, am vazut destui copilasi cu dintii strambi. Si inteleg se indreapta mai usor cand sunt mai micuti. Pe de alta parte, nu se pune problema unui aparat dentar la dintii de lapte (la 6 ani unii mai au dinti de lapte!).Uite aici preturile de la clinica unde mergem noi (nu sunt nici cele mai mici, dar nici cele mai mari, desi serviciile si dotarile sunt premium).Tarife clinica stomatologica Imperial Dent, preturi dentist, cat costa un dinte, preturi stomatolog, tarife clinica

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari