Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847

Uniforma la gradinita

In gradinitele copiilor vostri se poarta uniforma? Daca da, ce fel de uniforma?

In gradinita baietelului meu s-a stabilit un soi de "uniforma". Fetitele pot purta orice rochita sau fustita rosie, iar baieteii bluza alba cu vesta rosie si orice pantalon. Eu am o problema cu bluza alba... ca al meu mancacios vine acasa cu lista de bucate pe ea si detergentii "minune" nu scot petele bine. Am cheltuit deja o gramada de bani pe bluze albe si aproape toate sunt compromise.

cristina elena
    Guest
    Hmm alb la gradi mi se pare cam...prea, prea.
    La mine la gradi nici unul dintre copii n-a fost cu uniforma 'impusa'.
    A prins in schimb baiatul la cresa uniforma Dar erau asa draguti toti ca detinutii din penitenciar imbracati la fel! Nu comentau mamicile la 'uniforma' aia gri nedefinit, stiau ca macar nu se murdaresc copilasii.
    La gradinita sincer albul nu mi se pare prea potrivit.
    Aici in oras n-am prea vazut gradinari cu uniforma impusa, doar la scoli.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    In principiu nu e un lucru rau sa "personalizezi" gradinita oferindu-i anumite culori (spre a creea un gen de uniforma)- asa e in Anglia, si am vazut prin filme si in Australia. Un pic de forma si rigoare (o uniforma asta confera) atrag dupa sine ceva forma si ordine interioara. Gradinita isi formeaza o imagine ce poate fi recunoscuta in oras, si prin asta isi creeaza "brandul". Iar copii pot avea un sentiment de "belong to", de a apartine unei institutii, ceea ce e bine daca se indentifica pozitiv cu institutia respectiva. Eu asa vad lucrurile.
    DAr poate ca un compromis la situatia voastra ar fi sa respectati culorile gradinitei, numai sa nu ii dai o bluza alba pe care sa se murdareasca tot, ci, sa zicem, o helancuta alba si cateva plovarase rosii de sacrificiu :O), sau daca nu, o bluzita rosu cu alb. In felul acesta respecti si culorile gradinitei, si renunti la bluza alba care se pateaza usor daca e pe "dinafara". Daca educatoarele comenteaza, le explici frumos motivatia ta si sunt sigura ca vor intelege...

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    chiar nu am auzit de uniforme la gradi la noi in tzara... in oras nici atat:)
    doar prin filme cum zice ralu...
    nus ce sa zic... daca e o culoare sensiblia pe care se vede tot ce a papat copilul la gradi e aiurea.. dar nu mi se pare rea ideea de uniforma in general... poate nu la cei de gradi dar la scoalanda.. chiar daca nu toata costumatia... desi daca s-ar obijnui de la gradi cu o anumita culoare de exemplu ce trebuie sa o aiba in fiecare zi pe ei poate le-ar fi mai usor in scoala sa accepte uniforma...
    am observat la unele licee din arad ca au un sacou si o cravata... cu embleme si initialele liceului.. mi se par super ...

mischa2000
    Guest
    apropo de ... belong to ... anul trecut am propus sa le facem niste tricouri personalizate ... purtabile si peste hainutele lor ...
    dar ... scump domle scump
    in rest la gradi ... nu prea se merita ...
    la scoala insa ... de acord ..

cristina elena
    Guest
    Citat Postat de adryaana Vezi mesajul
    ...am observat la unele licee din arad ca au un sacou si o cravata... cu embleme si initialele liceului.. mi se par super ...
    Da! Si aici la noi in oras incepand cu clasa I toate scolile au uniforma 'personalizata'
    Fiu-mio era asa dragut in clasa I cu LR pe sacou (Liviu Rebreanu). Acum e cu CNAM (ca l-am mutat dintr-a II a la Colegiul National Andrei Muresanu)

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Multumesc pentru raspunsuri. Adevarul e ca am cam renuntat la bluzele albe si pana acum nu mi-a zis nimeni nimic. Copiii arata bine in ansamblu cand au toti ceva rosu pe ei. Abia astept sa imi intre si fetita la gradi (de la anul), pentru fetite e mai usor de gasit rochite si fustite rosii. Vestele rosii ale lui fi-miu sunt patate si ele, iar in comert nu am gasit vestute rosii.

Ma mir totusi ca nu prea sunt gradinite care cer uniforme, credeam ca e ceva comun.

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    aici la gradinita au uniforme ,un halat cu patratele albastre pt baieti,si roze pt fetite
    le gasesti de la 6 euro bucata pina la 15 euro acele de firma
    sunt asa de dulci imbracati toti la fel si mai ales protejeaza hainele sa nu le murdareasca cind picteaza sau maninca la prinz

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari